Agrāk par Krimināllikuma (KL) 162. panta 2. daļā minētajiem pārkāpumiem - netiklām darbībām ar mazgadīgajiem - nebija paredzēti papildsodi, tikai brīvības atņemšana līdz sešiem gadiem. Kopš pērnā gada oktobra, kad izmaiņas stājās spēkā, vēl neviena persona nav notiesāta pēc jaunās redakcijas. Taču Diena jau rakstīja - Tieslietu ministrijas (TM) virzītie, pērn vasarā Saeimā pieņemtie grozījumi attieksies arī uz dobelnieces Diānas Kozlovskas (tobrīd viņai bija 10 gadu) patēvu. Šajā 2007. gadā sāktajā lietā viņš apsūdzēts par netiklu darbību veikšanu ar meiteni, pirms tika izdarīta slepkavība, kurā apsūdzēta Diānas māte. KL komentāri vēsta, ka pavešana netiklībā var būt intelektuāla, piemēram, ciniskas sarunas par seksuālām tēmām, neķītra satura produkcijas demonstrēšana, un fiziska, piemēram, dzimumorgānu atkailināšana, demonstrēšana, cietušā atkailināšana, viņa dzimumorgānu aizskaršana.
Grozījumos TM par lielu ieguvumu uzskata jauno papildsoda veidu probācijas uzraudzību, kas arī ir viens no grozījumu primārajiem mērķiem, stāsta Līga Brice, TM pārstāve. TM arī norāda - netiklas darbības ar nepilngadīgajiem var izpausties dažādi, tām var būt dažāds raksturs, ievērojot to, ka nodarījums ne vienmēr var izpausties fiziskās darbībās, bet arī ar mazāku kaitējumu cietušajam. Tāpēc neesot nepieciešams visos gadījumos paredzēt tikai brīvības atņemšanu.
«162. panta grozījumi neatbilst bērna interesēm, jo arī netiklas darbības var atstāt ļoti smagas sekas uz bērna tālāko dzīvi,» stāsta Laila Rieksta-Riekstiņa, VBTAI priekšniece un uzsver, ka nav saprotams, kāpēc bija nepieciešams pārklasificēt noziegumu no smaga uz mazāk smagu. Ne ar Labklājības ministriju, ne VBTAI grozījumi netika saskaņoti. VBTAI galvenais šobrīd esot veidot konstruktīvu sadarbību ar TM, lai apspriestu grozījumus, atgrieztu iepriekšējās sankcijas un klasificētu noziegumu kā smagu. «Ļoti atbalstām ieviesto probācijas uzraudzību, kas ir efektīvs līdzeklis,» saka L. Rieksta-Riekstiņa. Turklāt viņa norāda - probācijas uzraudzība jāpiemēro visus gadījumos, nevis tikai pēc tiesas ieskata.
Rīgas reģionā noziedzīgie nodarījumi pēc 162. panta reģistrēti ļoti bieži. Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes nodaļas, kura izmeklē dzimumnoziegumus, priekšnieks Armands Lubarts uzskata, ka par netiklu darbību veikšanu jāpiemēro bargāki sodi. «Ja ir atkārtojamība, lai redz, ka sods ir maksimāli smags. Ja redzēs, ka visu laiku dod nosacītus sodus, viņš turpinās,» saka A. Lubarts. Turklāt tagad, klasificējot noziegumu kā mazāk smagu, policijai tiek būtiski ierobežots izmeklēšanas darbs. Proti, personu pirmstiesas procesā atļauts turēt apcietinājumā ne ilgāk par četriem mēnešiem (iepriekš - sešus). Taču policija viņu apcietinājumā drīkst turēt tikai pusi - divus mēnešus -, pēc tam - prokuratūras darbs. Ja uzraugošais prokurors piekrīt, termiņu var pagarināt par mēnesi. Šajā laikā jāpaspēj nopratināt aizdomās turētos, lieciniekus, cietušos, jāveic visas ekspertīzes. Rinda uz tiesu psihiatriskajām un psiholoģiskajām ekspertīzēm, kas ir obligāta prasība šajās lietās, ir divi trīs mēneši, saka A. Lubarts. Viņš arī norāda: «Ja mēs varmāku palaižam brīvībā, nevaram nodrošināt pilnīgu drošību bērnam.»
Probācijas uzraudzību īstenos Valsts probācijas dienests (VPD), kurš darbā ar dzimumnoziedzniekiem izmantos īpašas sociālās uzvedības korekcijas programmas, kurām ir izteikti terapeitisks raksturs. VPD speciālists Mihails Papsujevičs uzsver - šis papildsods būtiski atšķirsies no kādreizējās policijas kontroles. Darbs ar dzimumnoziedzniekiem būšot aktīvs - pirmās divas nedēļas viņiem jāiesaistās ik dienu astoņas stundas ilgās grupu nodarbībās, pēc tam intensitāte mainīsies.