Par skaidras naudas lomu Latvijas tautsaimniecībā Diena viedokli jautāja vairākiem ekonomikas ekspertiem.
"Klientu darījumos pieaug norēķinu īpatsvars ar kartēm un pirkumi internetā, savukārt skaidras naudas darījumu īpatsvars mazinās. Taču valstij gan būtu jādod uzņēmējiem pozitīva motivācija, lai mudinātu izmantot bezskaidras naudas darījumus," uzskata bankas Citadele ekonomikas eksperts Mārtiņš Āboliņš.
"Izvēli par labu bezskaidras naudas norēķiniem primāri nosaka tirgus mehānismi un izmaiņas patērētāju ieradumos. Tehnoloģiju attīstības rezultātā bezskaidras naudas darījumi kļūst arvien ērtāki, ātrāki un lētāki. Iedzīvotāji to novērtē un arvien vairāk izmanto tos ikdienā, un tas mazina ēnu ekonomikas potenciālu, jo uzņēmēji pielāgojas patērētāja vēlmēm," secina ekonomists.
"Skaidrās naudas lietošanas ilglaicīgā tendence ir lejupejoša. 20. gadsimta 90. gadu sākumā privātpersonas ikdienā lietoja gandrīz tikai skaidro naudu, bet reālistiskākais tās aizstājējs bija "polšs". Pagaidām vēl Latvijā skaidrās naudas īpatsvars ir lielāks nekā Zviedrijā, bet ejam pareizā virzienā. Norēķinu kartes ir pārliecinoši populārākais norēķinu veids. Taču popularitāti gūst arī dažādi finanšu tehnoloģiju risinājumi, piemēram, Mobilly un Revolut. Nākotnē, pieaugot banku piedāvāto, ar mobilajām ierīcēm veicamo norēķinu ērtībai, arvien vairāk izmantos arī tos," secinājumus izklāsta Luminor bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš un piebilst: "Šobrīd bankas arvien aktīvāk atsakās no skaidras naudas norēķinu piedāvāšanas filiālēs. Tā vietā klientiem tiek piedāvātas iespējas aktīvāk izmantot skaidras naudas iemaksas un izmaksas bankomātus."
Svarīgs ir skaidrojošais darbs, uzskata Strautiņš un skaidro: "Norēķinoties ar bezskaidru naudu, pircēji samazina preču un pakalpojumu pārdevēju iespējas izvairīties no nodokļiem. Cilvēkiem ļoti patīk kontrolēt, vai un kā citi ievēro kopējos spēles noteikumus, tāpēc šī pieeja var būt efektīva. Dažkārt bezskaidras naudas norēķinu izmantošanu bremzē tirgotāju nespēja precīzi salīdzināt maksājumu karšu un skaidras naudas norēķinu izmaksas, tajā skaitā zādzības risku. Cēloņsakarības darbojas arī pretējā virzienā. Ja samazināsies ēnu ekonomikas īpatsvars, cilvēkiem būs mazāk motivācijas izmantot skaidro naudu, jo nebūs nekas jāslēpj."