Ik ziemu, kad ārā valda sals un mēs esam noilgojušies pēc pavasara, taču daba vēl nav modusies, notiek ikgadējā ābolu izstāde, ko rīko LLU Dārzkopības institūts. Šogad izstāde norisinājās Latvijas valsts mežu vēstniecībā, un izstādē bija iespējams iepazīties ar vairāk nekā 100 šķirnēm. Interesenti varēja ne tikai degustēt un iegādāties kādu no izstādītajām ābolu šķirnēm, bet arī iepazīties ar audzēšanas īpatnībām.
"Dobelē LLU Dārzkopības institūta augļudārzā ir pāri par 500 ābeļu šķirnēm un genotipiem, kuriem vēl nav pat vārda. Daļa no šīm šķirnēm atceļoja arī uz izstādi. Bija skatāmas arī daudzas vecās šķirnes, kam bija veltīta atsevišķa daļa – tās, ko var atrast piļu un muižu dārzos, jo esam braukuši un vākuši, lai tās neizzūd. Ir gan jaunas šķirnes, ko veidojuši Latvijas selekcionāri, gan arī no ārvalstīm ievestas un introducētas jeb mūsu laikapstākļiem pieradinātas šķirnes," stāsta Edīte Kaufmane, Dr.biol. LLU Dārzkopības institūta vadošā pētniece, Zinātniskās padomes priekšsēdētāja.
Kā Latvijā var izaudzēt tik skaistus ābolus? Kā tos uzglabāt? – esot jautājumi, kurus visbiežāk uzdod izstādes apmeklētāji. "Mācām audzēšanas tehnoloģijas komercaudzētājiem, rīkojam lekcijas, praktiskas nodarbības gan lielo dārzu īpašniekiem, gan ikvienam interesentam," saka E. Kaufmane.
Latvijā kopš 2006. gada ir divas metodes, kas tiek pielietotas komercdārzos, – integrētā jeb vidi saudzējoša ābolu audzēšana un bioloģiskā. Integrētā audzēšana ir vidi saudzējoša, taču pieļauj atsevišķu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu, tas nozīmē, ka, ņemot vērā laika prognozes, tiek veikta miglošana, piemēram, ar vara preparātu pret augļu kraupi.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 27. februāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!