Tādas "pilsētas leģendas" vēl šobaltdien klīst teju jebkurā jomā, un nav svarīgi, cik bieži un sparīgi tās tiek "atmaskotas" vai, kā tagad moderni teikt, dekonstruētas. Tās turpina dzīvot un izdzīvot.
Viens šāds dzīvelīgs mīts ir slavenās miskastes mašīnas, kas šķirotos atkritumus ļauni ņem un sajauc visus kopā. Te gan vietā minēt, ka jau sen neviens nopietnu uzņēmēju vidē par atkritumiem nedomā kā kaut ko, no kā ātrāk jātiek vaļā. Diez vai mūsu miskastes saturs varētu kļūt par "jauno zeltu" vai nākamo Latvijas "nokiju", taču rosība nozarē jūtama arvien lielāka, ko turpinām pētīt SestDienas rakstu sērijā.
Par mītiem un realitāti jādomā arī vēl citu – gan visā pasaulē, gan atsevišķās valstīs aktuālu – tematu sakarā. Bet, kā pareizi vēl un vēlreiz atgādina CVK ilggadējā darbiniece Kristīne Bērziņa, par kuru SestDienas iznākšanas brīdī jau būs skaidrs – ir viņa jaunā komisijas vadītāja vai nav –, nevar tā vispārināt. Katrs dinozaurs mums galu galā īpašs un prasa citu attieksmi.
Šīs SestDienas, 15. – 21. marta, numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Mums viss ātri apnīk. Cimdara labā roka Kristīne Bērziņa par kandidēšanu uz Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja amatu, demokrātijas vecmodīgumu un to, kāpēc e-vēlēšanas nepalielina balsojušo procentu.
POLITIKA. Dinozauri ir šeit. Jaunie ministri apzināti, nu kārta lūkoties uz „mūžīgajiem”, tāpēc SestDiena mēģina rast atbildi uz jautājumu, kas ir politiskās ilgmūžības noslēpums.
PASAULĒ. Veselības aprūpe cīņu priekšplānā. Kaut arī Somijas veselības aprūpes sistēma starptautiski tiek vērtēta kā efektīvākā Eiropā, tieši cīņa par tās reformēšanu novedusi pie valdības atkāpšanās īsi pirms parlamenta vēlēšanām, iezīmējot ne vienu vien problēmu.
VESELĪBA. Mutācija ārstēšanai. Britu zinātnieki paziņojuši par otro personu, ko varētu būt izdevies izārstēt no cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV). Tas gan nenozīmē, ka pasaule būtu tikusi pie brīnumlīdzekļa pret šo slimību, kas pēdējo trīsdesmit gadu laikā nonāvējis 35 miljonus cilvēku. Cilvēce joprojām atpaliek no pašas izvirzītā mērķa līdz 2030. gadam izbeigt HIV/AIDS epidēmiju.
TUVPLĀNĀ. Maestro bez Ferrari. Lielās mūzikas balvas ieguvējs klarnetists un diriģents Guntis Kuzma par pēdējā koncerta nozīmi, autoritāriem diriģentiem un plīsušām stīgām.
TĒMA. Prāts, kongresi un skudras. Ko jūs atbildētu uz jautājumu, vai skudras čurā naftu? Pirmajā mirklī atbilde liekas skaidra, bet tas vēl nenozīmē, ka tā liksies arī pēc citu pārliecinoši pausto argumentu uzklausīšanas. Draugu, paziņu vai tikko sastaptu cilvēku kopā sanākšana, lai darbdienu vakaros ar citām komandām sacenstos prāta asumā, atbildot uz jautājumiem par visdažādākajām tēmām, daudziem Latvijā pēdējos gados kļuvusi ne tikai par stabilu tradīciju, bet pat ieradumu, bez kura jau grūti iztikt.
FOKUSĀ VIDE. Atkritumu mīti un migrācija. Turpinot rakstu sēriju par situāciju ar atkritumu pārstrādi Latvijā, pievēršamies senajam mītam par to, vai sašķirotie atkritumi patiešām tiek pārstrādāti un beigās tomēr netiek samesti vienā lielā čupā. Kā tad īsti ir? Vai, nokļūstot specializētajos konteineros, iepakojumam tiešām tiek dota "vēl viena dzīve pēc dzīves"? Ko un kur Latvijā pārstrādā un kādos toņos iekrāsojas atkritumu nozares nākotne?
CEĻOJUMS. Nākotnes pilsēta. Kā pārcelties fantāzijā un laikā uz priekšu – tā pāris vārdos varētu raksturot ceļojumu uz Seulu. Ēdiens te ir ļoti ass, tērpi ļoti krāšņi, podi ļoti "gudri", celtnes ļoti augstas, bet viss kopumā – kā pastaiga zīmējumā, no kura negribas izkāpt.
Kā arī ŠONEDĒĻ, PRIEKŠĀ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.
Pareizaisvirsraksts
Krējums Saldais
Melnais