Saudzīgi veselībai
Gaismas avotus būtu nepieciešams izvietot tā, lai tie netraucētu veikt nepieciešamo uzdevumu un gaisma netiktu aizsegta, piemēram, galda lampa spīd tieši sejā vai labrocim rakstot gaismas avots ir labajā pusē. Telpu apgaismojumam paliekošai ietekmei uz redzi nevajadzētu būt, bet pārāk spilgts vai pārāk vājš apgaismojums var radīt pārejošas sūdzības kā redzes miglošanās, nogurums, sausuma sajūta acīs un galvassāpes - uzskata redzes speciālisti. Svarīgi nodrošināt pareizu, ergonomisku apgaismojumu būtu jebkurā vecumā, bet bērnu un skolnieku gados it īpaši. Nepietiekams apgaismojums var samazināt kontrastu, un, lai skaidri redzētu, distance starp acīm un aplūkojamo objektu tiek samazināta, un tas ir riska faktors tuvredzības attīstībai. Tāpēc pareiza apgaisnojuma izvēlei pastiprināta uzmanība jāpievērš cilvēkiem, kas daudz lasa, raksta, strādā pie datora vai dara citus darbus, kur nepieciešama ilgstoša un intensīva redzes koncentrēšana, piemēram, šujot, adot un veicot tamlīdzīgas aktivitātes.
Katrai zonai savu lampu
Primārais gaismas avots telpā parasti ir augšējais apgaismojums jeb griestu lampas, kas rada dienas gaismas efektu ar baltu un siltu gaismu. Taču nepieciešams arī papildu apgaismojums atsevišķām telpas zonām, gan darbam, gan atpūtai. Lielāks komforts būs, ja gaisma telpā būs izkliedēta, nevis virzīta stara vai gaismas laukuma veidā - tā radīs vienmērīgāku apgaismojumu un neveidos atspīdumus. Protams, katras telpas apgaismošana ir jāpielāgo tai paredzētajam mērķim.
Darba galdu ieteicams novietot pie loga pretskatā, tā to iespējami ilgi un efektīvi apspīdēs dabiska gaisma. Ja tas nav iespējams, jāraugās, lai gaisma tomēr nekrīt no kādas puses tā, ka veido ēnas, kuras traucē strādāt. Galda lampa labrocim jānovieto darba virsmas kreisajā pusē - lai vadošā roka neveidotu ēnu. Kreilim - otrādi. Ja iespējams, darba galdam izvēlieties lampu ar lokanu statīvu, lai gaismu varētu virzīt atbilstoši vajadzībām. Raugieties, lai gaisma nespīd acīs, kā arī nemet tumšas ēnas uz darba virsmas un viss nepieciešamais ir skaidri saskatāms, ko nodrošinās no augšas nākošs gaismas kūlis, kas tiks izkliedēts pa visu virsmu.
Vannas istabas gaismai arī jābūt gana gaišai un vienmērīgai. Arī te vērts padomāt par papildu apgaismojumu, piemēram, izgaismojot spoguli ar lampu, kas dod gaismu no augšas, vai papildu lampām spoguļa abās pusēs.
Guļamistabā mierīgu noskaņu palīdzēs radīt stāvlampas vai sienas lampas ar abažūru, kas gaismu padara maigu. Ja esat iecienījuši gultā lasīt, tad novietojiet naktslampiņas tā, lai tās apgaismo noteiktu zonu, bet netraucē kopējai harmoniskai noskaņai. Arī dzīvojamajā istabā noder zonēts apgaismojums. Šeit nozīme ir arī gaismas ķermeņu dizainam un dekorativitātei, ne tikai to funkcionalitātei. Atkarībā no dzīvesveida padomājiet, kāds apgaismojums dažādās zonās dos vēlamo noskaņu. Iespējams, vēlaties papildus izgaismot grāmatplauktu, kādu interjera objektu vai mākslas darbu.
Virtuvē ļoti svarīga ir darba virsmu izgaismošana - plīts, lete, izlietne. Gaismas ķermeņus varat iestrādāt skapīšos vai pie sienas regulējamu lampiņu veidā. Noskaņas radīšanai iekariet skaistu lampu virs ēdamgalda! Iespējams, ērtības labad jums noder arī virtuves skapīšu satura izgaismošana. Līdzīgi kā ledusskapī, šīs lampiņas var pieslēgt pie sensora, lai ieslēgtos tikai tad, kad tiek atvērts konkrētais skapītis. Lai taupītu naudu un rūpētos par vidi, kvēldiegu spuldzes aizstājiet ar ekonomiskajām. LED apgaismojums ir ērts un ilgtermiņā noteikti atmaksājas!