Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir pieņēmis pagaidu noregulējumu, nosakot aizliegumu Tele2 veikt plānotās tarifu izmaiņas saistībā ar interneta datu patēriņa limitu atcelšanu. Jūsu uzņēmums gan paudis viedokli, ka PTAC ar šo lēmumu pārkāpj likumu. Izskaidrojiet, kas ir strīda pamatā, kādēļ jums tiek liegts piedāvāt šo jauno pakalpojumu?
Jūsu jautājums jau ietver vienu no būtiskākajiem aspektiem šajā lietā, kas ir PTAC nepamatotā lēmuma pamatā, – Tele2 nepiedāvā jaunu pakalpojumu, bet gan izdara izmaiņas esošajos tarifu plānos.
Taču šajā situācijā vēl svarīgāks ir konteksts, proti, jau vairāk nekā divus mēnešus visi dzīvojam pavisam citā vidē, kad marta vidū saistībā ar Covid-19 tika noteikta virkne ierobežojumu, tostarp cilvēku fizisko kontaktu ziņā. Visu iedzīvotāju ikdiena kardināli mainījās, jo lielākā daļa gan ekonomiskās, gan privātās darbības tika pārcelta uz interneta vidi, ko jutām arī pēc mobilā interneta patēriņa pieauguma – mūsu gadījumā šie rādītāji dažu dienu laikā pieauga par 20%, bet izmantoto balss datu pakalpojumu patēriņš pieauga par 40%. Cilvēki ļoti lielā apjomā pārgāja uz digitālo vidi, tādēļ, lai atbalstītu mūsu klientus šīs krīzes laikā, visiem klientiem atcēlām patērētā interneta apjoma ierobežojumus. Tas bija mūsu atbalsta pasākums gan sabiedrībai, gan valsts ekonomikai kopumā, kas mums neiegūto ieņēmumu ziņā no marta vidus līdz šim ir ap septiņiem miljoniem eiro.
Šobrīd redzam, ka tiem klientiem, kuru tarifu plāni paredz noteikta apjoma ierobežoto interneta apjoma izmantošanu, šajā laika posmā reāli izmantotais datu apjoms ir pieaudzis trīs reizes. Līdz ar to sapratām – ja mēs atceltu martā noteikto iespēju visiem klientiem lietot bezlimita mobilo internetu, šiem klientiem ļoti strauji pieaugtu izmaksas – apjomā no 5 līdz 10 eiro – par interneta lietošanu, jo patērētais datu apjoms ir kļuvis būtiski lielāks, nekā pieejams viņu tarifu plānā.
To paredzot, likumā noteiktajā kārtībā un saskaņā ar līgumu mēnesi iepriekš informējām klientus, ka no 1. jūnija viņiem būs izmaiņas tarifu plānos. Šī ir ļoti būtiska nianse – mēs runājam par izmaiņām tarifu plānos, nevis par papildu pakalpojuma pieslēgšanu. Izmaiņas paredz, ka no 1. jūnija līdz gada beigām klientiem atļaujam lietot mobilo internetu bez ierobežojumiem neatkarīgi no viņu izvēlētā tarifu plāna, abonēšanas maksu palielinot tikai par 2,5 eiro. Tieši šī nianse arī ir tas lielais strīda ābols. Mūsu klientiem neapšaubāmi finansiāli izdevīgāk būtu izmantot tarifu plānu, kuru PTAC šobrīd mums aizliedzis ieviest.
PTAC savu lēmumu pamato ar Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu, būtībā pārmetot, ka Tele2 nevis prasa no klientiem aktīvu piekrišanu izmaiņām, bet atteikumu, ja klients to nevēlas. Jūs prasāt klientiem nosūtīt īsziņu nevis tad, ja viņš piekrīt šādām tarifa izmaiņām, bet gan gadījumā, ja viņš nepiekrīt. Kādēļ izvēlējāties šādu mehānismu? Šķiet, uzņēmumam taču neko nemaina, vai klients nosūta "jā" vai "nē".
Jums ir taisnība, taču šeit jāuzsver, ka atbilstoši likumam mums pat šāda izvēles iespēja klientiem nebūtu jādod, jo arī agrāk jebkuras izmaiņas tarifu plānos esam veikuši, vienkārši par to brīdinot klientus ne vēlāk kā vienu mēnesi iepriekš. Atbilstoši spēkā esošo likumu un elektronisko sakaru pakalpojumu abonēšanas līgumu noteikumiem lietotāja piekrišana nav nepieciešama, lai grozījumi tarifu plāna noteikumos stātos spēkā. Līdzīgi noteikumi ir spēkā arī citās ES valstīs, jo šī regulējuma avots ir ES direktīva. Pretējā gadījumā operatori nespētu realizēt patstāvīgu vienoto publisko tarifu politiku, kas ir efektīvas mobilo sakaru pakalpojumu konkurences priekšnoteikums.
Taču mēs izlēmām šādu iespēju – saglabāt iepriekšējā tarifu plāna nosacījumus – klientiem tomēr dot, jo nevarējām paredzēt katra individuālā klienta ekonomisko situāciju. Bija klienti, kuri izmantoja iespēju atteikties no šāda tarifu plāna, – gan uzreiz jāuzsver, ka tādu bija maz.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 12. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
jānis
Vilnis Salzemnieks
ako