Svētku noskaņu Rīgā līdz pat 12. janvārim iespējams rast, apskatot festivāla Ziemassvētku egļu ceļš vides objektus - 65 profesionālu mākslinieku un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu veidotas Ziemassvētku egles gan tradicionālos, gan jaunos un inovatīvos risinājumos.
Šajā festivālā jau otro reizi savus darbus izstādīs arī Diāna Janušone. Iespējams, tie, kas festivāla objektus apmeklēja pērn, atceras Saulgriežu balto egli. Tās pamatā bija latviešu tautas ornamenti, kas savienojušies veido saules koku. Šo egli veidoja Diāna kopā ar Elīnu Vojevodu. Māksliniece domā, ka šogad šis festivāls būs īpaši vērienīgs: «Pa šiem gadiem, kuros tas norisinās, ir radītas dažādas egles. Tās izrotās Rīgu.»
D. Janušone šogad Egļu ceļā piedalās ar diviem projektiem - viņas veidotā Lāsteku egle un Egle gaismas fraktālis. «Vienojošais gan pagājušā, gan šā gada projektos ir baltās formas un gaismas risinājums. Šajā tumšajā laikā ikviens no mums alkst gaismas, tādēļ manas egles ir baltas un gaismu izstarojošas, kā neliels simbols, kas, cerams, iepriecinās cilvēkus un vienlaikus izdaiļos pilsētu,» viņa stāsta.
«Lāsteku egli veidoju kā baltu strēli, kura tiecas uz augšu, debesu virzienā, bet trauslās lāstekas trīsuļo vējā un rada nedaudz netveramu iespaidu,» par savu ideju stāsta māksliniece. «Esam ļoti dažādi, katrs ar savu dzīves pieredzi, fantāziju un asociācijām, kuras mums rodas, vērojot tādu vai citādu objektu, bet man svarīgi, lai šīs emocijas būtu pozitīvas.»
Savukārt Egle gaismas fraktālis ir ģeometriska forma, kura sastāv no daudzām līdzīgām daļām. Diāna stāsta, ka tā simbolizē dabas organizēto, hierarhisko struktūru, kuru zinātniski dēvē par fraktāli. Daudziem dabā sastopamiem objektiem ir fraktāļveida uzbūve - mākoņiem, koku zaru vainagiem, arī cilvēku un dzīvnieku asinsrites sistēmai, viņa stāsta. «Šī egle ir stāsts par dabu, cik tajā viss ir vienkāršs un vienlaikus sarežģīts un kā, vienkāršiem elementiem savienojoties, tie parādās savā daudzveidībā un skaistumā.»
Vides objektu veidotāja atklāj, ka egļu festivālā ir interesanti piedalīties. «Veidojot projekta skices, maketu un tehnisko risinājumu, tu paredzi vēlamo, pašu labāko darba rezultātu, taču process, kurā tas top, var atklāt visādas neparedzamas, interesantas tā šķautnes un varbūt dot jaunu iedvesmu atkal citiem darbiem,» Diāna atklāj.
Ziemassvētku egļu ceļu izstaigāt un tajā iekļautos objektus iepazīt palīdzēs īpaši sagatavota karte, kura atrodama gan interneta vietnē www.eglufestivals.lv, gan uzziņu dienesta 1188 mājaslapā, gan tūrisma informācijas centros.