Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

O, sport, tu esi skaists!

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
starp citu
s
Vestarts Šimkus no rītiem skrien katru dienu...
KOKNESIS
K
Protams, kultūras vakuums daudzos LV cilvēkos ir katastrofāls un šādu cilvēku, pateicoties mēdiju kolapsam paliek ar vien vairāk. Drīz vien tie sāks linčot un dedzināt uz sārta ikvienu, kas mēģinās iepīkstēties par kaut ko vairāk kā sportu, TV šoviem un supermāketu atlaidēm. Problēma ir tā , ka ar tukšu klaigāšanu par to ka tā notiek, šis negatīvais process neapstājas. Ir vajadzīgi kādi citi paņēmieni un ieroči, lai šo tendenci apstulboties sabiedrībā izskaustu. Literāti un citi mākslinieki, zemapziņas valdnieki, ir vieni no tiem, kas varētu šādus paņēmienus izdomāt un laist talkā. jautājums ir kas to darīs, kā to darīs, kad to darīs un galu galā ko darīs. PAR TO ŠODIEN IR JĀRUNĀĀ!!!!
cacao
c
Esmu aktīva mākslas patērētāja un baudītāja. Saprotu jau Naumaņa rakstīto . Taču...man škiet, ka sports un māksla pēc būtības nosedz dažādus cilvēcisko vajadzību lauciņus. Un diez vai to var tā mākslīgi pietuvināt... Jo...mākslā nevar būt absolūtas uzvaras...nu nav tajā mirklī "pasaulē labākais"...tā ir loti subjektīva, dziļa un daudzslāņaina sfēra. To nevar izmērīt. Sporta sacensības IR sacensības...miermīlīgs karš...spēkošanās...tieši mērīšanās ar krāniņiem.... tomēr, tomēr. Formāts tāds.
Tà gan!
T
citéju: "taču...man škiet, ka sports un māksla pēc būtības nosedz dažādus cilvēcisko vajadzību lauciņus. Un diez vai to var tā mākslīgi pietuvināt... " P.S. Aber pilnigi piekritu !
  • 1
  • 0
Līmenis
L
mūsdienu sportā ļoti atšķiras no tā, ko nojautām par sportu līdz šim. Mūsu medaļniekiem prāta spēles un psiholoģiskā noturība, attīstība, izturība, darba spējas utt., ne tikai muskuļu spēks nodrošināja panākumus. NRA video apjomīga intervija ar M.Pļaviņu. Vērts noskatīties jebkuram, arī NN. Izbrīna kultūras cilvēku iebrauktās sliedes KD diskusijās. Nekas, nekādi argumenti nespēj izsist no uzņemtā meldiņa. Atvainojiet, bet sava veida trulums, vainojot sabiedrību, savus lasītājus, tagad arī viedoklis par sportistiem. Pēc Rīgas 800- gades svinībām šogad avio šovi un salūti pārņem sabiedrību. Par to it kā visi klusē, pieņem. Arī Jaunais Vilnis uzrunā. Kad dziesmu svētkos padomju laikā uz skatuves armija uznāca, bija divi dzejnieki, kuri uzdrošinājās iebilst, ka kaut kas neiet pareizā virzienā (I.Ziedonis un J.Peters), par ko izpelnījās A.Gora piezīmes atkal kādā no būtiskiem laikrakstiem. Un vēl, iedomājos, kā Rīgas mērs, kas iestājās par divvalodību, Rīgas svētkos uzrunās savu pilsētu? Vienā vai divās? Par mūsu atmiņu, par svētku tradīcijām padomāsim, kurp ejam? Masu kultūra Rīgā, viss okei?
andreiko
a
Ne īpaši cienījamais Ņaumanis sajaucis vienā podā rosolu ar piparmētru bombongām. Nu nevar tik vienkāršoti nivelēt šos jēdzienus, rezultātā izslejot ķepu mērkaķiskā uzmācībā - Dod! Necenšos pārlieku aizstāvēt mūsu sportistus (daži no tiem ir pelnījuši rungu iz maisa, ne dālderus) un pats būdams samērā liels daiļo mūzu pielūdzējs, tomēr aizrādīšu Normundiņam. Profesionāļa mūžs sportā ir gaužām īss, mākslinieks var triept, skribelēt, ķēmoties uz bīnes un visādi citādi izpausties līdz pat vecuma vājprātam (izņēmums ir baletdanči). Tātad audz, pilnveidojies līdz par Leonardo da Vinči vai Salmana Rušdi utt. līmenim, pelni naudu ar savu mākslu! Absolūti nepiekrītu apgalvojumam, ka mūsu mākslinieki pelna kapeikas, izņēmums varētu būt literāti, taču arī mūsu rakstītā vārda guru - Čadarainis, Veidenbaums, Blaumanis, Virza, Rainis u.c., visi strādāja. Strādāja melnām mutēm (lielākoties presē), un tikai vaļasbrīžos ķērās pie personiskās daiļrades montēšanas. Kāda mārrutka pēc mūsdienās rakstniekiem,dzejdariem un dramaturgiem jābūt kaut kādiem izredzētajiem trolīšiem muminiem? Sabiedrība maksās šiem avansā par spalvaskāta graušanu vai datora klaviatūras nopuņķošanu? Nekādas iliādas vai suņu sirdis pagaidām šie nav sarakstījuši, priedes nolauzuši, trīnēm grēkus sameklējuši. Lai nu paši vien sev gādā vakara kartupelīšus! Un par tā saucamo moderno mākslu vispār ir skarbs viedoklis. Uzķellēt melnu kvadrātu, divus kubikus vai uzsliet stāvus gaisā tramvaju un pasludināt to par radošā prāta un meistarības triumfu - tas ir pilnīgs seska pēcpuses produkts, lai iet pie Godo un tam mēģina pārdot savus nožēlojamos veikumus. Mākslinieki pie mums nemirst badā, aktieri nepārtiek no vasera un garozām (ja aktierītis papildus ar reklāmām, seriālu ierunāšanu un tusiņu vadīšanu nespēj sev savākt sev vismaz 700 - 1000 ls mēnesī, tad izgāztuvē ne teātrī tam ir vieta, tādu tipu veiksmīgi spēj aizstāt arī skatuves strādnieks reibuma stāvoklī), tās visas ir gandrīz vai komunistiskas muļķības. Pietiek atvērt jebkuru ķīniešu krāsas izdevumu - pankūka, kas tad tur rij ikrus un strēbj dārgās ninnas, tērpušies gabanes bumbierenēs un versačes paltrakos, ja ne mūsu daiļā radošā pasaule? Par literatūru, protams, ir žēl, taču rakstniecība un dzejniecība mums bojā iet pavisam cita iemesla dēļ. Tauta vairs nelasa, un kas tad pirks un lasīs pat, ja būsi uzķibinājis jaunus Karlsona vai Pēra Ginta piedzīvojumus? Visiem par to nospļauties, vienīgais ko lasa un paši raksta internetā - komentārus zem dažiem apšaubāmiem raksteļiem.
:))))
:
Skarbi, bet garšīgi. Atļaušos pievienot nesen nebūtībā aizgājušā angļu mākslas kritiķa Roberta Hjūza teicienu: Strādāt par mākslas kritiķi ir tas pats, kas spēlēt klavieres meitu mājā. To, kas notiek augšstāvā, tāpat nekādi ietekmēt nevar.
  • 4
  • 0
gandrīz ideālas vakariņas
g
Tikai drusku iebildīšu: tieši tusiņos vaduļojoties, rek-lāmās peldojoties un visādīgi seriālos atveidojoties un izrunājoties, viņi kļūst izgāztuves vērti, dažs labāk vakarā nebūtu uz skatuves kāpis. BET viņiem ir ģimenes, kas prasa...,beibes, kas paģēr un visbeidzot bars, kuram vajag tieši to personu, ko iepriekšējā vakarā ar TV aci caurlūkojis. Graizīts un labprātīgi sasmalcinājies, mākslinieks nespēj vairs sevi liekšķerē saslaucīt. Taču TĀDI NAV VISI ! Ja būtu iespējas biežāk nojaust,ko aktieris, pa īstam tērējoties SPĒJ, tad par aktierīšiem viņus vis nesaukātu. Rakstnieku uzskaitījumā Virza diezko labi neiederas. Bet par citiem- izdariet aptauju, uzrunājiet mūsdienu sievieti, kura pati māk sienu pļaut, pat' izkapti asināt, viņas tādus literātus fiksi notaksēs. Tomēr nesteigsim visus pie staba sist, ne mārrutka, ne bļin dēļ, pēc "dzīrēm" aizvien aust paģiru rīts un visiem reiz atkal gribēsies "salāpīties".
  • 1
  • 0
kapec
k
Par to jau runa. Sports vienkārši ir universālāks, tāpēc ap to lielāks troksnis.Un tas nav ne slikti ne labi. Tas ir objektīvi. Kaut gan, tā gluži nav, ka visiem patīk uzvarētāji tikai tāpēc, ka viņi ir uzvarētāji.
kapec
k
Var jau piekrist, ka mākslas cilvēki tiešām netiek tik ļoti novērtēti kā sportisti. iespējams, te ir runa par valsts vadības (ne)kultūras līmeni. Tomēr vai nav tā, ka šāda situācija nav unikāla Latvijai. Tajā pašā Anglijā diez vai slavenus māksliniekus par izciliem sasniegumiem vadā vaļējos autobusos pa pilsētu. Futbolistus gan. Manuprāt, te ir runa nedaudz par kaut ko citu. Diezvai kādam mākslas cilvēkam tāda izrādīšanās vispār piestāvētu. Manuprāt, te ir runa par popkultūru(arī sports pie tādas pieder, bet tas nav nekas slikts)un augsto mākslu.
lustīgais nerris uz tirgus plača
l
Mākslas cilvēkus mēs vērtējam citādāk nekā sportistus, un "valsts vadības" kultūras līmenim ar to nav nekāda sakara. (Varbūt individuāli - ja valsts vadītājam personīgi tuvāka ir simfoniskā mūzika nevis hokejs, piemēram, tad iespējams, ka vadās arī simfonisko orķestri vaļējos autobusos pa pilsētu.) Bet visā visumā - mākslas vērtējums ir subjektīvāks - patīk/nepatīk; uzrunā/neuzrunā; aizkustina/neaizkustina līmenī; kamēr futbolistus (sportistus) mēs vērtējam pēc viņu uzvarām/zaudējumiem. Respektīvi, mums visiem PATĪK tie sportisti, kuri uzvar un uzstāda rekordus. Mākslā - vienam iet pie sirds Purvītis, otram - Klucis, trešam - gulbīši mēnesnīcā...
  • 3
  • 0
no malas
n
Pievienojos NN. Problēmas samākslotību redzu, galvenokārt, privāto mēdiju attieksmē pret visu, kas notiek. Tāpat kā daudzie restorāni pazustu, ja tiktu ieviests sausais likums, daudzi Latvijas privātie mediji momentā bankrotētu, ja nebūtu kinoindustrijas un sporta industrijas. Līdzīgi kā kinoindustrija, kura ar jebkuriem līdzekļiem provocē "atpūtu" pie TV ekrāniem, arī sporta industrija nodarbojas tieši ar to pašu. Fiziskā kultūra un masu sports ir tikai fons, izejvielu avots profesionālajai sporta industrijai, kuru , protams, nedrīkst aizmirst. Tieši uz šī fona ar mediju populistiski orientētu "palīdzību" tiek diedelēti valstsun arī sponsoru līdzekļi. Mazajā Latvijā nav daudz notikumu, kurus varētu izmantot, lai radītu pašizdomātas slavenības, TV sejas, dīvas, izcilības un citus "varoņus", uz kuru fona var runāt par tautas lielo interesi un atbalstu, apelēt pie ziedotāju sirdsapziņas vai sūkstīties par valsts niecīgo atbalstu mūsu varoņiem. Doma, ka tūristi, uzzinot par Štrombergu un viņa izcelsmi, dosies uz Latvijas, par kuru viņš pats esot izteicies divdomīgi, ir naiva. Drīzāk gan ieguvēja būs ASV. Tikpat labi var filozofēt, ka provokatīvs videoklips ar smukām meitenēm YouTube radītu lielāku interesi par Latviju. Piesaista pasākumi, nevis aktieru izcelsmes valstis. Lielākie ieguvēji vienmēr ir tikai paši čempioni un profesionāļi, kuri spēj ekspluatēt čempionu titulus. Protams, īslaicīgi ieguvēji ir arī tie, kuri atbild par attiecīgo jomu, piemēram, sportu valstī, jo iegūst pierādījumus un var uzskatāmi parādīt, ka virsotnes ir sasniedzamas..., tikai valstij jāiedod vairāk naudas. Bet vai daudzi ir devušies uz Brazīliju tāpēc, ka tā ir slavenā futbolista Pele dzimtene, vai uz Vāciju, jo tur ir Šumahera saknes? Drīzāk gan MŠ fani apmeklējuši Ungāriju, jo tur notiek pasākumi ar MŠ līdzdalību.
lustīgais nerris uz tirgus plača
l
Nu gan salīdzinājāt - Brazīlijas un Vācijas ar mazās mīļās LV atpazīstamību pasaulē! Pašapziņa ir laba lieta, bet - ar mēru un apdomu. Mākslā tik tiešām - piesaista mākslinieka meistarība nevis izcelsmes valsts. Sportā, turpretim, izcelsmes valstij IR nozīme. Neesmu saskaitījis, cik daudzi devušies uz Brazīliju tāpēc, ka tā ir Peles dzimtene, bet - futbola fanāti visā pasaulē zina, ka Pele ir brazīlietis un ka Brazīlijai ir viena no spēcīgākajām futbola komandām. Privātie mēdiji arī cīnās par izdzīvošanu tāpat kā mēs visi. Atļautiem, neatļautiem paņēmieniem; pieņemamiem/nepieņemamiem; gaumīgi/bezgaumīgi; talantīgi/netalantīgi - kā kuro reizi. Tāpēc jau mēs tā mīlam sportu (un augstas klases izpildītājmākslu), ka tur cilvēks var izcelties tikai, pateicoties savām spējām un ieguldītajiem personīgajiem pūliņiem. Plus - komandu sportā - visiem jāspēlē PĒC NOTEIKUMIEM, bet pārējos - visu var izmērīt sekunžu simtdaļās, milimetros un miligramos. Un tā nu mēs atpūšamies no savas korumpētās ikdienas - sporta pasaulē, kur valda noteikumi un personīgā izcilība.
  • 3
  • 0
Man ir 19, nesportoju, BET
M
dažkārt jāslēpj seja plaukstā, lasot kultūras darboņu centienus atspēkot savu eksistenci. Kultūra ir mana dzīve, to šobrīd studēju un ar to vēlos nodarboties arī nākotnē, bet come on- sportu tāpēc aiztikt nevajag. Nesen pa LTV rādīja dokumentālo filmu, kurā dažādi sportisti ļoti labi izskaidro savu iekšējo cīņu, spēli ar nāvi un likteni, veicot kādus pārbaudījumus. Domāju, ka pārdzīvojums rodas diezgan līdzvērtīgs, ja ne pat dažkārt lielāks, kā piedzīvojot kādu izcilu kult. parādību.
Tà gan!
T
Gluzi mans domu gàjiens. Mums - vairumam no lielà sporta attàlinàtiem , nesaprast un neiepazit to emociju gammu, kura piemit cilvékiem, kas savu varésanas laktinu uzlikusi reibinosi augstu.Tà ir cina ar sevi, savu gribasspeku.Tas viss ir daudz sarezgitàk , nekà no malas skiet. Ari es piederu tai plebeju kàrtai , kas par katru izcinito medalu priecàjos asaràm acis.Tas tomer netraucé baudit kulturu operas ,teàtra, izstàdes izteiksmé.
  • 2
  • 0
Pūks
P
Jā! Jā! Jā! Sporta pasaules spožākās "zvaigznes" pēc vairāk vai mazāk entiem gadiem vairāk vai mazāk aiziet aizmirstībā, bet tūkstošiem gadu "vecu" mākslu vēl šodiem mīl visās pasaules malās. Cilvēki kaifo par Ēģiptes piramīdām, Indijas senajiem tempļiem, da Vinči utt... Nupat Rīgā atvērta Ilgvara Zalāna gleznu izstāde - viņš laikam pasaulē labāk pazīstams kā mūsu pašu Latvijā. Aleksandrs Antoņenko Latvijai nebija vajadzīgs, - tagad viņš mīlēts visā pasaulē. Utt., utt....
.
.
Naumanis šoreiz trāpījis simtniekā! Pajautājiet kaut vai tai pašai Platona mīļotājai ŽJG, kad viņa pēdējo reizi latviešu teātrī bijusi vai latviešu literāta darbu lasījusi?
ilki
i
Nu nav nekā ekvivalenta Olimpiskajām spēlām kultūrā, nu nav , nu. Tad jātaisa visām pasaules valstīm sacensības dziedāšanā, dzejā , dejā...Bet , ja grib nabagajam Vaskam vai Garančai vai Hermanim (visu cieņu viņiem) piesķirt valsts naudas balvu, tad vajag noteikt kritērijus, par ko to piešķir. Priekš tam ir Kultūras ministrija.
nu un
n
šefiem dienā pietiek ar paņķeļejeviev, čeveriem un ikstiniem zem pārpaula visgaudām par n-grašiem. Nu ņaudmmanīgais jaunjurkurs kaut ko iecepis! NU UN(Ņ)?
Tās
T
ir nesalīdzināmas lietas, un labi, ka tā. Man šis NN ieraksts liekas muļķīgs. Atpazīstamība arī ir dažāda. Mākslā un kultūrā vienu cm neizmērīsi kā tas ir sportā. Sportu un mākslu vienā grozā salikt nevar un nevajag. H.Potera autore ir ļoti bagāta, un viņas bagātība nerodas no balvām. Un mūsu M.Štrombergu apsveica arī Lietuvas prezidente, tāpat kā mēs priecājāmies par viņu peldētāju. Un ļoti labi, ka mūsu premjers bija kopā ar mūsējiem. Tas bija brīdis, kad visi elpojām vienā ritmā. Taču atslābinieties vienreiz, šoreiz nu gan nevietā.
Barons
B
NN savā rakstā salīdzina sportu ar kultūru. Es uzskatu, ka jāņem ir vēl plašāk. Jebkurš cilvēks, kas ir izcils savā darbā, būtu arī attiecīgi jānovērtē. Jo tagad ir tā, ka valsts prēmē tikai labākos sportistus, kas principā ir tikai viens no cilvēku darbības virzieniem. Tu vari būt labākais Pasaules mākslinieks, zinātnieks, skolotājs vai strādnieks, bet to valsts nekad neprēmēs ar attiecīgām naudas balvām. Labākajā gadījumā valsts piešķirs ordeni, sliktākajā - neievēros vispār. Tādēļ, piemēram, labākie Pasaules zinātnieki var saņemt Nobela prēmiju, mākslinieki - Oskaru vai Grammy, bet Latvijas valsts par to neliksies ne zinis. Ja nu vienīgi VID no starptautiskām prēmijām atskaitīs savus nodokļus. Un ja kāds centīsies kaut ko nesamaksāt, tad savu valsts patriotu tēlu parādīs KNAB. Sagaidīšana lidostā? Nu nezinu, nezinu. Raini esot sagaidījuši, kad viņš atgriezās no trimdas. Vai tas notiktu tagad? Ļoti šaubos.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja