Kinofestivālu blīvais formāts izaicina un aizrauj. Rīgas Starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF), kas šogad notiek no 17. līdz 27. oktobrim, piedāvā daudzpusīgu 120 filmu programmu, kas vienlaikus apcer gan Latvijas kino kvalitātes, gan nozares starptautisko pievilcību.
Smadzenes ir viena no pasaulē sarežģītākajām mums zināmajām struktūrām, kas slēpj daudz neapjaustā un vēl neizskaidrotā. Taču starptautiskai zinātnieku komandai izdevies spert soli tuvāk svarīgā orgāna izprašanā, izveidojot visdetalizētāko smadzeņu karti vēsturē.
Elektrības darbinātu automašīnu īpašniekiem patīk padižoties ar vides apziņu un dabai draudzīgiem pārvietošanās paradumiem. Taču Somijas zinātnieku pētījums sarūpējis pārsteidzošus rezultātus par elektromobiļu lietotājiem – to oglekļa nospiedums esot ievērojami lielāks nekā vidusmēra sabiedrības loceklim.
Pirms 35 gadiem kanādiešu hokejists Veins Greckis laboja leģendārajam Gordijam Hovam piederošo rekordu, sakrājot vairāk nekā 1850 rezultativitātes punktu Nacionālās hokeja līgas (NHL) regulārās sezonas spēlēs. Karjeru viņš turpināja vēl gandrīz desmit gadus, sasniedzot kosmiskus skaitļus – 1487 aizvadītajās spēlēs tika iekrāti 2857 punkti (894 gūtie vārti un 1963 rezultatīvas piespēles).
Vai esat izjutuši to neparasto sajūtu, kad viens notikums vienlaikus izraisa gan neapvaldāmu sajūmu, gan šaubas un neziņu? Vai prieku un skumjas? Lai arī šādas kombinācijas šķiet neloģiskas, tās cilvēkus piemeklē samērā bieži un nav nekas neparasts.
Domājot par tipisku cietuma iemītnieku, parasti prātā nāk agresīvi, ļauni vai slikti audzināti cilvēki. Taču arī dažas par pozitīvām uzskatītas rakstura iezīmes palielina iespējamību, ka cilvēks nonāks aiz restēm.
Pirms 45 gadiem Jānis Pāvils II kļuva par pirmo Romas pāvestu, kurš ieradies oficiālā vizītē ASV prezidenta rezidencē – Baltajā namā Vašingtonā. Tiesa, vairāki viņa priekšteči jau bija tikušies ar ASV prezidentiem, un viens pat pabijis Savienotajās Valstīs.
Septembra vidū Jūrkalnē Baltijas jūrā atgriezās trīs pelēkie roņi, kas šī gada pavasarī no Latvijas piekrastes nonāca Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza karantīnā. Tai pašā laikā pirmo reizi pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal atļauta roņu letāla atbaidīšana piekrastē. Tātad no vienas puses mēs šos dzīvniekus lolojam un sargājam (2021. gadā tiem izstrādāts pat īpašs aizsardzības plāns), bet vienlaikus ir atļauts tos iznīcināt. Kā tad tā?
Miruša ķermeņa atdzīvināšana kā romānā par Frankenšteinu varētu būt reālāka, nekā šķiet. Zinātnieki nākuši klajā ar pieņēmumu, ka starp dzīvību un nāvi patiešām ir vēl viens starpposms, kas varētu pavērt manipulāciju iespējas.
Pēc garas darba vai mācību dienas pie ekrāna jāsatiekas ar draugiem un kārtīgi jāizsmejas. Tā, ka no smiekliem jāraud. Tas pret apsārtušu acu problēmu palīdzēs ne mazāk efektīvi kā pilieni. Ar tik vienkāršu recepti klajā nākuši Lielbritānijas un Ķīnas speciālisti.
Pirms 135 gadiem Parīzē notikušajā Ģenerālajā svaru un mēru konferencē pirmo reizi starptautiski tika definēta garuma mērvienība metrs, nosakot tā etalonu – platīna (90%) un irīdija (10%) sakausējuma stieni, kas tiek glabāts tieši 0 grādu (pēc Celsija) temperatūrā.
Lai arī sabiedrībā valda uzskats, ka datorspēļu spēlēšana nav draudzīga veselībai un dažkārt pat uzskatāma par atkarību, zinātnieki to nesteidz norakstīt kā zemē metamu aizraušanos. Ir tikai viens nosacījums: pie ekrāna nevajadzētu pavadīt vairāk par trim stundām dienā.
Dzīvošana spožām gaismām izdaiļotās metropolēs ir vilinoša, bet varētu izrādīties visai bīstama izvēle. Tāds secinājums izriet no amerikāņu zinātnieku pētījuma.