SIA Vides audits laboratorijā veikto analīžu rezultāti parāda, ka ugunsdzēsības putu sastāvā esošās virsmas aktīvās vielas ir konstatētas no Ičas upes ņemtajos ūdens un augsnes paraugos, Dienai apliecināja VVD ģenerāldirektores pienākumu izpildītāja Aina Stašāne. Proti, upe ir piesārņota ar ugunsdzēsī bā izmantotām putām. Taču, lai būtu pilnīgi droši par šo vielu klātbūtni, vēl tiek veikts bioloģiskais tests ar sedimentiem, ko realizē Latvijas Hidroekoloģijas institūts, pastāstīja VVD Rēzeknes reģionālās vides pārvaldes direktore Ērika Ruskule. Pēc tam VVD izdarīs galīgo slēdzienu. Kā Diena jau rakstīja, šīs upes piesārņojuma dēļ gājuši bojā vismaz 126 kilogrami zivju. Situāciju sarežģī fakts, ka virsmaktīvās vielas strauji noārdās, tāpēc speciālistiem pašlaik jāstrādā ar niecīgiem to daudzumiem.
Līdz šim ar analīžu palīdzību ir izslēgti visi citi iespējamie zivju bojāejas iemesli - slimības, elektrošoks, smagie metāli, lauksaimniecībā izmantojamie ķīmiskie līdzekļi, pesticīdi un vēsturiskais piesārņojums. Piesārņojums ar ugunsdzēsības putām ir pēdējā iespējamā versija. Zinātniskā institūta BIOR darbinieki bija vērsušies pēc padoma arī laboratorijā Vācijā, taču kolēģu atbilde likusi secināt, ka ārzemēs būtu veikuši tieši tās pašas analīzes, kas jau tika izdarītas Latvijā.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) Dienai VVD secinājumus, ka Ičas upes piesārņojums varētu būt uz ugunsdzēsēju sirdsapziņas, nodēvēja par pārsteidzīgiem apgalvojumiem. «Ir nedaudz dīvaini, ka valsts iestādes šādi risina savas attiecības caur medijiem,» viņš teica un aicināja vides dienestu izteikt apgalvojumus tikai pēc pilnīgas analīžu pabeigšanas. Tomēr ministrs arī atzina - lai pēc iespējas ātrāk tiktu skaidrībā, kas vainojams zivju masveida slāpšanā, VUGD sākta dienesta pārbaude, izmeklēšanu par notikušo veic arī Valsts policija. VUGD ministram esot apliecinājis, ka Ičas upes tuvumā mācībās lietotās putas ir izmantotas jau gadiem un ir sertificētas Eiropā. Savukārt cilvēks, kurš pagājušajā nedēļā Latvijas Televīzijai pavēstījis par VUGD iespējamo vainu Ičas piesārņošanā, patiesībā nemaz neesot ugunsdzēsējs, sacīja Kozlovskis.
Arī VUGD pārstāve Inga Vetere uzsver, ka oficiāls dokuments no VVD vēl nav saņemts un lēmums par konkrētāku rīcību tiks pieņemts tikai pēc iepazīšanās ar to. Dienestam būtu svarīgi šo informāciju saņemt pēc iespējas ātrāk, lai varētu izlemt, piemēram, vai turpmāk izmantot konkrētos putu veidotājus. Tie līdz šim lietoti arī kuģu degšanas gadījumos, kad arī putas nokļuvušas ūdenī, taču nav saņemta informācija, ka tas būtu kaitējis ūdens organismiem. I. Vetere noraida medijos izskanējušo informāciju par balonu mazgāšanu upē un skaidro, ka putu koncentrāts atrodas nenoņemamā mašīnas tvertnē, no kuras tas automātiski tiek padots sajaukšanai ar ūdeni.