Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Īslande atgriezīsies pie labējās politikas

Viena no globālā ekonomiskā satricinājuma vissmagāk skartajām valstīm - Īslande - pirmajās parlamenta vēlēšanās pēc atkopšanās, visticamāk, dos priekšroku labēji centriskajiem politiskajiem spēkiem, kuri ilgstoši bija pie varas pirms 2008. gadā piedzīvotās smagās finanšu krīzes, kad Īslande knapi izglābās no bankrota.

Atkopušies, bet nelaimīgi

Pašreizējā Īslandes valdība, kas ir pirmā, ko veido tikai kreisi orientēti spēki, pie varas nāca pēc 2009. gadā notikušajām parlamenta ārkārtas vēlēšanām, kas tika izsludinātas, jo valstī notika iepriekš nepieredzēti plaši protesti. Kreiso spēku koalīcija, kurā ietilpst Sociāldemokrātu alianse un Kreiso - zaļo kustība, ieguva 34 no 63 deputātu mandātiem likumdevējā.

Sociāldemokrāte Johanna Sigurdardotira valsts vadību pārņēma pēc tam, kad 2008. gada rudenī bija bankrotējušas trīs lielākās Īslandes bankas un Reikjavīka bija spiesta vērsties pēc finansiālās palīdzības pie Starptautiskā Valūtas fonda (SVF).

Īslandes ekonomika 2009. un 2010. gadā samazinājās attiecīgi par 6,5% un 4,1%. 2011. un 2012. gadā tā nedaudz pieauga.

Par vienu no lielākajiem J. Sigurdardotiras valdības sasniegumiem uzskata bezdarba samazināšanu. 2010. gada pavasarī bezdarba līmenis sasniedza augstāko punktu - 9%, bet šogad februārī samazinājās līdz 4,7%.

Lai gan valsts ekonomiskais stāvoklis pēdējos gados ir uzlabojies, vairākums īslandiešu nav laimīgi un uzskata, ka valdība ir darījusi pārāk maz, lai uzlabotu viņu dzīvi. Daudzi ilgstoši nespēj atrast darbu, bet tie, kuri ir atraduši, saņem daudz mazāk nekā agrāk. Valdības dati liecina, ka katra desmitā mājsaimniecība nespēj norēķināties par ikmēneša īri vai hipotekāro kredītu.

Vislielākā kritika J. Sigurdardotiras virzienā tiek raidīta par ieviestajiem taupības pasākumiem, kas bija nepieciešami, lai Reikjavīka izpildītu SVF prasības 1,6 miljardu eiro (1,12 miljardi latu) aizdevuma saņemšanai.

«Valdība rīkojās pretēji, kā tai būtu bijis jārīkojas ekonomikas lejupslīdes apstākļos, - tā palielināja nodokļus peļņai un darbaspēkam, tādējādi apturot investīcijas,» uzskata Īslandes Universitātes profesors Hanness Holmsteins Gisurarsons.

Grib norakstīt parādus

Aptaujas rāda, ka sestdien paredzētajās vēlēšanās visvairāk balsu iegūs konservatīvā Neatkarības partija, kas ir bijusi pie varas lielāko daļu pēckara perioda, un centriskā Progresa partija. Analītiķi prognozē, ka tās veidos nākamo valdību.

Par ticamāko jaunās valdības vadītāju tiek uzskatīts Progresa partijas līderis Sigmundurs Gunlaugsons, kurš daudzu īslandiešu simpātijas ir ieguvis, iebilstot pret valsts nodokļu maksātāju naudas izmantošanu, lai izmaksātu kompensācijas Lielbritānijas un Nīderlandes noguldītājiem, kuri zaudēja naudu 2008. gadā bankrotējušajā interneta bankā Icesave.

S. Gunlaugsons ir apsolījis, ka, nākot pie varas, panāks, lai mājsaimniecībām, kas netiek galā ar kredītu slogu, tiktu atviegloti hipotekārā aizdevuma atmaksas noteikumi.

Progresa partija un Neatkarības partija ir paziņojušas, ka pēc vēlēšanām vēlas sēsties pie sarunu galda ar kreditoriem, kuri pārņēma tā sauktos sliktos kredītus no 2008. gadā bankrotējušajām Īslandes komercbankām, lai vienotos par apjomīgu parādu daļas norakstīšanu, vēsta Reuters.

Šī ideja ir populāra Īslandes sabiedrībā, bet nav skaidrs, kāda ietekme parādsaistību norakstīšanai būtu uz banku sektoru un ekonomiku.

Abas lielākās opozīcijas partijas ir pret Īslandes dalību Eiropas Savienībā (ES), tāpēc ir sagaidāms, ka pēc to uzvaras vēlēšanās Reikjavīka pārtrauks 2009. gadā sāktās sarunas par iestāšanos ES.

Neatkarības partija uzstāj, ka vēlas labas ekonomiskās attiecības ar ES, bet bez kļūšanas par Savienības 29. locekli, raksta AFP. Savukārt Progresa partija ir pārliecināta, ka Īslandes intereses ir labāk pārstāvētas ārpus ES.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Īslandes ekonomika

Īslande bija viena no pārticīgākajām valstīm Eiropā, līdz 2008. gada oktobrī bankrotēja trīs lielākās komercbankas un sabruka finanšu sektors, kas desmitkārtīgi pārsniedza valsts ekonomikas apjomu.

Pēc dziļas recesijas 2009. un 2010. gadā Īslandes ekonomika 2011. gadā atgriezās uz izaugsmes takas, jo iekšzemes kopprodukts pieauga par 2,9%. 2012. gadā Īslandes ekonomika palielinājās par 1,6%.

Krīzes gados Īslandē bija augsts bezdarbs, bet šogad februārī tas samazinājās līdz 4,7%, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?