Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

G20 sola veicināt ekonomisko izaugsmi

Pasaules lielāko ekonomiku vadītāji apņēmušies veicināt ekonomisko izaugsmi un jaunu darbvietu radīšanu, tostarp palielinot valdību izdevumus, un kritizējuši Eiropas Savienību (ES) par nespēju risināt samilzušās eirozonas problēmas. ES līderi kritiķiem atbildēja, ka pasaules ekonomiskajās problēmās nav vainojama tikai Eiropa, tāpēc visām attīstītajām valstīm ir jāstrādā kopā, lai pārvarētu krīzi.

Aicina tērēt izaugsmei

Meksikā notikušajā G20 valstu sanāksmē liela uzmanība tika veltīta eirozonas problēmu pārvarēšanai, tādēļ gala paziņojumā iekļauta eirozonas dalībvalstu apņemšanās spert noteiktus soļus pretī «daudz integrētākai Eiropas finanšu arhitektūrai». «G20 eirozonas locekles veiks visus nepieciešamos politiskos pasākumus, lai garantētu eirozonas vienotību un stabilitāti,» teikts paziņojumā.

Eiropas valstis arī uzņēmušās izveidot banku savienību, lai turpmāk izvairītos no tā, ka jau tā dziļos parādos esošas valstis sniedz palīdzību grūtībās nonākušām bankām. Ciešāku Eiropas banku sadarbību atbalsta eirozonas lielākā ekonomika Vācija, kura iepriekš ir noraidījusi iniciatīvas, kuru rezultātā Berlīnei vajadzētu piedalīties banku glābšanā ārpus savas valsts robežām.

G20 valstis solījušas darīt visu iespējamo, lai sekmētu pasaules ekonomikas izaugsmi. «Stipra, ilgtspējīga un līdzsvarota izaugsme saglabājas G20 galvenā prioritāte, jo tā rada jaunas darbvietas un palielina iedzīvotāju labklājību,» rakstīts dokumentā. Šī mērķa sasniegšanā liela nozīme piešķirta valdības tēriņu palielināšanai. Kā zināms, tas ir pretrunā ar Vācijas līdzšinējo nostāju, ka parādu nomocītām valstīm ir jāveic strikti taupības pasākumi, lai sakārotu savas finanses.

Sanāksmes laikā Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvji paziņoja, ka Eiropai neizdosies atrisināt savas budžeta problēmas, ja tā nepievērsīs lielāku uzmanību izaugsmes veicināšanai. «Eiropas valstīm ir jāatvieglo darbinieku pieņemšanas un atlaišanas procedūra un jāpadara vienkāršākas darbinieku iespējas doties peļņā uz citām Eiropas valstīm,» teikts SVF ziņojumā. Fonds apgalvo, ka šie pasākumi veicinātu reģiona ekonomikas izaugsmi par 4,5% tuvākajos piecos gados.

Barrozo saskaišas

Eiropas līderiem samita laikā bija jāiztur milzīgs pārējo dalībnieku spiediens, no visām pusēm regulāri tika izteikti aicinājumi rīkoties izlēmīgi, lai atrisinātu eirozonas krīzi. Piemēram, ASV prezidents Baraks Obama, tiekoties ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, pauda bažas par eirozonas problēmu tālāku padziļināšanos un aicināja strādāt pie «lielākas Eiropas integrācijas». Viņš arī kārtējo reizi izteicies par nepieciešamību izdot eirozonas kopīgās parādzīmes.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas vadītājs Hosē Anhels Gurija paziņoja, ka eirozonas parādu krīze ir «lielākais risks pasaules ekonomikai», bet Pasaules Tirdzniecības organizācijas ģenerāldirektors Paskāls Lamī brīdināja, ka eirozonas problēmas apdraud pārējo pasauli. Savukārt Kanādas premjerministrs Stīvens Hārpers aicināja eirozonas līderus veikt strukturālās reformas, bet Pasaules Bankas vadītājs Roberts Zēliks sacīja, ka pasaule gaida, kad Eiropa liks priekšā savu rīcības plānu.

Pārmetumi par nespēju risināt eirozonas likstas ļoti sadusmoja Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žozē Manuelu Barrozo, kurš paziņoja, ka eiropieši nav ieradušies uz G20 samitu, lai klausītos pamācībās. «Krīze nesākās Eiropā. Tā aizsākās Ziemeļamerikā, un lielu daļu mūsu finanšu sektoru ietekmējušas neparastas darbības atsevišķos finanšu tirgu sektoros,» paziņoja Ž. M. Barrozo, atsaucoties uz 2008. gada rudenī notikušo vairāku milzīgu ASV finanšu kompāniju sabrukumu, ko izraisīja atsevišķu finansistu pārmērīgā tiekšanās pēc peļņas.

EK vadītājs sacīja, ka G20 locekļiem ir jāsaprot, ka svarīgs ir katras 17 eirozonas dalībvalsts viedoklis. «Ne visas G20 dalībvalstis ir demokrātijas, bet mēs esam, tāpēc pieņemam lēmumus demokrātiski. Dažreiz tas aizņem vairāk laika,» paskaidroja Ž. M. Barrozo. «Mēs šeit neieradāmies, lai saņemtu mācību par demokrātiju vai par to, kā jāpārvalda ekonomika, jo Eiropas Savienībai ir lēmumpieņemšanas modelis, ar kuru mēs ļoti lepojamies.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kas ir G20

Pasaules 20 lielākās ekonomikas - 19 atsevišķas valstis plus Eiropas Savienība, kuras netiek pārstāvētas katra atsevišķi

Tika radīts kā forums, lai sadarbotos un konsultētos par jautājumiem, kas saistīti ar starptautisko finanšu sistēmu

G20 dalībnieki veido vairāk nekā 80% no pasaules iekšzemes kopprodukta

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?