Rietumu puslodes nabadzīgākā valsts Haiti 2010. gadā piedzīvoja katastrofālu zemestrīci, kas nogalināja aptuveni 200 tūkstošus cilvēku, ievainoja 300 tūkstošus un atstāja bez pajumtes vēl pusotru miljonu. Stihija pilnībā nopostīja desmitiem tūkstošu dzīvojamo māju, skolu un slimnīcu un daļēji sagrāva jau tā sliktā stāvoklī esošo infrastruktūru. Jau pirms zemestrīces Haiti bija ļoti atkarīga no ārējās palīdzības, bet pēc postošās dabas katastrofas haitiešiem pārējās pasaules atbalsts bija eksistenciāla nepieciešamība.
Palīgā nelielajai Karību reģiona valstij steidzās arī viena no pasaulē lielākajām nevalstiskajām humānās palīdzības organizācijām Oxfam, kas jau gadu desmitiem nosūta savus darbiniekus uz vietām, kur cilvēki cieš no nabadzības, karadarbības un dabas stihijām. Taču nesen atklātībā nonāca informācija, ka Oxfam darbinieki Haiti ne tikai palīdzēja vietējiem atkopties no pieredzētās zemestrīces, bet arī ļaunprātīgi izmantoja viņu ievainojamību, lai apmierinātu savu seksuālo apetīti. Savukārt organizācijas
vadība notikušo noklusēja.
Oxfam skandāls un sekojošās vairāku citu pazīstamu organizāciju atklāsmes par savu darbinieku seksuālajiem un citiem noziegumiem ir pamatīgi aptraipījušas humānās palīdzības nozares mundieri. Vairāku valstu valdības paziņojušas par plāniem samazināt finansējumu labdarības organizācijām, no kā galvenie cietēji būtu palīdzības saņēmēji pasaules mazattīstītākajos nostūros. Organizācijas sola laboties.
Kaligulas orģija
Avīze The Times pirms mēneša publicēja rakstu, kurā apgalvoja, ka 2011. gadā Lielbritānijas palīdzības organizācijas Oxfam misijas Haiti toreizējais vadītājs Rolands van Hauvermeirens un vairāki viņa padotie palīdzības organizācijas īrētā mājā rīkojuši seksa orģijas ar prostitūtām, no kurām daļa esot bijušas nepilngadīgas. Haiti ir aizliegts pirkt prostitūtu pakalpojumus un stāties dzimumattiecībās ar personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Seksa ballītes notikušas bieži, tāpēc vīrieši savu mitekli esot dēvējuši par mauku māju. "Meitenes, kurām mugurā bija tikai T krekli ar uzrakstu Oxfam, skraidīja apkārt pusplikas, tā bija visīstākā Kaligulas orģija. Tas bija neticami. Tas bija traki," laikrakstam stāstīja avots, kurš esot redzējis vienas šādas ballītes videoierakstu.
The Times rīcībā bija nonācis arī ziņojums par Oxfam iekšējās izmeklēšanas rezultātiem, to organizācija veica pēc tam, kad saņēma informāciju par savu darbinieku iespējamiem pārkāpumiem Haiti. Van Hauvermeirens izmeklētājiem esot atzinies, ka viņš Oxfam īrētajā miteklī vairākkārt ir izmantojis prostitūtu pakalpojumus. Tomēr organizācija viņu neatlaida, bet atļāva aiziet pašam. Izmeklēšanas rezultātā darbu Oxfam zaudēja vēl seši cilvēki. Divi iesniedza atlūgumu, bet četrus atlaida par dažādiem pārkāpumiem, tostarp prostitūtu pakalpojumu izmantošanu Oxfam īpašumā, pornogrāfisku materiālu glabāšanu darba datorā, seksuālu uzmākšanos un iebiedēšanu.
Kad organizācija bija beigusi izmeklēšanu, tā izplatīja preses paziņojumu, kurā nebija pieminēti seksuālie pārkāpumi, bet tikai norādīts, ka atsevišķi darbinieki ir pieķerti "nepiedienīgā uzvedībā". Oxfam vadība nav ziņojusi vietējām varasiestādēm par savu darbinieku pārkāpumiem, jo bijusi pārliecināta, ka nesekos rīcība. Pēc The Times publikācijas van Hauvermeirens publiski atzinās, ka viņam Haiti ir bijušas seksuālas attiecības ar vietējo sievieti, kuras ģimenei Oxfam palīdzējusi pēc zemestrīces.
Taču viņš noraida preses apgalvojumus, ka būtu pircis prostitūtas. Van Hauvermeirens stāsta, ka esot pametis Oxfam, jo neesot spējis atvairīt baumas par organizācijas darbinieku seksuālajiem pārkāpumiem Haiti. Izdevums The Guardian rakstīja, ka van Hauvermeirens 2006. gadā esot apsūdzēts arī prostitūtu pirkšanā, kad viņš vadīja Oxfam misiju Centrālāfrikas valstī Čadā. Palīdzības organizācija par šīm apsūdzībām esot zinājusi ilgāku laiku pirms tam, kad norīkoja van Hauvermeirenu darbam Haiti. Par seksu ar vietējām sievietēm viņš esot maksājis arī Rietumāfrikas valstī Libērijā, kur viņš strādāja britu palīdzības organizācijas Merlin uzdevumā.
piedošanu
labdarība?
welcomistu morāle