Tikai 11 gadu pēc 7 000 000 000 cilvēku sliekšņa sasniegšanas pasaulē ienācis astoņmiljardais cilvēks. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) pieņēmumiem, tas noticis 15. novembrī Dominikānas Republikā. Tā kā planēta Zeme ir "slēgta sistēma" ar ierobežotu kapacitāti uzturēt visas uz tās mītošās dzīvības formas, zīmīgā skaitļa sasniegšanas dienās atkal uzjundījušas runas par cilvēces nākotni. Cik daudz cilvēku būs uz Zemes? Vai tos visus būs iespējams pabarot? Kā pieaugums ietekmēs vidi un klimata pārmaiņas?
Ņemot vērā, ka pirms nepilna simta gadu – 1927. gadā – pasaule sveica divmiljardo iedzīvotāju, izaugsme ir bijusi ārkārtīgi strauja. Gadsimta laikā cilvēku skaits ir četrkāršojies. No vienas puses, tas neapšaubāmi ir apliecinājums medicīnas un labklājības progresam. Mums izdevies augt un attīstīties bez fundamentāliem "atsitieniem", kādus pagātnē atnesa mēris, bads un nebeidzamie kari. Vienīgais nozīmīgais trieciens cilvēces izaugsmei šajā periodā bija Otrais pasaules karš.
Taču iespaidīgais skaitlis vienlaikus uzjundījis bažas par planētas un cilvēces nākotni. Jau tagad cilvēks planētas resursus izsmeļ pamatīgā tempā un spiediens uz apkārtējo vidi aizvien pieaug – gan piesārņojuma, gan resursu izlietošanas formā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 2. - 8. decembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!