Britu raidkorporācijas jeb BBC televīzija apraidi sāka 1936. gada jūnijā, atgādina History.com. Taču pagāja vairāk nekā 15 gadu, līdz televīzija patiešām iekaroja popularitāti sabiedrībā. Tik ilgs laiks bija nepieciešams vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tā dēvētie radio cilvēki bija greizsirdīgi par jauna it kā kolēģa, bet it kā tomēr konkurenta parādīšanos un visādos veidos centās kontrolēt un pat traucēt televīzijas darbību. Otrkārt, līdzekļu taupīšanas nolūkos Otrā pasaules kara laikā (ja pavisam precīzi, tad no 1939. gada 1. septembra līdz pat 1946. gada 7. jūnijam) televīzija savu darbību bija pārtraukusi. Un, treškārt, bija vajadzīgs laiks, lai TV pārraides kļūtu daudzveidīgākas un potenciālajai auditorijai par pieņemamu cenu būtu iespējams iegādāties televizorus, kas nerādītu tikai "miglas bildi", raksta All About History.
Pagājušā gadsimta piecdesmito gadu pirmajā pusē beidzot bija sakrituši visi apstākļi, lai televīzija paceltos jaunā līmenī, norāda BBC History. 1953. gada 2. jūnijā tiešraidi no Vestminsteras abatijas, kur notika karalienes Elizabetes II kronēšanas ceremonija, noskatījās aptuveni 27 miljoni britu, bet radio reportāžām priekšroku deva vien kādi 12 miljoni. Tas bija nepārprotams signāls, ka sabiedrība ir gatava sēsties pie televizoru ekrāniem, taču ar nosacījumu, ka patiešām tiek rādīts kas interesants un aizraujošs. Toreizējais BBC ģenerāldirektors sers Īans Džeikobs labi saprata, ka tādi grandiozi notikumi, kas rādāmi tiešraidē, nebūs bieži, tādēļ apņēmīgi ķērās pie programmas dažādošanas. Sava vieta atradās arī ikvakara ziņu kopsavilkumam, ko britu skatītāji pirmo reizi varēja vērot 1954. gada 5. jūlijā.
RADIO UN HRONIKAS
Pirmskara gados BBC televīzijas piedāvājums, it sevišķi ziņu jomā, bija samērā pieticīgs, atzīst BBC History. Pievakarēs tika translēti tie paši ziņu izlaidumi, ko bija sagatavojuši BBC radio žurnālisti un kas sinhroni skanēja arī radioaparātos. Skanot ziņām, televīzijas ekrānos neparādījās nekā, kas ilustrētu stāstīto, – vien nemainīgā Bigbena (parlamenta ēkas pulksteņa torņa) fotogrāfija.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 5. - 11. jūlija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!