Kas ir galvenie EK Atbalsta grupas Ukrainai darbības virzieni, šīs grupas prioritātes?
Eiropas Komisijas Atbalsta grupa Ukrainai tika nodibināta 2014. gadā kā tieša reakcija uz notikumiem Maidanā, uz varas maiņu Ukrainā. Drīz pēc tam arī tika parakstīts Eiropas Savienības un Ukrainas asociācijas līgums, kas nozīmēja ievērojamu progresu divpusējās attiecībās, Ukrainas tuvināšanos ES, it īpaši likumdošanas ziņā. Tajā pašā laikā bija skaidrs, ka Ukraina saskarsies ar ļoti lielu skaitu dažādu izaicinājumu, īstenojot savas ambīcijas. Runa ir par tehniskiem jautājumiem, administratīvo kapacitāti, visiem tiem aspektiem, kas saistīti ar liela apjoma grozījumu ieviešanu nacionālajos likumos.
Lai atbalstītu šīs pārmaiņas, EK pieņēma lēmumu izveidot īpašu Atbalsta grupu Ukrainai, kas sniegtu ekspertīzi, kā pēc iespējas labāk īstenot tās reformas, kuras Ukraina vēlas veikt. Tas attiecas gan uz tādām jomām kā, piemēram, cīņa ar korupciju, enerģētika, energoefektivitātes pasākumi, gan uz lielu skaitu citu jomu, kuras Kijeva vēlas reformēt, saskaņojot savu likumdošanu ar ES likumu normām un standartiem.
Šajā gadījumā ir būtiski piebilst, ka mūsu grupā, kas sastāv aptuveni no 40 cilvēkiem, Briselē un Kijevā darbojas eksperti, savu jomu profesionāļi, kuri izvērtē situāciju, veic tās analīzi un iesaka vislabākos risinājumus. Grupā ir arī cilvēki, kas divus gadu desmitus ir strādājuši ar ES enerģētikas likumdošanu un tagad palīdz Ukrainai šajā jomā. Kopumā mūsu grupas cilvēki Ukrainā veic lielu skaitu dažādu specifisku ekspertīžu, tas ir viens no grupas darbības virzieniem.
Otrs būtisks darbības virziens ir sadarbības koordinēšana ar citiem Ukrainas starptautiskajiem partneriem. Ir virkne organizāciju, kas atbalsta Ukrainā notiekošās pārmaiņas, sniedz šai valstij savus padomus un ieteikumus, un šāda sadarbība attiecīgi ir nepieciešama gan tādēļ, lai novērstu dažādu funkciju dublēšanos kā vienā, tā otrā pusē, kā arī lai būtu pārklāts iespējami plašāks jautājumu loks. Sadarbības koordinēšana ļauj padarīt procesu ievērojami efektīvāku, nosūtīt gan finansējumu, gan cilvēkus, padomdevējus un ekspertus uz turieni, uz tām Ukrainas ministrijām vai citām valsts iestādēm, kur viņi ir nepieciešami un kur viņu darbs dos vislabākos rezultātus. Kā veiksmīgu daudzpusējas sadarbības piemēru var minēt ES, tās dalībvalstu un partnervalstu sadarbību Ukrainas decentralizācijas reformas īstenošanā. EK atbalsta grupā strādā eksperti no dažādām ES dalībvalstīm, no Vācijas, Polijas, Itālijas, Somijas, Baltijas valstīm, tostarp Latvijas, ar kuriem mums ir ļoti laba sadarbība. Šāda daudzveidība, dažāda pieredze arī ļauj nodrošināt daudz plašāku skatījumu uz risināmajiem jautājumiem.
Visbeidzot trešais mūsu darbības virziens, līdztekus reformu atbalstam Ukrainā, ir arī attieksmes pret Ukrainu mainīšana aiz tās robežām, patiesas un objektīvas informācijas nodrošināšana par šajā valstī notiekošajiem procesiem. Tas, ko jūs varat lasīt par Ukrainu vairākumā vadošo plašsaziņas līdzekļu, ir galvenokārt par korupciju, nabadzību un citām līdzīgām negācijām, taču mēs cenšamies uzsvērt, ka daudzas lietas šajā valstī mainās, ka situācija sāk uzlaboties. Mēs to redzam, jo esam blakus pārmaiņu procesiem. Jaunievēlētā Eiropas Komisijas prezidente ir devusi skaidru mandātu ienākošajam komisāra amata kandidātam Eiropas kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās jautājumos virzīt Austrumpartnerības politiku jaunā līmenī, turpināt sniegt atbalstu Ukrainai, maksimāli izmantojot Atbalsta grupas Ukrainai iespējas. Jaunais Eiropas Parlaments arī ir paudis stingru atbalstu sadarbībai ar Ukrainu.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 25. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Kijevskijs
Ass
rekur