Vervē rietumvalstīs
Otrdien jau ceturto dienu turpinājās Nairobi ķīlnieku krīze, kurā nogalināti vairāk nekā 60 cilvēku, bet ievainoti ap 200. Eksperti pārliecināti, ka par uzbrukuma mērķi izvēlēts Westgate centrs, lai satricinātu vienu no ievērojamākajiem Kenijas augošās ekonomikas simboliem un kaitētu arī rietumvalstīm.
«Ja tu nogalini rietumvalstu pilsoņus [..], tu iegūsti daudz vairāk uzmanības. Tā ir islāmistu terorisma daba,» Deutsche Welle uzsvēra Vācu Starptautisko attiecību un drošības jautājumu institūta pētnieks Gvido Šteinbergs.
Atbildību par uzbrukumu uzņēmies Somālijas islāmistu grupējums Al Shabab, kas saistīts ar teroristu tīklu Al Qaeda. Al Shabab kontrolē daļu konfliktu pārņemtās Somālijas un iestājas par stingra islāma valsts izveidi. Al Shabab uzbrukuši tirdzniecības centram, lai atriebtos par Kenijas karaspēka nosūtīšanu uz Somāliju, bet analītiķi norādījuši, ka grupējums grib piesaistīt sev pasaules uzmanību un sēt bailes starptautiskajā sabiedrībā.
Al Shabab jau agrāk saistīti ar uzbrukumiem ārpus Somālijas robežām, piemēram, Kenijā un Ugandā, un grupējuma rindās ir ap 7000-9000 kaujinieku, to vidū ārzemnieki. Ahmeda Abdi Godana vadītais Al Shabab savās rindās vervē arī rietumvalstīs dzīvojošos islāmticīgos, kurus musina uz džihādu jeb musulmaņu svēto karu pret neticīgajiem.
Arī Nairobi traģēdijā aizdomu ēna krīt pār rietumvalstīs savervētiem kaujiniekiem. Kenijas valdība ziņoja, ka uzbrukumā iesaistīti divi vai trīs amerikāņi un viena britu sieviete, lai gan Al Shabab to otrdien noliedza.
Nestabilitātes arka Āfrikā
Virknē Āfrikas valstu, sākot no Mali, Alžīrijas un Nigērijas līdz Kenijai, islāmistu grupējumu spēkam par labvēlīgu augsni kalpojusi valstīs valdošā nabadzība un nestabilitāte, kas ekonomiskajās un politiskajās nedienās likusi vainot valsts varu un vairojusi dusmas pret rietumvalstīm un kristiešiem.
«Pasaulē šobrīd kaut kas briest,» Reuters sacīja Nairobi bāzētā Āfrikas Miera foruma līdzdibinātājs Betuels Kiplagats, norādot uz islāma kaujinieku aktivitātēm un reliģisku motīvu vadītiem uzbrukumiem. «Notiek cīņa par to, kādām būtu jābūt valstīm - reliģiskām vai sekulārām. Viņi vēlas mūs atgriezt XX vai XXI gadsimtā.»
Pasaules prese uzsvērusi, ka Nairobi traģēdija brīdina par augošiem draudiem. «Āfrikas ziemeļaustrumi tiks zaudēti nebeidzamos karos, ko pavadīs asiņaini slaktiņi,» par gaidāmo nākotni, ja Al Shabab gūs pārsvaru Somālijā, brīdināja Krievijas laikraksts Izvestija.
Francijas Le Monde, pieminot arī franču operāciju cīņā pret islāmistiem Mali, uzsvēra, ka terora akts Nairobi akcentē Āfriku kā «nestabilitātes arku», kas apdraud pārējo pasauli. Lai gan islāmistu kaujinieki Āfrikā ir šķelti un tiem trūkst centralizētas vadības, Al Shabab uzbrukums var iedvesmot citus teroristu grupējumus gūt starptautisku atpazīstamību ar asiņaina terora palīdzību.