Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 18. novembris
Doloresa, Aleksandrs, Brīve

Činikailo ģimenei 17 bērnu par pārsteigumu pašiem

Ar 17 bērnu mammu Mariju Činikailo vienoties par tikšanās laiku nav viegli. Te māmiņa sagurusi, te bērni vai pati apslimusi, citu reizi nav brīva brītiņa - visa diena saplānota. Un kad jau nodomāju, ka nemūžam man nebūs gods satikt 13 dēlu un četru meitu māti, Marija pati piezvana un piedāvā tikšanās laiku. Viņai bijušas šaubas par publicitātes nepieciešamību - lasītāju komentāru dēļ. Tagad esot tikusi skaidrībā ar sevi - mēs varot braukt uz Daugavpili!

Činikailo ģimenes māju pilsētā atrodam itin viegli - kad atrasta iela, arī privātmāju iezīmēt nav grūti - pati lielākā. To ieraugot, nav šaubu, ka īstā - zem veļas žāvētavas jumtiņa vējā pland mazuļu drēbītes, sētā dažāda izmēra velosipēdi un citi paštaisīti braucamie. Suns ir piesiets, vārtiņi vaļā, un mēs ar fotogrāfu Raiti droši ejam sētā. Divstāvu saimniecības ēkā rosību nemanām - tā ir vīra un vecāko dēlu pasaule - «tur viņi darbojas», vēlāk stāsta Marija. Viņa pati dienā, kad ciemojamies, šiverē pa māju kopā ar Romu, Kirilu, Annu Mariju, Rufinu, Zuzannu un šogad dzimušo Aveniru. Sākumā bērni kā putnēni cits pie cita satup mammai blakus uz dīvāna, klausās sarunā, bet, līdzko ķipariem kļūst garlaicīgi, sākas īsts jampadracis - smiekli un rotaļas.

Cik dos, tik būs

Četrdesmitgadīgā Marija vienmēr zinājusi, ka viņai būs kupla ģimene, bet smejot atzīst - nav domājusi, ka tik liela. Tas arī viņai ir mazliet pārsteigums, bet bērnu daudzums ģimenē esot likumsakarīgs - abi ar vīru Vasiliju (50) ir ticīgie un, «cik Dievs bērnu dos, tik būs!». Pat 20, ja Visaugstākais būs tā vēlējies. Marija nāk no četru bērnu ģimenes, laulātais - no deviņu. Un kopš sieviete astoņpadsmit gadu vecumā apprecējās ar savu bērnu tēvu, ir dekrētā gadu no gada.

Marijai saku, ka modē ir radīt vienu vai divus bērnus, jo vecākiem ir bažas par iztikšanu. «Tā ir,» viņa saka, «bet nevienu mirkli neesmu jutusi bezcerību - nav bijis tā, ka bērniem nav maizes vakariņām. Ģimenei kļūstot kuplākai, pieaug arī rocība. Kur tā rodas, es nezinu, bet saldējumu bērni ēd daudz biežāk nekā tad, kad bija tikai trīs. Protams, sākumā māja nebija tik liela. Tai bija tikai viens stāvs, vajadzēja dzīvot šaurībā, bet vēlāk vīrs ar dēliem uzcēla otro stāvu. Nu vecākajiem bērniem ir katram sava istaba. Zinu, kad pienāks laiks, arī mazākajiem būs sava telpa. Es nemēdzu par lietām sūkstīties pirms laika, jo, kad pienāk īstais brīdis, viss sakārtojas kā nākas. Paļaujos uz Dievu, un vienmēr esmu guvusi gan materiālo, gan emocionālo atbalstu brīžos, kad man vajag.»

Par normāliem neuzskata

Kāds no zēniem ieraudas, jo netīšām «sabadījies» ar brāli. Divgadīgā Rufina piesteidzas pie daudz vecākā brāļa - apskauj un mierina.

Marija zina, ka viņu ģimeni par «gluži normālu» neviens neuzskata. Atzīst, tāpēc nav gribējusi tikties ar mani, jo pēcāk internetā cilvēki rakstīšot brīnumu lietas. «Mūs citi nesaprot, tāpēc raksta, ka bērni plenderē apkārt, skolā neiet - to pametuši un ir neizglītoti... Ļoti sliktas lietas saka, es negribu atkārtot, tikai domāju, kā viņi, nepazīstot mūs, var tā spriedelēt? Ir gluži otrādi - visi bērni iet skolā, labi mācās, olimpiādēs piedalās. Vecākie to jau beiguši, strādā. Man ir tādi paši bērni kā ģimenēs, kurās aug viens vai divi.» To apstiprina arī Daugavpils Sociālā dienesta vadītāja Svetlana Govrilova. Viņa teic, šī ģimene ir paraugs ne tikai Daugavpilī dzīvojošajiem, bet visai Latvijai. Bērni ir pieskatīti, audzināti un izglītoti, neatšķiras no citiem. Ir gan veiksmes, gan neveiksmes mācībās, arī uzvedībā iet dažādi - kā jau bērniem, teic Larisa Koževņikova, J. Raiņa Daugavpils 6. vidusskolas direktore. Šajā skolā mācās dažas no Činikailo atvasēm. Lai gan ir cilvēki, kas uzskata, ka ģimenei ir par daudz pēcnācēju, viņa novērojusi, ka «ar Činikailo bērniem problēmas risināt skolā ir daudz vieglāk nekā ar tiem skolēniem, kuri saviem vecākiem ir vienīgie. Viņi māk uzklausīt, un tāpēc vieglāk atrast kopējo valodu. Bērni ir atvērti! Viņi palīdz cits citam. Droši vien dara tā, kā pieraduši lielā ģimenē,» spriež direktore.

Dieva svētība

Interneta komentāros tik tiešām labu vārdu par daudzbērnu ģimeni teikts maz. Lasu - dažiem nepatīk, ka Činikailo ir krievi, citi šaubās, vai vecāki spēs dot bērniem visu nepieciešamo, un brīnās par «alu laikmeta filozofiju», jo esot taču kontracepcija - sak, lai mīlētos, nav jārada bērni. Bet «bērni ir ģimenes svētība», iebilst Činikailo ģimenes baznīcas gans Vasarsvētku draudzes mācītājs Andrejs Kalniņš. «Mēs dzīvojam pēc evaņģēlija, Dieva baušļiem. Tāpēc mums ir citas vērtības. Nedzīvojam egoistiski tikai sev.» Draudzē ģimene sastop sev līdzīgi domājošos vecākus ar 10, 14, deviņām atvasēm. Mācītājam Andrejam Kalniņam pašam ir 14 bērnu, tomēr Činikailo ģimene bērnu skaita ziņā ieņemot pirmo vietu - «tik daudzu nav nevienam», stāsta mācītājs. Kalniņam mēģinu iebilst, ka, piemēram, katoļiem, kuri arī neatzīst kontracepciju, ir, piemēram, dabīgā ģimenes plānošanas metode - tā nav simtprocentīgi droša, tāpēc dod iespēju Dievam teikt pēdējo vārdu. «Šo metodi izmantojot, paši motīvi nav tīri - cilvēks vēlas izvairīties no bērniem, tātad no Dieva gribas. Kāpēc cilvēki nebrīnās par pļēguru, kurš, atgriezies pie Dieva, maina savu dzīvi, bet brīnās par laulātajiem, kuri rada bērnus?»

Naudas pietiek

Činikailo iztiekot tīri labi, «naudas pagaidām pietiek, galvenais, lai nav mazāk», saka Marija. Vasilijs pelnot kā santehniķis, un arī bērnu mamma strādā. Sievietes darbs ir audzināt bērnus. «Algā saņemu astoņus latus par katru.» Algotā darbā bijusi, pirms kļuva par māti - šuvēja, pavadone vilcienā Rīga-Maskava.

«Aņečka, sēdi smuki!» Marija pamāca meitu, lai fotogrāfam Raitim sanāk laba bilde. Rufina aizlien aiz gultas, kājas vien ārā. «Iesprūdīsi!» iesmejas mamma. Kirils, to dzirdot, mēģina situāciju glābt - saķer māsu aiz kājām un velk ārā, bet meitenei tas nav pa prātam, un viņa to paziņo raudot. «Kukū!» - viņa grib spēlēt rotaļu. Kamēr Kirils glābj no iesprūšanas māsu, kura nemaz nav iesprūdusi, blakusistabā pamodies ieraudas Avenirs. Zuzanna, vecākā no meitām, aizsteidzas un atnes mazuli mammai. Puisēns tikko uzmodies no diendusas - miegains, nav omā, činkst, grib ēst. Pārējie viesistabā griežas virpulī - Aveniram pēkšņi trokšņi netīk, tāpēc raud skaļāk, mamma mierina.

It kā uzminēdama manas domas, Marija smaidot saka: «Grūtāk ir, kad piedzimst pirmie trīs, bet, kad tie paaugas, kļūst vieglāk, jo ar vecākajiem var sarunāt, lai palīdz - lai ratiņus pastumj, kamēr mazākais iemieg. Tas ir daudz.»

Vecākie bērni arī pieskata mazākos, kad viņi pilda mājasdarbus, jo ne vienmēr mamma var līdzēt - ir lietas, kuras latviski viņa nesaprot. Bērni mācās bilingvāli. Izņemot vecākos dēlus, pārējie ģimenē ir nepilsoņi. Līdzko bērniem tuvojoties 15 gadu slieksnis, šis jautājums kļūstot aktuāls - rakstīt iesniegumu par pilsonības piešķiršanu. Līdz tam izdevīgāk ir būt nepilsoņiem, vieglāk izbraukt uz Baltkrieviju pie radiniekiem. Sešpadsmitgadīgais Rafails nevēlējās pilsonību - tagad nožēlojot, to vajadzēs karjeras izaugsmei.

Mierā uz priekšu

17 bērnu nenozīmē, ka zinu, kā pareizi tos audzināt, atklāj pavarda sargātāja. «Nevaru ar visiem kā pēc viena šablona - katram savs raksturs un prasības. Kļūdu audzināšanā ir daudz. Tās mēģinu nepieļaut ar jaunākajām atvasēm.» Lai ģimene būtu stipra, svarīgas esot tradīcijas. Katram ik dienas ir savs pienākums - jāpalīdz virtuvē, citam jāuzkopj māja vai jāpadara mazs darbiņš sētā - jāizravē, piemēram, gurķu dobe. «Bērni ir jāradina pie darba!» Bet arī svētku šajās mājās ir daudz. Ar dzimšanas dienas torti Činikailo saime dažkārt mielojas pat divas reizes mēnesī. Svētdienās ģimene dodas uz baznīcu. «Busikam tikai deviņas vietas, un tas knapi kust. Ik gadu nodomājam, ka šoreiz jau skati neiziesim, bet arvien braucam. Tajā sasēstam vairāk nekā drīkst, citādi nevaram aizbraukt - vietu par maz.» Ko saka policija? «Palūdzamies un mierā kustam uz priekšu! Pirms mums braucošos auto stādina, mūs ne,» viņa smej. Tomēr reiz esot apturēti, bijis jāpierāda, ka visi bērni ir Činikailo, un braukuši tālāk. Savukārt pirms naktsmiera ģimene pulcējas uz īsu svētbrīdi. «Tēvs lasa rakstus no Bībeles, ir īsa, vienkārša lūgšana, lai bērni saprot, un tad pa gultām.»

Kad mazie ķipari dus, Marijai ir laiks sev, lai palasītu. «Es nedrīkstu iesīkstēt - izkrist no realitātes, man jāsaprot bērni.» Pērn Marija ar vecākajām atvasēm nedēļu atpūtās pie radiem Vācijā. «Patika,» viņa saka. «Nav tā, ka nekur netiekam. Uz zoodārzu braucam. Iepriekšējo gadu bijām ciemos pie vīra vecākiem Baltkrievijā.» Marijas mamma dzīvo Jēkabpilī. Ko viņa saka par tik lielu bērnu pulku ģimenē? «Kā nu kuro reizi! Tas atkarīgs no garastāvokļa!» iesmejas sieviete. «Mammas mēdz žēlot savas meitas, jo zina, ko nozīmē audzināt bērnus, bet mazbērnus mīl un, atbraucot ciemos, šķiras no puspensijas - tā man šķiet,» noteic 17 bērnu mamma.

Top komentāri

Kristaps
K
Skaists raksts! Tikai par to Dabisko ģimenes plānošanu gan nav patiesība. Tā ir vislabākā metode kā plānot bērnus, nevis no tiem izvairīties. Visiem nav lemts zināt visu... Cilvēkiem var būt gan viens, gan divi, gan desmit, gan arī neviens bērns. Tā lūk- katram savs!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Marijas (40) un Vasilija (50) bērni

Pāvils, 20 gadu
Viktors, 19 gadu
Dāvids, 18 gadu
Rafails, 16 gadu
Zuzanna, 15 gadu
Osifs, 14 gadu
Marks, 13 gadu
Eduards, 12 gadu
Daniels, 10 gadu
Terēza, 9 gadi
Aleksejs, 8 gadi
Slaviks, 7 gadi
Roma, 6 gadi
Kirils, 5 gadi
Anna Marija, 4 gadi
Rufina, 2,5 gadi
Avenirs, 3 mēneši

Dzīvojamā platība 180 m2
Ienākumi - tēva alga, astoņi lati par nepilngadīgo bērnu un mazturīgo pabalsts

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mantotie ēdieni

Valsts svētku nedēļā – tradīcijām un atmiņām bagātas receptes.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?