Tas, ka pamatojums domes atlaišanai ir un droši vien arī pēc mēneša būs, kā saka, aiz ausīm pievilkts, lēmuma pieņēmējus nesatrauc.
Politiskā griba ir pāri visam, pat ja par iespējamām tiesvedībām nepamatotu lēmumu gadījumā brīdinājuši gan Valsts kancelejas, gan Saeimas juristi un konstitucionālo tiesību eksperti.
Laikam saprot, ka risku maz – pat ja Satversmes tiesa atzītu, ka pašvaldība atlaista bez pietiekama pamatojuma, tā paliktu vien kā ziņa vēsturei, jo šādus lēmumus neanulē. Arī vēlētāju sods nedraud, tieši otrādi – savējos tā var vien vēl vairāk mobilizēt.
Un neatkarīgi no tā, vai valdošo partiju raušanās atlaist Rīgas domi ir saistīta ar vēlmi novērst uzmanību no nesen sāktās parakstu vākšanas par Saeimas atlaišanu vai varbūt cerībām pašiem tikt pie varas arī valsts lielākajā pašvaldībā, tā tik un tā ir un paliek tikai šo partiju interese – pat formālie argumenti, kāpēc šī dome būtu jāatlaiž, nav tādi, kas raisītu arī vispārēju vēlētāju atbalstu šai iniciatīvai. Drīzāk otrādi – vismaz tie, kas nav kvēli kādas no valdošajām partijām piekritēji, proti, cilvēki, kas uz notiekošo raugās vēsu prātu, tā teikt, no malas, ir neizpratnē par to, vai tiešām nevarēja piemeklēt vērā ņemamākus argumentus.
Saprotams, ka ir grūti distancēties no attieksmes pret vienu vai otru politisko spēku pozīcijā vai opozīcijā. Varbūt tam var līdzēt, ja iedomājamies, kāda būtu mūsu attieksme, ja gadījumā pozīcija un opozīcija gan Saeimā, gan Rīgas domē būtu apmainītas vietām. Proti, ja valstī pie varas dīvainā kārtā būtu Saskaņa un tā gribētu, atrunājoties ar tādiem pašiem nepareizi noformētiem dokumentiem par atkritumu izvešanas kārtību, atlaist «latvisko» partiju pārvaldīto Rīgas domi – vai arī tad mēs teiktu, ka, jā, tas ir pareizi?
Un, ja tā paraugāmies, skaidri redzams, ka ar to pašvaldības atlaišanas kārtību kārtības nav. Vienkāršoti sakot, tos, kurus Rīgas vēlētāji ievēlējuši Rīgā, var atlaist tie, kurus ievēlējuši pamatā citur Latvijā vai pat ārzemēs dzīvojošie. Vienus deputātus atlaiž otri. Vai tomēr loģiskāk nebūtu, ja arī par pašvaldību atlaišanu būtu jārīko referendums? Protams, ne valsts mēroga, kā Saeimas gadījumā, bet vietējais.
MM