Gadu desmitiem studentu no Latvijas dodas uz ASV, lai savu vasaru pavadītu, klauvējot pie iedzīvotāju durvīm un cenšoties pārdot grāmatas. Nebūtu gan pareizi teikt, ka jaunieši aizbraukuši nopelnīt, – daļa atgriežas Latvijā ne vien tukšām kabatām, bet pat mīnusos, kurus radījuši izdevumi par dzīvošanu, aviobiļetēm un vīzām. Uzņēmuma Southwestern Advantage prezidents Dens Mūrs arī neslēpj – galvenais mērķis, nodarbinot studentus, neesot ļaut viņiem nopelnīt naudu, bet gan iegūt zināšanas un pieredzi, kas noderēs turpmākajā dzīvē. "Taču darbīgākajiem pieredze un peļņa nāk vienlaicīgi," viņš piebilst.
Kaut arī uzņēmums zelta kalnus nesola, dažiem nākas vilties, tāpēc pirms došanās pāri okeānam iespēju robežās der izvērtēt visus plusus un mīnusus, ko var nest šāda vasaras avantūra.
Nauda it kā nav galvenais
Izdevniecības Southwestern Advantage saknes meklējamas 1855. gadā. Sākotnēji tās materiāli bijuši reliģiska satura, taču dažādu laika gaitā nestu izmaiņu rezultātā tā sāka izdot un tirgot izglītojošas grāmatas, sākot ar vienkāršām ābecēm pirmsskolas vecuma bērniem līdz pat augstākajai matemātikai. Uzņēmums izmanto tiešās pārdošanas metodes jeb, citiem vārdiem, darbinieki pārvietojas pa apdzīvotu vietu no mājas uz māju, klauvē pie durvīm un ar savām pārliecināšanas prasmēm cenšas panākt, lai cilvēks nopērk viņu piedāvātās grāmatas un tiešsaistes abonementus. Grāmatu cenas ir no 40 līdz 120 dolāriem. Sākotnēji programmā piedalījās jaunieši no ASV un Kanādas, taču nu puse jau ir no citām valstīm.
Kompānijas prezidents, stāstot par to, kāpēc piesaista tieši studentus, atbild, ka viņiem ir vieglāk iegūt vīzu. Tāpat rodas jautājums, kāpēc izdevniecība vienkārši nepārdod savus materiālus grāmatnīcās, taču šeit darbojoties visiem zināmais princips: "ja Muhameds neiet pie kalna, tad kalns iet pie Muhameda", proti, esot liela daļa cilvēku, kas nekad neiegriežas grāmatnīcās, un šis ir vienīgais veids, kā viņus sasniegt.
Mūrs saka, ka studenti, kas piedalās programmā, ir neatkarīgi un savu darbalaiku plāno paši, taču kompānija iesaka strādāt pēc iespējas vairāk, tas ir, sešas dienas nedēļā no pulksten deviņiem rītā līdz deviņiem vakarā. Lielākā daļa studentu tieši tā arī dara, jo viņu peļņa atkarīga no pārdotā daudzuma. Dāvis Zunde, kurš programmā piedalījās pirms trim gadiem, atklāj: "Peļņa bija aptuveni 40% no pārdotā apjoma. Ja tu nedēļas laikā neko nepārdod, saņem 0 dolāru. Ja pārdod grāmatas kopsummā par 1000 dolāriem, saņem aptuveni 350 dolāru." Viņš arī zina teikt, ka kompānijas pārstāvji vienmēr uzsver – šis darbs nav paredzēts tiem, kuri grib nopelnīt daudz naudas. Tomēr viens no veidiem, kā viņi piesaista jaunus cilvēkus, ir tieši rādot, cik daudz iespējams nopelnīt.
Tāpat to var nolasīt arī viņu mājaslapā, kurā teikts: "Studenti pavada vasaru ASV, pārdodot izglītojoša satura grāmatas un tiešsaistes abonementus, tā nopelnot naudu studijām."
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 13.-19. decembra numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!
Kas
Atsauksme
Ja vāku nebūtu,