Kāpēc tas ir sliktais piemērs? Jo, pirmkārt, ar to tiek pilnveidota atbalsta sistēma tām partijām, kas jau ir nostiprinājušas savas pozīcijas, un pilnīgi tiek izslēgti no konkurences cīņas jaunpienācēji vai iepriekšējās vēlēšanās Saeimā neiekļuvušie politiskie spēki. Otrkārt, arī kā negodīga konkurence vērtējams fakts, ka lēmumu pieņēmēji naudu gatavojas piešķirt paši sev, proti, par atskaites punktu tiek pieņemtas nevis nākamās vēlēšanas, bet jau notikušās, līdz ar to partijas, kuru pārstāvji nu ir pie lemšanas, papildu finansējumu no valsts budžeta saņems jau ar nākamo gadu. Ja lēmums par finansējuma pielikumu attiektos uz panākumiem nākamajās vēlēšanās, nebūtu pat iebildumu, jo tad šo "bonusu" visiem nāktos nopelnīt daudz maz vienlīdzīgā cīņā. Tagad viss izskatās pēc valsts budžeta izzagšanas, piesedzoties ar cēliem saukļiem, ka "visi dara tā".
Var jau būt, ka partijām ir jāpalielina valsts finansējums, to principiāli neapšaubu. Taču vai tagad un tādā veidā, kā ieplānots? Un vai pieaugumam tiešām jābūt tik straujam, īpaši situācijā, kad daudzām sabiedrības vajadzībām demonstratīvi tiek atteikts tieši naudas trūkuma dēļ. Labi, summas varbūt nesalīdzināmas, bet atšķirīgā attieksme gan.
Kopumā ņemot, nejēdzīgi, ka budžeta "piešprice" partijām atkarīga no politiskiem lēmumiem, nevis no kāda konkrēta politikas kvalitātes rādītāja. Teiksim, tie varētu būt kādi procenti no ēnu apkarošanas rezultātā budžetā iegūtās naudas. Tad arī nebūtu žēl, ja vairāk tiktu valdošajiem. Citādi tā īsti nav pārliecības, ka finansējums tiek piešķirts pelnīti un ka tas tiešām motivēs efektīvāk darboties valsts labā.
Nepatīkamākais, ka šajā gadījumā vērā netiek ņemts arī sabiedrības viedoklis, kas izskan gan internetā, gan caur medijiem. Arī platformā manabalss.lv ļoti strauji gūst atbalstu iniciatīva atlikt partiju finansējuma pieaugumu līdz nākamās – 14. – Saeimas ievēlēšanai, bet vai tajā ieklausīsies? Sekas šādai attieksmei nav grūti uzminēt – vienīgais veids, kā vēlētājiem protestēt pret to, ka partijas pašas sev savāc budžeta naudu, neprasot nodokļu maksātāju atļauju, ir nepiedalīties nākamajās vēlēšanās. Izeja tā tomēr nav, jo gan jau politiskie negauši tad atkal pielems, ka katra iegūtā balss naudas izteiksmē vērtējama kā iepriekš sešas vai desmit...
Dens
MM
Tās nav partijas