«Kad augustā devāmies uz skolu, visur bija izlikti milzīgi plakāti ar norādi, ka mācību līdzekļi un darba burtnīcas nav jāpērk. Protams, nepirkām. Šodien aizejam uz skolu, un mums liek parakstīties, ka piekrītam nopirkt darba burtnīcas paši,» Dienai stāsta divu skolēnu mamma. Viņa norādīja, ka viena bērna klasē bijis jāparakstās, bet otrā klasē skolotāja vienkārši norādījusi, ka burtnīcas jāpērk vecākiem. Bērnu tēvs atzīst, ka nav bijis izvēles, nācies parakstīties. «Varējām jau neparakstīt un iet uz kašķi, bet, ja izvēlētos kašķi, nav zināms, kāds būtu rezultāts,» norāda tētis.
Skolēnu mammu visvairāk pārsteidz veids, kā risināta problēma, jo paskaidrojumi nav sniegti. Arī svinīgajā pasākumā neviens vārds par skolas finanšu problēmām nav minēts. Viņa aprēķinājusi, ka darba burtnīcu iegāde izmaksās apmēram 50 latu. Ģimene atradusi līdzekļus un kopā ar citiem vecākiem pēc svinīgās daļas braukusi uz Ogri, jo Ikšķilē grāmatnīcu neesot. Tomēr darba burtnīcas nav izdevies nopirkt - grāmatnīcās vajadzīgajā daudzumā to nav. Tagad atliek gaidīt nākamo pievedumu vai doties uz Rīgu. Tomēr arī tur situācija var būt līdzīga. To iepriekš ir apliecinājuši arī izdevniecību pārstāvji, norādot, ka nav iespējams prognozēt pieprasījumu, tāpēc darba burtnīcu var nepietikt.
Lai arī skola, iespējams, tā rīkojusies naudas trūkuma dēļ, šāda rīcība ir prettiesiska, Dienai atklāja Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs. Viņš paskaidroja, ka skolai un vecākiem nav notikusi brīvprātīga vienošanās, kā rezultātā ir apšaubāms skolas rīcības tiesiskums. Vecākiem nevajadzēja parakstīt šādu apņemšanos un bija jāvēršas pie skolas vadības vai Izglītības pārvaldes ar lūgumu sniegt skaidrojumu. Līdz ar to IKVD nolēmis veikt pārbaudi šajā izglītības iestādē. Arī Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa uzsvēra, ka skola šādi rīkoties nedrīkst: «Ja skola nespēj nodrošināt darba burtnīcas, skolai ir jāatrod cits risinājums, nevis jāuzgrūž sava finansiālā nespēja uz vecāku pleciem.»
Ikšķiles vidusskolas direktore Laima Kalniņa gan noliedz, ka skolotāji būtu likuši vecākiem darba burtnīcas iegādāties. Tomēr piebilst, ka joprojām gaida no valsts naudu, kura nav ieskaitīta. Līdz ar to radusies situācija var būt atsevišķs gadījums. Tāpat viņa pieļāva situāciju, kad vecāki vēlas nomelnot skolu. «Es zinu arī Ikšķiles sabiedrību, un domāju, ka tas var būt arī pilnīgi speciāli,» sacīja L. Kalniņa. Savukārt Ikšķiles novada pašvaldības izglītības darba speciāliste Māra Niedra Dienas sniegto informāciju uzklausīja ar smagu nopūtu. Viņa pieļāva, ka tā varētu būt atsevišķu skolotāju pašdarbība, jo visi direktori vairākkārt esot informēti par jauno sistēmu.
Līdz šim Tiesībsarga birojā vērsušās 60 personas, lai saņemtu konsultāciju par mācību līdzekļu iegādi. Konstatēti arī gadījumi, kad pedagogs bez direktora ziņas licis iegādāties darba burtnīcas.