Pie mums likumdošanā ir klasificētas aptuveni 47 arodslimības un slimību grupas. Katru gadu Latvijā atklāj apmēram 1500 jaunu arodslimību gadījumu – tas ir aptuveni trīs reizes mazāk nekā Eiropā vidēji. ''Pieļauju, ka tā ir tikai kāda desmitā daļa no faktiskās situācijas, ļoti daudz slimību paliek neatklātas. Atklāj arodslimības jau hroniskā formā pusmūža vecumā, turklāt vienam arodslimniekam novēro trīs līdz sešas arodslimības,'' stāsta Latvijas Arodslimību ārstu biedrības prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Aroda un vides medicīnas katedras vadītāja profesore Maija Eglīte. Viņa skaidro, cik liela nozīme ir arodveselībai un kas par to jāzina strādājošajiem.
Jābūt stipram...
Analizējot svarīgākos darba vides riska faktorus, arodslimību ārsti visvairāk uzsver ergonomiskos, psihoemocionālos, ķīmiskos un bioloģiskos faktorus, taču runā arī par darbspēju zudumu, slimības lapu izmaksām, priekšlaicīgu pensionēšanos – ar ekonomiskajām sekām saistītiem faktoriem. Mūsdienās jaunie vai pieaugošie ergonomiskie riska faktori ir fiziskās aktivitātes trūkums, kas saistīts ar darbu pie datora, automatizētām darba vietām, sēdēšanu, kā arī ceļošanu biežu komandējumu dēļ. Riska faktorus ietekmē arī kombinēti psihosociālie faktori un slikts darba vietas iekārtojums. Savukārt jaunos vai pieaugošos psihoemocionālos faktorus veicina tehnoloģiju un darba procesu vadīšana ar sarežģītām ''cilvēks – mašīna'' sistēmām, jaunas nodarbinātības formas un darba ņēmēju nedrošība par darbu, arī vardarbība, bulings (apcelšana, terorizēšana). Tos ietekmē novecošana, garāka darba dzīve, kad netiek ievērota atšķirīga darba organizācija atšķirīgā vecumā – cilvēka fizioloģija mainās, bet, to neievērojot, sekas ir nopietnas.
Mūsdienās darba temps kļūst aizvien intensīvāks, aug darba slodze, arī emocionālās prasības darbavietās ir augstas.
Attieksme ''man jābūt stipram'' ne tikai noved pie problēmu noliegšanas, bet arī traucē sabalansēt darba un mājas dzīvi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 19. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!