Aprīļa sākumā Moldovas galvaspilsētas Kišiņevas tiesas tiesnese Marija Alekseja pieņēma lēmumu, kurš paliktu gandrīz bez jebkādas ievērības, ja vien ziņa par to neparādītos vietējā interneta medijā Anticoruptie.md. Tas cita starpā specializējas arī tiesu darba atspoguļošanā un ziņoja, ka Kišiņevas tiesas tiesnese apstiprinājusi Moldovas Ģenerālprokuratūras, Tieslietu ministrijas un Informācijas un drošības dienesta pieprasījumu atzīt par ekstrēmistisku simbolu Krievijas impērijas melni–dzelteni–balto karogu (tas bija oficiālais impērijas karogs no 1858. līdz 1896. gadam). Par nu jau plašāk izskanējušo ziņu nedz Moldovas varasiestādes, nedz tiesa nekādus komentārus nesniedza, tādēļ visbiežāk izskanējušais secinājums bija: šāds pieprasījums iesniegts un attiecīgs lēmums pieņemts "katram gadījumam", lai novērstu iespēju, ka minētais simbols tiek izmantots pret Moldovas valsti vērstās politiskās demonstrācijās.
Tiesa, šāda iespēja gan ir vairāk teorētiska, jo vismaz publiskajā telpā nekādas ziņas, ka kādreizējais impērijas karogs (kā atsevišķs simbols, bez impērijas ģerboņa – divgalvainā ērgļa –, ar ko tas mūsdienās bieži tiek apvienots, lai gan vēsturiski karogs sastāvēja tikai no trim krāsu joslām) būtu kādā demonstrācijā tiešām parādījies, nav atrodamas. Pat ja šādi gadījumi arī bijuši, mediju uzmanību tie nav piesaistījuši. Visticamāk, tam skaidrojumi ir divi: vai nu nespēja to atpazīt, vai arī tas, ka šis karogs ir gana savdabīgs un pretrunīgs simbols. Pat savas oficiālās atzīšanas laikā minētais karogs tika izmantots vienīgi valsts iestādēs un pasākumos, kuros piedalījās imperators vai viņa ģimenes locekļi. Privātpersonām, privātos pasākumos un citviet tā izmantošana bija aizliegta. De facto tas nozīmē, ka šis bija nevis Krievijas impērijas, bet gan imperatora varas un lielā mērā arī personiskais simbols – ja vienkāršoti, tad Romanovu nama krāsas. (Par pamatu karogam bija ņemtas krāsas no impērijas pamatlicēja Pētera I personiskā standarta, kas tika pacelts uz kuģiem, uz kuru klāja atradās Pēteris I.)
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 12. - 18. aprīļa numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!