Pētot Latvijas iedzīvotāju patēriņa paradumus, Baltijas Vides foruma darbinieki vairākās mājsaimniecībās lūdza saskaitīt, cik kosmētikas līdzekļu lieto viens ģimenes loceklis. Atklājās – vidēji 30 un pat 50, neskaitot dekoratīvo kosmētiku. Baltijas Vides foruma projektu vadītājs vides eksperts Valters Toropovs stāsta: cilvēki paši bijuši pārsteigti, cik daudz dažādu produktu viņiem ir un cik daudz dažādu vielu nonāk uz viņu ķermeņa un caur ādu arī dziļāk. Dabīgās kosmētikas ražotāji izmanto dabā sastopamas vielas, iegūtas no augu vai dzīvnieku valsts, dažkārt arī minerāliem. Konvencionālā jeb t. s. ķīmiskā kosmētika satur gan dabiskas, gan mākslīgi sintezētas vielas. Kosmētikas ražošana tiek kontrolēta, un lielākoties ražotāji savu izstrādājumu sastāvā neko tādu, kas atzīts par pilnīgi kaitīgu un neatļautu, neiekļauj, taču par daudzām it kā atļautām vielām nozares eksperti ir nobažījušies, norādot, ka tās var negatīvi ietekmēt cilvēka endokrīno, reproduktīvo sistēmu, izraisīt elpceļu saslimšanas – no vienkārša rinīta līdz pat astmai –, radīt dermatoloģiskas problēmas vai pat būt kancerogēnas.
"Parasti problēmas nerodas uzreiz, tāpēc arī neaizdomājamies, kāpēc bērni tik bieži slimo, kāpēc arvien vairāk ir onkoloģisko saslimšanu. Visticamāk, nekad nevarēsim pierādīt, ka vienu vai otru saslimšanu ierosinājis ikdienā lietotais šampūns vai zobu pasta. Teju viss, kas nonāk uz ādas, spēj caur to arī uzsūkties un nonākt asinsritē, un mēs varam izvēlēties, vai tas būs dziedinošs, vai tā būs kārtējā indes deva. Ja mēs kādu no indīgajām vielām uzklātu uz ķermeņa tikai dažas reizes dzīvē, visticamāk, negatīvu efektu nebūtu, taču, tāpat kā labās lietas, arī sliktās slēpjas regulārās darbībās," skaidro veikalu tīkla Biotēka zīmola menedžere Santa Dimante.
Arī sertificēta bioloģiskā kosmētika var saturēt rūpnieciski ražotas vielas ar svešiem nosaukumiem. Katra sertificējošā iestāde nosaka, kādas ir atļautās vielas un kādai jābūt dabisko un organiski sertificēto vielu koncentrācijai. Jāņem vērā, ka, piemēram, ūdeni nav iespējams sertificēt, tāpēc produktā, kurā ūdens ir 70% no sastāva, bioloģiskās sastāvdaļas veidos maksimums 30%.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 26. janvāra, numurā!Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Saule
Bosiks