Septiņus gadus Latvijas Okupācijas muzejs bija okupējis bijušās ASV vēstniecības ēku (pirms vēstniecības tur mita okupētās Latvijas jeb Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidijs). Tikmēr muzeja agrākajā mājvietā Strēlnieku laukumā norisa īsts brāļu karš par to, kādam būtu jāizskatās rekonstruētajam muzejam, arī pa kādai māsai tur ņēma dalību. Uzvarēja trimda arhitekta Gunāra Birkerta personā, tapa muzeja Nākotnes nams. 2021. gada 13. augustā Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) svinīgi nodeva Latvijas Okupācijas muzejam atjaunotā nama atslēgas, un tagad tur jau ir skatāma jauna ekspozīcija, dizaina biroja H2E veidotais Gaismas ceļš, kas būs nopietns pārsteigums tiem, kas šo ēku pēdējoreiz apmeklēja pirms atjaunošanas un piebūves.
Nākamgad Okupācijas muzejam būs 30 gadu, tas ir jaunāks par jebkuru Latvijas pilsoni, kurš padomju okupāciju pieredzējis, bet vecāks par tām paaudzēm, kas par okupācijas laiku uzzina tikai muzejā vai no grāmatām, filmām un vecāku radinieku stāstiem, ja vien tie prot ar bērniem sarunāties. Tikmēr okupācijas sekas nebūt nav beigušās, karš Ukrainā tās tikai spilgtāk izgaismojis un atņēmis iespēju izlikties, ka tādu nav.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 21.-27. oktobra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!