Desmit gados Rīgas zoodārzā nonākuši 82 piekrastē atrasti savainoti vai kā citādi apdraudēti pelēko un divi pogaino roņu mazuļi. Zoodārza eksperti kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts vides dienesta (VVD) speciālistiem pat izstrādājuši stratēģiju rīcībai, sastopot roni. Pavasarī jau daudzus gadus notiek kampaņas, kuras atgādina: ejot pastaigāties, suņus turiet saitē, neejiet klāt maziem ronīšiem, nedzeniet tos ūdenī utt.
Baltijas jūrā pelēko roņu vairošanās laiks ir no februāra līdz martam. Mātītes katru gadu dzemdē vienu mazuli, un to reproduktīvie gadi ilgst no četru līdz pat 30 gadu vecumam. Mazuļu dzemdēšana ris galvenokārt uz dreifējoša ledus (pie plaisām ledū vai pie ledus gabalu malām) vai arī dažās vietās uz sauszemes ledus trūkuma gadījumā. Mazuļi piedzimst vidēji 14 kilogramu smagi un ar krēmbaltu embrionālo apmatojumu, kurš nav piemērots peldēšanai, jo nepasargā no aukstuma. Tas tiek nomainīts pēc trīs līdz piecām nedēļām ar pieaugušiem dzīvniekiem raksturīgo. Mazuļu zīdīšana ilgst līdz četrām nedēļām, kuras laikā ronīša svars trīskāršojas, galvenokārt uz uzaudzēto zemādas tauku rēķina. Apmēram mēneša vecumā mazuļi jau ir gatavi sākt patstāvīgu dzīvi. Mātes ronēnus neapmāca ,un pēc barošanas beigām tām atkal sākas riesta sezona. Mazie mēģina medīt patstāvīgi un ir vai nu veiksmīgi, vai neveiksmīgi mednieki.
VISUS IZGLĀBT NEIZDODAS
Ja cilvēks pamana savainotu roni, jāziņo VVD un tā inspektors dodas pārbaudīt, kādā stāvoklī dzīvnieks ir. Ja tam nekas nekait, ronis tiek pārvietots uz nomaļāku pludmali vai arī nedara neko. Zoodārzā nonāk tikai tie roņi, kas tiešām ir ar būtiskiem savainojumiem vai ļoti maziņi – neveiksmīgie mednieki. Izdzīvo aptuveni ceturtā daļa. No 82 zoodārzā nogādātajiem roņiem 10 gadu laikā 24 dzīvnieku rehabilitācija ir bijusi veiksmīga, bet no tiem atpakaļ savvaļā atlaisti 16 roņi. Rīgas zoo līdzās citiem Eiropas zoodārziem un pavisam kopā 300 dzīvnieku aizsardzības un izpētes organizācijām ir Eiropas Zoodārzu un akvāriju asociācijas biedrs. Ja kādam no šiem zoodārziem vajag roņus ekspozīcijai un izglītojošam darbam ar sabiedrību, tad mūsu roņi ceļo pie viņiem un ir devušies pat uz Japānu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 4. - 10. oktobra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!