«Avārijas gadījumā tiek norādīts ne vien kuģis vai kompānija,» Itālijas televīzijai Canale 5 sacīja F. Sketīno. «Tiek norādīts arī kapteinis, tāpēc ir tikai normāli, ka man ir jāatvainojas kā šīs sistēmas sastāvdaļai.» F. Sketīno uzsvēra, ka kļuvis par «visas šīs sistēmas upuri» un nejūtas tā, it kā būtu pastrādājis noziegumu. «Taču tas ir tikai normāli, ka es lūdzu piedošanu un jūtu, ka uz manas sirdsapziņas gulstas 32 cilvēku nāve,» kapteinis piebilda.
Netiešā slepkavībā un katastrofas izraisīšanā apsūdzētais kapteinis uzsvēra, ka ne viņam vienam būtu jāuzņemas atbildība par notikušo. Viņš sacīja, ka avārijas brīdī pie stūres atradies kāds cits komandas loceklis. Pats F. Sketīno tajā laikā runājis pa telefonu ar kādu atvaļinātu Džiljo salas kapteini, kuram viņš prasījis, cik tuvu drīkst pietuvoties krastam. Kapteinis atzina, ka mainījis kursu un pietuvojies salai, tādēļ kuģis uzskrējis zemūdens klintij.
Itālijā rit izmeklēšana ne vien pret F. Sketīno, bet arī vēl pieciem komandas locekļiem un trim kruīza kompānijas Costa Crociere pārstāvjiem. Jūlijā sākumā F. Sketīno, kurš noliedz sev izvirzītās apsūdzības, atbrīvots no mājas aresta, tomēr viņam liegts pamest pilsētu, kurā mitinās.
Uz Costa Concordia klāja avārijas brīdī atradās vairāk nekā 4200 cilvēku, no kuriem 32 gāja bojā. Kuģa vraka izcelšana, ko plānots pabeigt pēc gada, izmaksās ap 300 miljoniem dolāru un solās būt dārgākā vēsturē.