Nav neviena kritiķa, kurš, iedams uz kārtējo izrādi, necer, ka tā būs veiksmīga. Skatīties kaut ko sarūgtinošu var vēlēties vienīgi rūdīti mazohisti. Tāpēc mans noskaņojums, aplūkojot tuvāko pirmizrāžu pieteikumus, ir izteikti optimistisks.
SOĻOTĀJS UN BOBSLEJISTI
Zīmīgi, ka teātri pievēršas sporta tematikai. Valmieras teātrī jau notikusi Daliņa pirmizrāde, ar kuru man tikšanās vēl tikai priekšā. Savā simtgadē teātris meklē un atrod saknes savā mītnes pilsētā (būs arī Valmieras puikas), un soļotājs Jānis Daliņš neapšaubāmi ir pilsētas lepnums. Varu palielīties, ka pērnā gadsimta 90. gadu sākumā esmu piedalījies masu skrējienā (dažiem tas varbūt izvērtās arī par soļojumu, bet ne sporta soļošanas izpratnē) no Strenčiem uz Valmieru, jo pastāv leģenda, ka Daliņš mēdza šo ceļa posmu soļot pēc avīzes – no Valmieras uz Strenčiem un atpakaļ. Tie, kuri uz Valmieru brauks no citām pilsētām, var paieties uz tirgus pusi, kur jau vairākas desmitgades, šķiet, vismaz pa divi lāgi atjaunots, uz vienas ēkas sienas Daliņš uzzīmēts soļojam. Sanāks bilde piemiņai. Izrādes pamatā ir Mārtiņa Meiera scenārijs (tieši tā formulēts, nevis luga), režisors Toms Treinis. Tuvāko mēnešu izrādes gan rādās izpārdotas.
Savukārt Liepājas teātris režisora Regnāra Vaivara vadībā pamazām gatavo Latviešu raķetes – dokumentālu varoņeposu (!!!) par bobsleja vēsturi. Izrādes pamatā ir 21 intervija ar bobslejam «tuvu stāvošām personām». Uz skatuves aktieru ansamblī būs desmit vīriešu un viena sieviete. Gatavojoties pirmizrādei, jāatceras, ka šī nav pirmā Regnāra Vaivara izrāde, kas veltīta sportam, – 2013. gadā Valmieras teātrī tapa [email protected], Riharda Jakovela monoizrāde. Savukārt izrādi, kuras pamatā ir intervijas, Vaivars sarūpēja salīdzinoši nesen – turpat Valmierā joprojām rāda Covid pandēmijai veltīto Burbuli, kur gan dokumentalitāte brīžiem pāraug pārgurušo mediķu smadzeņu radītajās vīzijās.
Vēstures pētniecība nodarbina arī Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri, kas pievērsies Maskavas latviešu teātra Skatuve darbībai un traģiskajam galam 1937.– 1938. gadā. "Gribētos ticēt, ka lugas darbība norisinās pagātnē, bet mums pastāv aizdomas, ka tā tas nav," raksta teātris. Artūra Dīča lugā, cik noprotams, atdzīvosies vēsturiskas personas, bet Lauras Grozas iestudējumā līdztekus Čehova teātra aktieriem (tostarp kādu laiku uz skatuves jaunos iestudējumos neredzētajam Jakovam Rafaļsonam) lomas atveidot uzaicināti Inese Kučinska, Mārtiņš Vilsons un Ivars Kalniņš.
DIVI PĪTERI PENI
Divu citu teātru gandrīz vienlaicīgais piedāvājums var drusku sajaukt galvu. Latvijas Nacionālajā teātrī savu pirmo režijas darbu Latvijā veido pašlaik emigrācijā dzīvojošais Dmitrijs Krimovs, un viņa iestudējumu sauc Pīters Pens. Sindroms. Savukārt Dailes teātrī pat drusku agrāk uz skatuves parādīsies situāciju komēdija Pīters Pens saiet sviestā. Lai sviestā nesaietu arī skatītājs, te jāievieš zināma skaidrība.
Lielā honorāra dēļ skandālu izraisījušais Krimova iestudējums, cik noprotams, veltīts pieaugšanas tēmai. Savukārt Dailes teātra jauniestudējumam ir tiešs sakars ar jau repertuārā esošo komēdiju Izrāde, kas saiet sviestā, jo tās pamatā ir līdzīgs princips – mēs skatāmies it kā Kornlijas Politehnikuma drāmas pulciņa uzvedumu, kurā nekas nenotiek tā, kā tam vajadzētu notikt, viss bruks un juks.
Protams, mēs varam strīdēties, vai "oriģinālā uzveduma precīzs pārlikums no Londonas Vestenda" ir tas, ko mēs gribam redzēt Latvijas teātros, bet, ja reiz tāda iespēja ir, kāpēc lai neaizietu pasmieties? Būšot arī kaskadieru triki.
VECĀS DĀMAS VIZĪTE
FRĪDRIHS DIRRENMATS
Pārliecinoši groteskā spēles stihijā, skanot balkāniskajiem Kārļa Lāča mūzikas ritmiem, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra trupa ar direktori Danu Bjorku galvenajā lomā iedzīvina Dirrenmata samērā didaktisko, bet ellīgi aktuālo traģikomēdiju par atriebību Indras Rogas režijā. Skatītāju, kas nesamulsīs no brehtiski atsvešinātās spēles manieres, gaida daudz prieka un atklājumu, baudot aktieru ansambļa enerģētiski nospriegoto sniegumu.
Kur skatīties: Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, 12. un 13. janvāris, 16. februāris
VĒLĀ MĪLA
ALEKSANDRS OSTROVSKIS
Pagājušā gada nogalē apaļu jubileju nosvinēja režisore Māra Ķimele, un viņas pašlaik pēdējais iestudējums Valmieras Drāmas teātrī – Aleksandra Ostrovska Vēlā mīla (2022) – tiek gatavots plašai viesizrāžu turnejai pa dažādām Latvijas pilsētām februāra otrajā pusē un martā. No Valkas līdz Daugavpilij un no Bauskas līdz Slampei – meklējiet rokā īsto datumu un tuvāko vietu. Nedaudz ironijas par naidu un mīlestību un atziņa, ka labais tomēr uzvar.
Kur skatīties: dažādās Latvijas pilsētās un ciemos no 22. februāra
SAPŅU ĶĒRĀJI
ROBERTS DAUBURS, ANNA KLIŠĀNE
Dirty Deal Teatro apvienojušies četri jaunie režisori, lai muzikālā līdzdalības izrādē ar pārvietošanos no vienas telpas otrā pastāstītu bērniem par saviem sapņiem. Jaunie mākslinieki (bez jau minētajiem arī Jurģis Lūsis un Elīza Dombrovska) atbruņo ar patiesumu un prasmi kontaktēties ar bērniem, no kuriem daži veiksmīgi tiek iesaistīti izrādes norisēs. Savus sapņus uz liela papīra ruļļa beigās var zīmēt ikviens, arī pieaugušie.
Kur skatīties: Dirty Deal Teatro, 13. un 14. janvāris, 17. februāris