Sprigani un dvēselē jauni
«Apkopojot jau realizēto projektu rezultātus, sapratām, ka īpaša uzmanība vajadzīga lauku reģionu senioriem. Aizejot pensijā, viņi joprojām ir ļoti aktīva sabiedrības daļa - nodarbojas ar sportu, grib mācīties, darboties interešu grupās. Laimīgas sakritības dēļ par šo sociālo jomu ieinteresējās mūsu tagadējais sadarbības partneris Teterevu ģimene, kura gatava ziedot līdzekļus arī sociālajai jomai. Izklāstījām savu redzējumu, piedāvājām vairākas sfēras, un Boriss un Ināra Teterevi kā mērķauditoriju izvēlējās ne tikai jaunās māmiņas, bet arī seniorus,» par to, kā savulaik dzimusi programma Veselībai un dzīvespriekam, kas domāta senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai, stāsta I. Ernštreite. Programma turpinās jau vairākās kārtās, jo mecenāti novērtējuši rezultātus - cik tā veiksmīga gan cilvēciski, gan finansiāli.
Rīgā gan tā ieguvusi mazliet citu niansi - kā Atbalsts Rīgas senioriem. Tajā iesaistījušās dažādas senioru grupas - politiski represētie, organizācijas, kuras vieno veselības jautājumi. Fonda pārstāvēm prieks, ka seniori ir aktīvi - bieži vien spriganāki nekā gados jaunāki ļaudis un arīdzan dvēselē gana jauni. «Raugos uz viņiem un domāju: kaut man būtu tik daudz enerģijas, kad būšu lielākā vecumā...» seniorus novērtē Ieva.
Stiprina kapacitāti
Fonda vadītāja rāda Latvijas karti - tajā ar punktiņiem atzīmētas vietas, kur darbojas projektā iesaistītie. Gandrīz katrā no grupām esot seniori, kas pelnījuši atzinību. Kā īpaši pateicīgu dažādu ideju, programmu realizēšanai Ieva min Jelgavas Pensionāru biedrību. «Tā ir mūsu labāko organizāciju topā. Galvenais, ka jelgavnieki neapstājas pie viena projekta, ir divas trīs idejas uz priekšu, un tam ir labs, taustāms rezultāts. Domāju, Jelgavas dome var būt laimīga, jo sociālajā jomā pilsētas seniori ir ļoti labi aprūpēti,» uzslavē direktore. Kādas organizācijas fonds gatavs atbalstīt finansiāli? «Svarīgi, lai organizācijai jau būtu pamats viņu darbības nodrošināšanai. Bet, ja pietrūkst nodrošinājuma kādam konkrētam sektoram, piemēram, nav datora, ir ļoti noplukusi telpa vai maz mēbeļu, mēs varam nākt talkā ar praktisku ieguldījumu. Finansējums nav liels, bet arī ar nelielu finansējumu var gūt labus rezultātus un izdarīt stabilas, paliekošas lietas,» apgalvo direktore. «Lai senioru biedrība varētu funkcionēt, tai nepieciešama administratīvā kapacitāte. Mēs palīdzam, stiprinot biedrības administratīvo kapacitāti, ar to saprotot gan taustāmās lietas, gan zināšanas, kas senioriem paver iespējas darīt kaut ko tālāk,» paskaidro KIF valdes priekšsēdētāja Olga Veilande.
Līdzvērtīgi jaunajiem
Rīgas Kurzemes rajona politiski represēto biedrības vadītāja Laimdota Podze stāsta, ka iesaistīties fonda projektā bijis vienkārši un tajā pašā laikā sarežģīti. «Mums pietrūka iespēju, ko sniedz moderns tehniskais nodrošinājums. Rakstījām, vācām politiski represēto atmiņu stāstījumus, bet redzēju, ka varam izdarīt vairāk, nekā tikai vākt dokumentālus materiālus. Mēs gribam tvert cilvēka dzīvi,» stāsta Laimdotas kundze. «Kaut mūsu biedrības senioru vidējais vecums ir 75 gadi, viņi ir darboties spējīgi, varoši un griboši! Pērn gada beigās, uzzinājuši, ka ir šāds Atbalsts Rīgas senioriem, apspriedāmies un sapratām, ka varam piedalīties. Fonds mūsu ideju uztvēra uzreiz - lai izveidotu saturīgus, mūsdienīgi noformētus atmiņu stāstījumus, ko var izplatīt tālāk, nepieciešams kopētājs, skeneris, diktofons.»
Pagājušās vasaras vidū noslēgts līgums, un nu jau programmā iesaistījušies 40 cilvēku. «Tas ir daudz! Jo jārēķinās, ka tie ir cilvēki ievērojamos gados. Viņi nenāk uz interviju formāli, viņi nāk un no sirds izstāsta savu dzīvesstāstu. Un katrs ir tik vienreizējs!» Garākā intervija Laimdotai ilgusi trīs darbadienas. «Nerunājam tikai par izsūtījuma gadiem, bet par visu dzīvi, par to, kā šie cilvēki mācējuši un turpina sakārtot savu dzīvi.» Dzīvesstāstu krājumus Laimdota arhivēs - pašreiz šis darbs ir procesā. «Tur arī slēpās tas sarežģītais - jaunajiem tehniskās lietas ir vienkāršas, viņi visu var izdarīt ātri, bet mums jāmācās, viss notiek lēnāk. Bet arī mēs gribam būt moderni, līdzvērtīgi jaunajiem. Tagad prieks, ka ir iespējas materiālus kvalitatīvi, mūsdienīgi noformēt. Esam jau sākuši veidot mājaslapu - jau šogad mums tā būs!» priecājas Laimdota un piebilst - pateicoties fondam, bijuši arī ekskursijā uz Likteņdārzu, represētajiem pat radusies iespēja apmeklēt teātra izrādes!