Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteikto darbu klāsts atspoguļo pašreizējo Latvijas arhitektūras vidi, galvenās tendences un nozīmīgākos procesus. Pēdējo gadu balvu ieguvēji pierāda un visi iesniegtie darbi aktualizē cieņu pret vēsturisko mantojumu, kuru cenšas ne tikai sargāt, bet arī izcelt globālā līmenī. Tajā pašā laikā arhitektūra apvieno prasmīgu tradicionālo materiālu pielietojumu, kas tiek papildināta ar mūsdienīgiem un inovatīviem risinājumiem. Atgādinām, ka 2020. gada Lielo gada balvu saņēma Arhis arhitekti ar ēku rekonstrukciju Rīgā, Miesnieku ielā, savukārt Gada balvu ieguva Reiņa Liepiņa, Ilzes Liepiņas, Aināra Plankāja, Ievas Landmanes, Mārtiņa Ostaņēviča, Jurģa Prikuļa un SIA Sudraba arhitektūra veidotais objekts Hanzas perons. Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem, Ruume arhitekti izstrādātais Viesturdārza kvartāls, kā arī SIA Sintija Vaivade_arhitekte realizētā privātmāja K_99.
Darbus – objektus un procesus – iesniegt aicināti gan arhitekti un pasūtītāji, gan būvnieki, pašvaldības un sabiedriskās institūcijas. Ar konkursa nolikumu, darbu iesniegšanas un vērtēšanas kārtību var iepazīties rīkotāja, LAS mājaslapā.
Balvai pieteiktie darbi tiks vērtēti divās kārtās pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta vienotība jeb viengabalainība, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība. Visus iesniegtos darbus izvērtēs atlases žūrija, kuras sastāvā šogad ir arhitekts Andris Kronbergs (Arhis arhitekti, LAGB 2020 Grand Prix saņēmējs), 2020. gadā godalgoto objektu autori – Ilze Liepiņa (Sudraba Arhitektūra) un Oskars Vāvere (Ruume arhitekti), arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, mākslinieks Ēriks Božis, rakstniece un dzejniece Inga Gaile un režisors Uģis Olte. Atlases žūrijas izvirzītos nominantus konkursa otrajā kārtā vērtēs fināla žūrija, kuras sastāvu veidos pieredzējuši arhitekti no ārvalstīm, kā arī viens atlases žūrijas pārstāvis.
Darbu iesniegšana un vērtēšana pirmajā kārtā ir kategorijās – sabiedriskas ēkas (kultūras, izglītības, veselības un ārstniecības iestādes, sakrālās ēkas, sporta būves), komercēkas un ražošanas ēkas (viesnīcas, biroju ēkas, tirdzniecības ēkas, ražošanas ēkas), inženierbūves, individuālās dzīvojamās ēkas, daudzdzīvokļu ēkas, restaurācija, interjers, kā arī ainavu arhitektūra, vides labiekārtojums un vides objekti, procesi. Iespējams iesniegt darbus, kas tapuši arī agrāk par 2019. gadu, ja vien tie konkursam nav bijuši iesniegti iepriekš.
LAGB ietver trīs pakāpju apbalvojumus – atlases žūrijas balvu un nominanta diplomu visiem atlases žūrijas izvirzītajiem nominantiem, Fināla žūrijas balvu jeb LAGB 2021 labākajiem nominētajiem darbiem un LAGB 2021 Grand Prix vienam darbam saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu. 2020. gadā tika veiktas izmaiņas konkursa nolikumā, kas arī procesiem ļauj pretendēt uz galvenās balvas iegūšanu.
Latvijas Arhitektūras gada balvai 2021 nominētie darbi tiks publiski paziņoti pēc pieteikšanās termiņa un atlases žūrijas darba beigām, savukārt visu apbalvojumu saņēmēji tiks nosaukti un godināti pasniegšanas svinīgajā ceremonijā, 27. augustā.