Skaņa tālumā, mašīnai tuvojoties lielā ātrumā, kļūst arvien spēcīgāka. Vēl neko nevar saskatīt, bet tirpas jau skrien pāri ķermenim. Laika sprīdis, kurā mašīna pašaujas garām, gan ir gaužām īss. Liekas, kas tur tāds īpašs? Taču emocijas ir neaprakstāmas! Būtībā ar šīm piecām sekundēm pietiek, lai saprastu, kamdēļ bija vērts braukt šurp, – tā īsumā pasaules rallija čempionāta (WRC) sacensību pievilcību raksturo autosporta amatieris un līdzjutējs Artis Pūcītis. WRC ralliju klātienē viņš vairākkārt skatījies Somijā.
Šāda iespēja līdzjutējiem varēja būt arī Kurzemē – sarunas ar pasaules čempionāta WRC posma organizatoriem ilga desmit dienu. Tomēr šovasar Latvijā maģiskā WRC mašīnu rūkoņa nebūs saklausāma.
Blakusapstākļi par sliktu
"Patiesībā bijām ārkārtīgi tuvu tam – varējām ielēkt," SIA RA Events direktors Raimonds Strokšs sarunā ar SestDienu atzīst, ka Latvija bijusi par mata tiesu no pasaules otra lielākā autosporta pasākuma sarīkošanas. Augstāk kotējas tikai motoru sporta karalis F1. Strokšs norāda uz īpašo situāciju, kuru Latvija varēja izmantot: "Ņemot vērā rallija mērogu un to, cik globāls ir WRC pasākums, normālos apstākļos Latvijai būtu grūti tajā apritē iekļūt. Covid situācija daudz ko pamainīja, un, kā zināms, organizatoriem bija apdraudēta čempionāta norise. Viņi meklēja opcijas, kur varētu braukt. ERC Rally Liepāja tika izskatīts kā viens no variantiem. Mēs jau vērsāmies pie valdības pēc finansējuma. 30. jūnija Ministru kabineta sēdē bija paredzēts šo jautājumu izskatīt, un, visticamāk, pasākums būtu arī atbalstīts. Patiešām bijām ļoti tuvu. Autosporta iekšējās aprites kalendārā Latvijas rallijs jau bija iekļauts."
Pēc Strokša teiktā, Latvijas puse paveikusi maksimumu. Par sliktu nospēlējuši ārējie apstākļi. "Esmu ierobežots runāt plaši un atklāti, bet, liekot roku uz sirds, varu teikt, ka es, mani kolēģi un visi, kas strādāja, izdarīja simtprocentīgi visu, kas bija iespējams. Desmit dienas bija intensīva darba pilnas visās jomās. Ikvienā pozīcijā mēs izdarījām visu. Bija blakusapstākļi. Daži faktori nostrādāja mums par sliktu un kādam citam atkal par labu."
Latvijas autosporta līdzjutējus gan interesē, vai tā bija vienreizējā iespēja, ko nebija lemts izmantot. "Es pilnīgi noteikti gribu pateikt, ka pirms divpadsmit dienām WRC organizācija par mums neko nezināja vai arī zināja ļoti maz. Tagad viņi mūs ir iepazinuši līdz sīkām detaļām. Desmit dienu intensīvajā darbā viņi redzēja, uz ko mēs esam spējīgi. Bija ļoti daudz sapulču ar FIA (Starptautiskā Automobiļu federācija), WRC, ERC (Eiropas rallija čempionāts) un citām iesaistītajām pusēm. Mēs piedāvājām nedaudz pamainītu maršrutu un risinājumus, lai ralliju uzņemtu. Simtprocentīgi viņi to novērtēs. WRC durvis mums ir pavērušās plašāk. Viņi zina Latviju, viņi zina Liepāju, viņi zina mūsu organizatoriskās spējas un arī mūsu ceļus," ir pārliecināts Strokšs. "Atsauksmes par mums nāca no visām pusēm. Ļoti daudzi top braucēji, kas startē pasaules čempionātā, ir braukuši mūsu sacensībās. FIA mūs ir novērojuši gan rallijkrosā, gan arī rallijā. Vienā no pirmajām sapulcēm, kad es gribēju pastāstīt, kas mēs esam un ko mēs darām, mani ātri pārtrauca un pateica, ka par mums jau ir ievākta pietiekami plaša informācija. Viņi teica: šaubu par jums nav, ķeramies klāt nākamajam jautājumam."
Atsauksmes bijušas pozitīvas, tomēr jāņem vērā, ka uz pasaules rallija čempionāta sarīkošanu ir nopietna konkurence. Strokšs jau iepriekš bija izteicies, ka WRC rallija sarīkošana Portugāles ekonomikai devusi 149 miljonus eiro. Pasākumam esot tik rentablam, valstis arī nopietni iesaistās cīņā par rīkošanas tiesībām.
"Prognozējamā peļņa jau ir galvenais iemesls, kāpēc lielās valstis cīnās par šāda mēroga autosporta pasākumu. Arī mēs nokļuvām stadijā, kurā notika cīņa par rallija sarīkošanu. Kalendārā ir noteikts vietu skaits, turklāt pasaules čempionātam obligāti jānotiek trijos kontinentos. Automobiļu ražotāji uzspiež savu gribu, lai mērogs būtu pēc iespējas plašāks. Arī FIA to pieprasa. Konkurence ir ārkārtīgi liela. Tā jau nav pat organizatoru cīņa savā starpā – valstis cīnās politiskā līmenī! Lielāko autosporta pasākumu F1 un WRC rallija organizētāji savus datus publicē. Tie ir pieejami, un skaitļi patiešām pārsteidz. Tajā brīdī, kad pasākums ir jārīko un kad ir nepieciešami pieci miljoni, cilvēkiem šī summa šķiet ārkārtīgi liela. Kad pēc pasākuma publiskotie dati norāda uz trīsdesmit reižu lielākas naudas summas ieplūšanu valstī, reakcija jau ir pilnīgi cita," skaidro Strokšs.
"Es nezinu, kas būs pēc gada vai diviem, bet es pilnīgi noteikti varu pateikt, ka mēs turpināsim strādāt. Izredzes sarīkot WRC ralliju ir tikai palielinājušās divu nozīmīgu faktoru dēļ. Pirmkārt, WRC mūs tagad zina, un tas ir ārkārtīgi daudz. Otrkārt, atbalsts, kādu es Latvijā sajutu šim vērienīgajam projektam visos līmeņos, mani ļoti motivē strādāt. Normālos apstākļos tas ir neaprakstāmi liels pasākums. Latvija no tā iegūtu ļoti daudz."
Uz sacensību vērienīgumu norāda arī iesaistīto cilvēku skaits. "Tā saucamais ceļojošais cirks, kas brauc no posma uz posmu, vien ir 1000 cilvēku. Konkrētajā valstī viņi uzturas no vienas līdz divām nedēļām. Viņi ēd, lej degvielu, guļ viesnīcās, pērk aviobiļetes… Tas ir minimālais cilvēku skaits. Ārkārtīgi liela ir fanu kustība. Ja nemaldos, Somijas rallijā kopējais cilvēku skaits ir nedaudz zem 300 tūkstošiem. Rallija pasākums ilgst no trijām līdz četrām dienām. Visas šīs dienas ir jāīrē automašīnas, jāēd, jāguļ viesnīcās, jāpērk prāmja vai lidmašīnas biļetes. Tā arī šī milzīgā summa veidojas. Vēl viens aspekts, ko grūti izmērīt skaitļos, ir reģionam iegūtā pazīstamība no televīzijas tiešraidēm un mediju izplatītās informācijas. Vienam rallija posmam televīzijas auditorija sniedzas no 60 līdz 75 miljoniem skatītāju. Naudas izteiksmē tā ir ārkārtīgi liela naudas summa."
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 3. - 9.jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!