Zaudētāji apstrīd rezultātu
Konkursā par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu no 2021. gada 18. maijā tika paziņoti rezultāti, saskaņā ar kuriem ir izraudzīti uzvarētāji 12 maršrutu tīkla daļās jeb lotēs. Četrās lotēs uzvarētājs netika noskaidrots, un konkurss tiks izsludināts atkārtoti. Aptuvenās konkursa kopējās izmaksas tiek lēstas starp 460 un 500 miljoniem eiro desmit gadu periodā. Konkursā par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu 16 lotēs kopumā tika saņemti 40 piedāvājumi, kurus iesniedza 15 pretendenti.
Lotē "Bauska" uzvarējusi Nordeka, lotē "Daugavpils, Krāslava" – Daugavpils autobusu parks, lotē "Gulbene, Alūksne, Balvi" – apvienība Nordeka un Sabiedriskais autobuss, lotē "Jelgava, Dobele" – Liepājas autobusu parks, lotē "Kuldīga, Saldus" – Sabiedriskais autobuss, lotē "Liepāja" – Liepājas autobusu parks, lotē "Madona" – Tukuma auto, lotē "Pierīga" – apvienība Liepājas autobusu parks, Sabiedriskais autobuss un Nordeka, lotē "Rēzekne, Ludza" – Rēzeknes autobusu parks, lotē "Talsi, Tukums" – Talsu autotransports, lotē "Valmiera, Valka, Smiltene" – apvienība Sabiedriskais autobuss un Lietuvas uzņēmums Vlasava, bet lotē "Ventspils" ir uzvarējis Talsu autotransports.
Starp zaudētājiem šajā konkursā ir a/s CATA, VTU Valmiera, Jēkabpils autobusu parks, Ventspils Reiss, Tukuma auto, Dobeles autobusu parks, Norma-A un Jelgavas autobusu parks.
Apstrīdot reģionālo pārvadājumu iepirkuma rezultātus, šobrīd vairāki zaudējušie konkursanti jau ir iesnieguši sūdzības Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB). Trīs sūdzības iesniegusi a/s CATA, vienu – Dobeles autobusu parks un SIA Jelgavas autobusu parks, vienu – SIA Norma-A, vienu – SIA Tukuma auto, vienu – SIA Ventspils reiss un vienu – SIA Jēkabpils autobusu parks.
Sūdzības un draudi
Premjers Krišjānis Kariņš notikumos negaidīti iesaistījās pēc Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu un Transporta darbinieku arodbiedrības (LAKRS) 25. maija vēstules, kurā Kariņš un Linkaits tika aicināti skaidrot konkursa rezultātus, vienlaikus norādot uz LAKRS ieskatā nekorektajām niansēm konkursa rezultātos. Jau pēc divām dienām aktīvi sāka darboties premjers, pieprasot Linkaitam skaidrot konkursa rezultātus. Savukārt vēl pēc divām dienām notika Kariņa un Linkaita saruna, kuru satiksmes ministrs vēlāk intervijā NRA raksturo būtībā kā premjera paustus tiešus draudus. :Man bija viena saruna, pagājušo piektdien (29. maijā) tieši ar premjeru, kurā visus šos argumentus izskaidroju. Pretī saņēmu paaugstinātā balsī apmēram stundu ilgu vārdu virknējumu par to, ka, ja tu neizslēgsi vienu konkrētu uzņēmumu no konkursa, tad mēs tev atņemsim naudu reģionālajiem pārvadājumiem. Es kā politikā jauns un nepieredzējis, līdz šim ar politisko mobingu neesmu saskāries, bet nu es, kamēr šajā amatā būšu, šādiem spiedieniem nepakļaušos. Tas ir skaidrs," paudis Linkaits.
Būtībā viens no konflikta galvenajiem iemesliem ir tas, ka starp konkursa uzvarētājiem ir uzņēmums Sabiedriskais autobuss, kas iemantojis bēdīgu slavu saistībā ar pasažieru pārvadājumu biznesu Rīgas pilsētā. Tādēļ, apšaubot šā uzņēmuma uzvaras pamatotību, tiek uzsvērts, ka šajā gadījumā konkursa komisija nav ņēmusi vērā dalībnieku reputāciju un ar to saistītos riskus.
Jāuzsver, ka visu procesā iesaistīto struktūru pārstāvji Dienai norāda – konkursa nolikums tika izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem normatīviem, un reputācijas risku vērtēšanu pašreiz likumi šādos konkursos neparedz. Savukārt visiem pārējiem konkursa nosacījumiem Sabiedriskais autobuss kvalificējās un uzvarēja konkrētajā lotē ar labāko piedāvājumu.
Jautāts, vai pastāv objektīvi iemesli atcelt konkursa rezultātus un noteikt jauna konkursa izsludināšanu, Linkaits Dienai norāda, ka šis konkurss organizēts, balstoties uz Ministru kabineta 2019. gadā apstiprināto Sabiedriskā transporta nākotnes koncepciju 2021.–2030. gadam, kas paredz konkrētus ieguvumus pasažieriem, valstij un pārvadātājiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 25. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!