Jā, šāda informācija ir izskanējusi no Konkurences padomes puses, bet vēl jau jāsagaida, ka TV3 piekrīt izvirzītajiem nosacījumiem. Un - man gan grūti komentēt šos nosacījumus - var gadīties tā, ka nekas tur nesanāk. Jo apvienošanās mērķis ir, lai tur ir bizness.
Labi, bet kāds ir plāns B gadījumam, ja TV3 nosacījumiem nepiekrīt?
Tādā gadījumā LNT būs jāmeklē pamatīgs, ilglaicīgs investors, dziļa kabata. Globalizācijas rezultātā tirgus ir būtiski mainījies - ja agrāk par vietējo reklāmas tirgu cīnījāmies mēs ar TV3 plus LTV un LTV7, tad nu televīzijas kanālu ir kļuvis daudz vairāk un viņi cīnās par to pašu reklāmas tirgu. TV3 ir bijusi pieejama šāda dziļāka kabata...
Bet kādi ir nosacījumi, lai LNT šāda dziļā kabata nebūtu jāmeklē?
Tie ir samērā vienkārši, un mēs par tiem esam stāstījuši Saeimas Cilvēktiesību komisijā. Bet politiķiem laikam ir ērtāk, ka ir sadrumstaloti un novājināti mediji... Tas tā bijis arvien: ja tu nevari kontrolēt, vieglāk ir atšķaidīt... Tātad nosacījums ir, ka ārzemju kanāliem, kas tiek retranslēti Latvijā, nav tiesību piedalīties Latvijas reklāmas tirgū. Latvijā šādi darbojas 7-8 Krievijas kanāli, retranslēšana nemaksā faktiski neko, tajā pašā laikā viņi, kā jau teicu, darbojas vietējā reklāmas tirgū un caur kabeļoperatoriem saņem naudu no skatītājiem.
Nacionālais pasūtījums varētu būt glābiņš?
Teorētiski jā, tomēr prakse ir tāda, ka naudas nekad nepietiek. Jau tagad likums paredz, ka 15% no šī nacionālā pasūtījuma varētu novirzīt neatkarīgajiem producentiem, bet - tā kā naudas pietrūkst pašai sabiedriskajai televīzijai, nekas tamlīdzīgs nenotiek.
Ja apvienošanās tomēr notiek, kas sagaida LNT?
Svarīgi saprast šīs apvienošanās loģiku. Es šobrīd atrodos izdevniecībā Dienas mediji, kas izdod ne tikai avīzi Diena, bet arī žurnālus utt. Jo koncernam ir svarīgi dažādi lasītāju segmenti. Līdzīgi ir ar MTG interesi - iegūt jau segmentētu papildu auditoriju. Mazliet vulgarizējot: TV3 skatītājs ir mazliet jaunāks, mums - vecāks, viņu TV6 auditorija ir jauni vīrieši, mūsu TV2 - jaunas sievietes. Tas tā vecos laikos, kad mediju skaits bija ierobežots, varēja taisīt universālu kanālu. Mūsdienās cilvēki grib segmentāciju - sporta, multeņu kanāli utt. Un tam visu laiku jāseko līdzi.
Man te piebilda par sabiedrisko mediju apvienošanu. Ja process notiks tā, kā šobrīd iezīmējas, tad tas būs 1 + 1 = 1,5, respektīvi, samazinājums. Savukārt, ja apvienošanās notiktu uz Latvijas Radio bāzes, kuram ir plašāka, dziļāka auditorija, tad tas vienādojums varētu pat būt 1 + 1 = 3.
Tātad apvienošanās gadījumā LNT savu profilu saglabās?
Jā, tā ir mana dziļākā pārliecība. Kad mēs savulaik bijām Rūperta Mērdoka grupas sastāvā, tad mēs redzējām, ka tai Lielbritānijā ir BSkyB platforma apmēram 20 dažādiem televīzijas kanāliem...
Tomēr ir izskanējušas bažas, ka apvienošanās gadījumā samazinātos informatīvās telpas daudzveidība tieši politiski ekonomiskās tematikas jomā.
Es domāju, ka mūsdienās tas nav iespējams, pat ja kāds to gribētu. Nu, kur būtu problēma dienas.tv kaut visu dienu raidīt šo poliski ekonomisko informāciju? Ja rastos pieminētā monopolizācija apvienotajā LNT un TV3, jums noteikti būtu auditorija. Ir tik daudz portālu... LNT jau ir bijuši dažādi īpašnieki, un nekad nav bijis tā, ka īpašnieki iejaucas saturā. Galu galā ziņu dienestu veido un vada vietējie cilvēki.
Bet vai esat runājis ar MTG par savu vietu pēc apvienošanās, par LNT komandas nākotni?
Ja runā tieši par mani, es sevi uzskatu par profesionāli, un, ja tu tāds esi, nevajag drebināties par savām pozīcijām, vienkārši jāskatās. Ja runā par komandu, tad arī MTG vienmēr ir bijis svarīga komanda, kas veido saturu, līdz ar to domāju, ka tiem cilvēkiem, kuri veido saturu LNT, nav jābaidās.
Mazliet tematiski atgriežoties - tātad jūs esat skeptiski noskaņots pret sabiedrisko mediju apvienošanu?
Nē, es esmu par, jo tik mazā valstī, kurā turklāt apmēram ceturtā daļa ir krievvalodīgie, apvienošana ir loģiska. Tikai vispirms būtu uz vienas lapas jāuzraksta biznesa plāns, nevis tā... Diemžēl Latvijā ir raksturīgi, ka cilvēki, nonākot kādā amatā, padomē, sajūtas soģi... Vajadzēja būt tā: ja radio - televīzijas padomē tiek iecelti jauni locekļi, tad viņiem darba līgumos ir ierakstīts, kāds rezultāts piecu pilnvaru gadu laikā sasniedzams. Mums tā kādreiz ir bijis?
Intervēja Andrejs Panteļējevs, sagatavoja Māris Zanders