Raiņa un Aspazijas vasarnīcā tiks atklātas divas izstādes – Kaļiņingradas apgabala vēstures un mākslas muzeja izstāde Donelaitis un viņa laiks, kas veltīta luterāņu mācītājam un vienam no pirmajiem lietuviešu dzejniekiem Donelaitim, savukārt Raiņa muzeja speciālistes Doras Pauzeres, Ginta Māldera un mākslinieces Ievas Jurjānes veidotā izstāde Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā stāsta par lietām, kuras atrastas starp grāmatu lapām dzejnieku personīgajā bibliotēkā.
Izstāde Donelaitis un viņa laiks vēsta par 1714. gadā dzimušo Prūsijas lietuviešu mācītāju un dzejnieku, poēmas Gadalaiki autoru Kristijonu Donelaiti. Kas veidoja dzejnieka pasaules uztveri un radīja iedvesmu poēmai – spilgtākajam un krāšņākajam 18. gadsimta vidus lietuviešu zemnieku dzīves atainojumam? Kā mūsdienās tiek saglabāta Donelaiša piemiņa? Izstādes eksponāti – fotogrāfijas, zīmējumi, manuskriptu un vēstuļu fragmenti – sniedz atbildes uz šiem jautājumiem. Izstādi papildina materiāli par poēmu Gadalaiki – tās tapšanu, vēstījumu un tulkojumiem, īpašu uzmanību pievēršot poēmas atdzejojumiem latviešu valodā.
Izstādi atklājot, Kaļiņingradas apgabala vēstures un mākslas muzeja direktora vietniece Olga Ščeglova stāstīs par to, kā Donelaiša memoriālajā muzejā tiek saglabāta lietuviešu dzejnieka piemiņa, literatūrzinātnieks Jānis Zālītis iepazīstinās ar Donelaiša darbu tulkojumu vēsturi, valodnieks un diplomāts Alberts Sarkanis dalīsies atmiņās par tulkotāju Pauli Kalvu, kurš iepazīts, gatavojot K. Donelaiša Gadalaiku bilingvālo izdevumu (2006).
Savukārt izstāde Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā aicina palūkoties uz Raiņa un Aspazijas personīgo bibliotēku no neparasta skatpunkta. Atsevišķas bibliotēkas grāmatas ir interesantas kā lietas pašas par sevi, turklāt tās glabā pavisam negaidītus atklājumus – tajās tīši vai netīši ievietotus priekšmetus, visbiežāk pavisam nesaistītus ar grāmatas saturu. Ekspozīciju saturiski padziļina gleznotājas, ilustratores, operas un teātra scenogrāfes, kostīmu un filmu mākslinieces Ievas Jurjānes radītie mākslas darbi – eksponēto grāmatu portreti un krāšņas vīzijas, kas ilustrē izstādē skatāmās tēmas.
Izstādes atklāšanā Dora Pauzere atklās dažu dzejnieku personīgās bibliotēkas grāmatu stāstus, bet Ieva Jurjāne dalīsies ar piedzīvojumiem, Raiņa un Aspazijas pasaulē iedziļinoties.
Izstādes tiks eksponētas Raiņa un Aspazijas vasarnīcā no 3. marta līdz 25. aprīlim.