Lugas Dejas Lūnasas svētkos autors īru rakstnieks Braiens Frīls, kaut arī šo viņa lugu iestudē bieži un daudzviet pasaulē, kā arī ir tapusi filma pēc lugas motīviem, Nacionālā teātra trupai atsūtījis veiksmes ceļavārdus. Starp citu, Frīls tiek dēvēts arī par «īru Čehovu». Lai arī darbam tāds «viegls» nosaukums, izrāde nesola izklaidi un dejas.
Latvijas Nacionālajā teātrī Dejas Lūnasas svētkos iestudējusi Inese Mičule. «Man šī luga ir vārdos grūti formulējamu izjūtu pasaka par cilvēkiem. Es meklēju, no kurienes rodas cilvēka garīgais spēks,» viņa saka. Izrādes centrā - piecu māsu dzīve. Caur vientuļu, neprecētu māsu ikdienas dzīvi viņu dzimtajā lauku sētā mērķtiecīgi atklājas sievietes garīgais spēks, sīkstums un enerģija. Mandiju māsas spēlēs Marija Bērziņa, Zane Dombrovska, Maija Doveika, Daiga Gaismiņa un Daiga Kažociņa. Zane Dombrovska ir jaunākā no māsām, kurai vienīgajai ir bērns. Dēliņa dzimšana tiek saistīta ar Lūnasas svētkiem - teiksmainu nakti, kad tiek kurti ugunskuri, veikti dažādi rituāli, tiek dejots un dziedāts. «Kaut kas līdzīgs mūsu Jāņiem,» saka Zane. Piecu māsu attiecības Zane Dombrovska salīdzina ar zvaigzni, kurai katrs stars tiecas uz savu pusi. Piecas lieliskas aktrises slavenā īru dramaturga Braiena Frīla lugas iestudējumā par to, ka sieviete savā būtībā var būt diezgan neaprēķināma, īpaši tad, ja tiek mēģināts sajaukt pagānismu ar kristietību, smeldzi ar kaisli, asinis un asaras.
Izrāde ir stāsts par mīlestību, zaudējumiem, atmiņām. Īrijā 1936. gada vasarā rit piecu Mandiju māsu smagā un rūpju pilnā ikdiena. Ražas novākšanas svētku - Lūnasas svētku - priekšvakarā negaidīti ierodas vecākais brālis, kas uzjundī sievietēs trauksmainas izjūtas. Pirms 25 gadiem brālis pasaulē devies prom kā kapelāns, bet tur aizrāvies ar Āfrikas pagānismu. Māsu ģimenes modelis ir neparasts. Vecākā māsa Keita (Daiga Gaismiņa) ir skolotāja, vienīgā, kas pelna iztiku un ir uzņēmusies rūpes par jaunākajām. «Man pašai māsu likumi dzīvē ir sveši, bet, kamēr tapa izrāde, esam mēģinājumos tuvinājušās,» saka Zane un piebilst, ka ir brīnišķīga pleca sajūta. Kopīgas lietas darot, pat cepot maizi, ir raisījušās sarunas. Arī par sieviešu izdzīvošanas spēku. Un ir brīži, kad kustība pasaka vairāk par vārdiem. «Deja ir kā bezvārdu rituāls, it kā šajā bezskaņas kustību burvībā varētu atrast pašu dzīves dvēseli un visas tās cerības,» saka Zane un brīdina, ka izrādes nosaukums ir mānīgs.
Lomās būs redzams arī Juris Lisners, Juris Hiršs, Jānis Vimba, Arturs Krūzkops. Scenogrāfs - Gints Sippo, kostīmu māksliniece Ieva Veita, horeogrāfe Liene Stepena, gaismu mākslinieks Igors Kapustins.