Viens no jaunās pasaules kārtības vēstnešiem ir britu žurnālists Mārtins Žaks (Martin Jacques), kurš padziļināti pētījis Āzijas izaugsmi. Žaka grāmata Kad Ķīna valdīs pār pasauli kļuvusi par starptautisku bestselleru; tagad šī grāmata ar Lattelecom atbalstu izdota arī latviešu valodā. Žaks nesen bija ieradies Rīgā, un Sestdiena tikās ar viņu, lai noskaidrotu, kāda tad īsti būs Ķīnas pārvaldītā pasaule.
Fragments no intervijas:
Ķīnā netrūkst dažādu problēmu, kas varētu apgrūtināt valsts attīstību: liela nevienlīdzība, vides piesārņojums, nelīdzsvarots demogrāfiskais stāvoklis u.c. Vai valsts pārvaldes sistēma, kuras priekšgalā joprojām ir Komunistiskā partija, būs spējīga risināt šīs problēmas?
Jā, Ķīnā ir daudz problēmu. Ko gan jūs gaidījāt? Ķīnā ir 1,3 miljardi iedzīvotāju! Vēl pirms 30 gadiem ap 80% ķīniešu dzīvoja laukos, bet tagad ap 50% dzīvo pilsētās. Pasaule vēl nekad nav pieredzējusi tik strauju ekonomikas transformāciju. Simtiem miljonu cilvēku ir izkļuvuši no nabadzības. To nav iespējams paveikt, ja valdība nav kompetenta. Ķīnas režīms ir ļoti kompetents. Nevajag vērtēt viņus pārāk zemu. Rietumi uz Ķīnu lūkojas ar pārākuma apziņu, bet šādai iedomībai nav pamata.
Ko ķīnieši domā par Eiropu? Mēs redzam, ka Eiropas pilsētu ielās ir daudz ķīniešu tūristu, arī Eiropas preces ir ļoti iecienītas. Vai ķīnieši uztver Eiropu kā paraugu, kam gribētu līdzināties?
Ļoti daudz ķīniešu tūristu apmeklē Itāliju, bet viņi negribētu, lai Ķīna līdzinās Itālijai. Eiropai ir lielas problēmas. Eiropieši sāk apjaust savu jauno vietu pasaulē, un viņiem tas būs liels šoks. Eiropai vairākus gadsimtus bija ļoti liela ietekme uz pasauli. Taču tas nenozīmē, ka šī ietekme saglabāsies mūžīgi. Itālija un Grieķija savulaik bija varenas civilizācijas centrs, bet mūsdienās par šo ietekmi mēs varam lasīt tikai vēstures grāmatās. Eiropai gaidāma līdzīga nākotne. Pasaules mērogā tā ir salīdzinoši neliela teritorija, Eiropā ir ap 700 miljoni iedzīvotāju, kas ir tikai puse no Ķīnas iedzīvotāju skaita.
Interviju ar Mārtinu Žaku lasiet Sestdienā!