Saūda Arābijas valdības izplatītajā paziņojumā teikts, ka islāms aizliedz pasaules iznīcināšanu un korupciju, uz ko mudina terorisms, kas «nopietni pārkāpj cilvēka cieņu un tiesības, īpaši tiesības uz dzīvību un drošību».
Sākotnējā paziņojumā gan nav skaidrots, kāda būs jaunās koalīcijas militārā atbalsta struktūra un kāds būs tās darbības raksturs.
Pretterorisma koalīcijai pievienojušās gan valstis ar lieliem un pieredzējušiem bruņotajiem spēkiem, kā Pakistāna, Turcija un Ēģipte, gan karadarbības plosītas valstis ar sabrukušām armijām, kā Lībija un Jemena. Dalībvalstu vidū ir arī Āfrikas valstis, kuras daudz cietušas no islāmistu kaujinieku uzbrukumiem - Mali, Čada, Somālija un Nigērija.
Ļoti zīmīgi ir tas, ka koalīciju ignorējusi reģiona lielākā Saūda Arābijas sāncense Irāna. Šīs abas valstis atbalsta pretējās puses karadarbībā gan Sīrijā, gan Jemenā. Saūda Arābija vada militāro intervenci Jemenā pret šiītu nemierniekiem un ietilpst arī ASV vadītajā koalīcijā, kas veica gaisa triecienus islāmistu grupējumam Islāma valsts Irākā un Sīrijā.
Turcija, kas ir vienīgā NATO dalībvalsts jaunajā aliansē, apsveikusi tās izveidošanu. Turcijas premjerministrs Ahmets Davutoglu to nosaucis par «labāko atbildi tiem, kuri asociē terorismu ar islāmu»: «Mēs uzskatām, ka šis musulmaņu valstu centiens ir solis pareizajā virzienā.»
Saūda Arābijas princis un aizsardzības ministrs Mohameds bin Salmāns preses konferencē paziņoja, ka Islāma militārā koalīcija izveidos mehānismu ciešai sadarbībai ar citām valstīm un starptautiskajām organizācijām.