Mājdzīvniekiem visbiežākais ir 2. tips, jo dzīvnieku barība, salīdzinot ar to, ko ēda viņu senči, laika gaitā ir ļoti mainījusies. Mūsdienu komerciālās barības galvenā sastāvdaļa ir graudaugi, kas nav piemēroti suņiem un kaķiem, jo tie ir plēsēji, kuri apēd savu laupījumu un tikai retu reizi papildina ēdienreizi ar produktiem no augu valsts. Nekad nav dzirdēts, ka vilki būtu apsēduši un noēduši kviešu lauku.
1. tipa diabēts ir visbīstamākais, un tas nav saistīts ar dzīvnieku uzturu. Šis diabēta veids bija zināms vēl ilgi pirms tam, kad parādījās 2. tipa diabēts, bet sakarā ar aptaukošanās epidēmiju pasaulē termini «diabēts» un «2. tipa diabēts» nepareizi tiek lietoti kā vienlīdzīgi. Līdz XX gadsimta sākumam 1. tipa cukura diabēts bija nāvējošs, un joprojām šī slimība nav ārstējama. Bez ikdienas insulīna injekcijas neatkarīgi no glikozes patēriņa organismā dzīvnieks var nomirt. Ja ir sākusies aizkuņģa dziedzera bojāeja, ko ierosinājusi autoimūnā sistēma, nekādi līdzekļi to nevar apturēt. Kad aizkuņģa dziedzeris ir iznīcināts (process var ilgt no dažiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem), dzīvniekam iestājas ketoacidoze, par kuru liecina miegainība, ļenganums un acetona smaka no mutes. Pēdējā stadija ilgst tikai pāris dienu. Tad seko koma un nāve.
1. tipa cukura diabēta simptomi:
Dzīvnieks strauji nokrītas svarā. Šajā stadijā organismā sākas ketoacidoze, skābe sagrauj audus, lai iegūtu pietiekami daudz enerģijas eksistēšanai. Citiem vārdiem sakot, organisms sāk patērēt sevi.
Stipras slāpes, bieža urinācija un augsts asinsspiediens. Tāpat kā organisma izdzīvošanai nepieciešams noteikts skābekļa daudzums, tikpat svarīgs ir arī noteikts glikozes līmenis. Bez insulīna no organisma pastiprināti tiek izvadīts ūdens, tāpēc dzīvniekam ir lielas slāpes un palielinās izdalītā urīna daudzums.
Nogurums, vājums, vemšana, aklums, reiboņi, notirpums, miegainība.
1. tipa cukura diabēts ir smaga slimība, jo ir ļoti daudz dažādu faktoru, kuri turpmāk ietekmēs nepieciešamo insulīna devu. Slimam dzīvniekam nepietiks ar vienu injekciju, lai kļūtu vesels. Slimības gaitas un nepieciešamās insulīna devas noteicošie faktori ir dzīvnieka aktivitāte, stress, citas saslimšanas, organisma hormoni, vecums, ogļhidrātu uzņemšana utt.
Ar 1. tipa diabētu visbiežāk saslimst 4-14 gadu veci suņi. Sieviešu kārtas suņi slimo divreiz biežāk nekā vīriešu kārtas suņi. Cukura diabēts vidēji sastopams vienam no 400 kaķiem, bet konstatēts, ka tas parādās arvien biežāk. Kaķi var saslimt jebkurā vecumā, tomēr saslimšanu biežāk novēro dzīvniekiem, kas ir vecāki par sešiem gadiem. Slimība biežāk sastopama runčiem.
*Olaines Veterinārā centra All4pets veterinārārste