Aizvadītās svētdienas pievakarē vairākās ASV pilsētās notika Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) regulārās sezonas kārtējās spēles. Taču tas nebija parasts vakars. Tovakar daudzu basketbolistu un līdzjutēju acīs bija asaras, tribīnēs valdīja basketbola spēlēm neierasts klusums un pat pieredzējušākajiem spēļu komentētājiem televīzijā reizēm aizlūza balss. Tikai dažas stundas pirms tam visu NBA saimi bija satriekusi traģiska vēsts: helikoptera avārijā netālu no Losandželosas dzīvību zaudējis viens no visu laiku labākajiem līgas un visas pasaules basketbolistiem Kobe Braients. Negadījumā bojā gāja arī viņa 13 gadu vecā meita Džanna un vēl septiņi cilvēki.
Braientam, kurš tikai pirms četriem gadiem noslēdza savu tituliem un rekordiem bagāto karjeru, bija 41 gads. Viņš bija viens no XXI gadsimta izcilākajiem un pazīstamākajiem atlētiem, kurš iedvesmoja miljoniem sekotāju visā pasaulē. Kobes vārdu zināja arī tie, kuri īpaši neseko sportam. Viņa milzīgo popularitāti pat pēc profesionālās karjeras beigām apliecināja tūkstošiem cilvēku, kuri, uzzinājuši par Kobes nāvi, sapulcējās pie Staples arēnas Losandželosā – tieši tur, spēlējot komandas Lakers sastāvā, viņš sev bija nopelnījis ikonas statusu.
Pārspēt Džordanu
Kobe Braients pasaules visspēcīgākajā basketbola līgā nospēlēja 20 sezonu, visas Losandželosas Lakers sastāvā. To laikā viņš piecas reizes kļuva par NBA čempionu, divas reizes tika atzīts par finālsērijas visvērtīgāko spēlētāju, vienreiz ieguva arī visas sezonas vērtīgākā spēlētāja balvu, kā arī 18 reižu piedalījās Visu zvaigžņu spēlē. ASV valstsvienības sastāvā Braients divreiz kļuva par olimpisko čempionu.
2006. gada 22. janvārī spēlē pret Toronto Raptors Kobe iemeta 81 punktu, kas joprojām ir otrs lielākais gūto punktu skaits vienā spēlē NBA (rekords ir 100 punktu, ko vienā mačā guva leģendārais Vilts Čemberlens).
Karjeras laikā NBA Braients kopumā guva 33 643 punktus, kas pašlaik ir ceturtais augstākais rādītājs līgas vēsturē. Likteņa ironija, ka dienu pirms Kobes bojāejas viņu visu laiku rezultatīvāko NBA spēlētāju sarakstā apsteidza šī brīža Lakers līderis Lebrons Džeimss. Pēc spēles, kurā Lakers viesos zaudēja Braienta dzimtās pilsētas Filadelfijas komandai 76ers, Kobe piezvanīja Džeimsam. ''Es nevarēju iedomāties, ka tā būs mūsu pēdējā saruna,'' Lebrons raksta atvadu vēstulē Braientam sociālajā vietnē Instagram. ''Esmu dziļi satriekts. Es Tevi mīlu, lielais brāli.''
Kobe Braients piedzima 1978. gada 23. augustā NBA spēlētāja Džo Braienta ģimenē. Pēc Braienta seniora NBA karjeras beigām 1983. gadā ģimene pārcēlās uz Itāliju, kur viņš vēl septiņas sezonas profesionāli spēlēja basketbolu. Tieši Eiropā Kobe arī sāka nopietni trenēties basketbolā. Astoņdesmito gadu beigās Braientu ģimene ieradās Itālijas ziemeļu pilsētā Redžo nell’Emīlijā, kur Kobe spēlēja vietējā bērnu komandā. ''Viņš jau toreiz bija ļoti labs spēlētājs. Mēs nešaubījāmies, ka viņš kļūs par profesionālu basketbolistu. Tomēr mēs nevarējām paredzēt, ka viņš kļūs par vienu no vislielākajām zvaigznēm pasaulē,'' Kobes komandas biedrs Redžo nell’Emīlijā Davide Džudiči sacīja televīzijas kanālam CNN.
Redžo nell’Emīlijas iedzīvotāji Kobi joprojām uzskata par savējo. Pilsētas vadība šonedēļ paziņoja, ka basketbola leģendas vārdā tiks nosaukts laukums pie vietējās basketbola arēnas. Arī Kobe nav slēpis savas jūtas pret šo pilsētu.
''Kāpēc mani tik ļoti saista Redžo? Tāpēc, ka man ir ļoti daudz īpašu atmiņu," viņš sacīja 2016. gadā intervijā itāļu laikrakstam Il Resto del Carlino. Pēc karjeras beigām Braients bieži ciemojās Itālijā, ko mēdza dēvēt par savām mājām. Viens no viņa sapņiem bija uzspēlēt Itālijā profesionālajā līmenī, taču tas neīstenojās.
ASV par basketbola brīnumbērnu Kobi Braientu uzzināja 1992. gadā, kad viņš sāka spēlēt vidusskolas komandā Filadelfijā un četras sezonas laboja vietējā čempionāta punktu gūšanas rekordus. Ap viņu spietoja ASV nacionālā augstskolu čempionāta visspēcīgāko komandu izlūki. Taču daudziem par lielu pārsteigumu Kobe nolēma neiestāties universitātē, bet pa taisno no vidusskolas mēģināt iekļūt NBA.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 31. janvāra -6. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!