Mēdz ieteikt ārsts
Slidotprasmju apguve nereti asociējas ar sākšanu gana agrā bērnībā un pakāpenisku tiekšanos uz tīri sportiskiem daiļslidošanas sasniegumiem. Liela daļa slidošanas skolu un klubu darbojas pēc šāda principa, tomēr līdztekus ir arī iespējas mācīties slidot jebkurā vecumā un nebūt nepretendējot uz daiļslidotāja karjeru. Nodarbības gan bērniem, gan pieaugušajiem Mogo hallē Rīgā piedāvā arī Dzintara slidas. Te slidotāju vecums patlaban variē no trim līdz 47 gadiem, un pretī tiekot ņemti visi gribētāji. "Agrāk strādājām, lai būtu rezultāts, braukājām pa sacensībām Eiropā un citviet. Bet tagad esam sapratuši, ka ir citi laiki, cilvēkiem citas prioritātes, un mums vairāk gribas, lai ir stipri un veseli bērni, tāpēc orientējamies uz tiem, kas nāk slidot veselības dēļ," stāsta Jēkabsone, kura pati uz ledus pavadījusi visu mūžu – bijusi gan daiļslidotāja, gan starptautiska slidošanas tiesnese, gan Latvijas Slidošanas asociācijas ģenerālsekretāre. Startēt sacensībās aizvien var ikviens kluba audzēknis, ja vien pats vēlas. Tiesa, četrdesmitgadniekiem grūti atrast konkurentu grupu, ar ko sacensties.
Daudzi pieaugušie un arī bērni uz slidošanas nodarbībām sākumā atnāk, lai tikai drusciņ iemanītos turēties uz ledus, bet beigās paliek ilgāk un slido gadiem. Dažkārt iespēju apgūt slidotprasmi izmanto vecāki (un pat vecmāmiņas!), kamēr ar viņu bērniem ledus halles laukuma otrā malā darbojas cits slidošanas treneris. Bērni uz slidošanu tiek atvesti gan tāpēc, ka, piemēram, tētis spēlē hokeju un arī savu atvasi vēlas uzlikt uz slidām, gan tāpēc, ka bērnam slidošanu ieteicis ārsts – tā labi palīdz, ja bieži piemetas bronhīts un klepus, arī ja ir problēmas ar pēdām vai ķermeņa koordināciju. Tēti hokejisti slidotprasmes nodarbībās mēdz pieteikties, lai uzlabotu savu slidošanas tehniku.
Slidošana der jebkura vecuma cilvēkiem, un sākt var jebkurā brīdī, atkārto Jēkabsone. Viņa skaidro, ka slidošana ir laba slodze ne tikai kājām, bet arī rokām, mugurai – piedalās viss ķermenis, un tas attīsta koordināciju, vestibulāro aparātu. Aukstais ledus halles vai āra gaiss slidojot palīdz norūdīties, it sevišķi, ja bieži nākas slimot ar elpceļu slimībām. Lai gan slidošanas amatieriem pārslodzi uz ledus ir visai grūti dabūt, sava nozīme ir cilvēka iepriekšējai fiziskajai sagatavotībai: ja esi vairāk trenēts, noslidot nodarbības stundu būs vieglāk, nekā ja esi tikko piecēlies mīļā dīvāna.
Visu rakstu laikraksta Diena otrdienas, 6.februāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!