Naktī uz pirmdienu strauji cēlās ūdens līmenis Ogrē - par 120 centimetriem, tas bija tuvu kritiskajam līmenim, taču neviena ēka netika applūdināta, tuvāko apdzīvoto vietu Dārziņus tas neapdraudēja, stāsta Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks Uģis Ulmanis. Pēc pusnakts ūdens līmenis nokritās, un vakar tas bija metru zem kritiskā līmeņa augštecē un 2-2,5 metrus lejtecē. Taču vēl var būt straujas līmeņa svārstības, lejup virzoties ledum no augšteces un veidojoties sastrēgumiem. «Kamēr neizies ledus Daugavā, miera mums nebūs,» uzskata U. Ulmanis, piebilstot, ka atbildīgie dienesti tomēr ir gatavi jebkuram pavērsienam un viss sagatavots cilvēku evakuēšanai.
Ūdens līmenis Ogrē pašlaik ir ļoti līdzīgs tam, kāds tas bija 1. janvārī pirms lielajiem plūdiem 2. janvārī, stāsta Ogres novada Dārziņu iedzīvotājs Ivans Milovs. Viņš uzskata, ka plūdi būs. Kopš 2009. gada I. Milova māja applūdusi jau četras reizes, un pašlaik pēc pēdējiem plūdiem janvārī tā pagaidām nav apdzīvojama. Rezultātā ģimene ir spiesta mitināties īrētā dzīvoklī.
Ogresgala pagastā 2. janvārī applūda 77 mājas, septiņi cilvēki tika evakuēti. Šī sliktā pieredze pašvaldību ir mudinājusi rīkoties, tāpēc sestdien, 13. aprīlī, Ogres upes lejtecē tika veikta ledus spridzināšana. U. Ulmanis cer, ka tas mazinās plūdu draudus. Diena jau rakstīja, ka novada pašvaldība apsvērusi Ogres upes tīrīšanu vai pat dambja būvniecību, taču risinājums vēl tiek meklēts.
Jelgavā vakar ūdens līmenis pārsniedza divu metru atzīmi, un tā kā turpmāka līmeņa paaugstināšanās varētu apdraudēt pārdesmit mājsaimniecības, tika apziņoti iedzīvotāji, skaidrojot, kā rīkoties plūdu riska situācijās. Ir veiktas pārrunas ar Jelgavas tehnikumu un rezervētas vietas kopmītnēs gadījumam, ja būs nepieciešams izmitināt evakuētos cilvēkus, stāsta Jelgavas domes pārstāve Egita Veinberga. Vakar Jelgavā bija pārplūdušas vairākas ielas - Putnu iela, Būriņu ceļš līdz Vētras ielai, Malkas ceļš pirms tilta, Vītolu ceļš, Sniega iela, daļēji Bāra ceļš. Jelgavas novada Platones pagastā no ārpasaules ir atgrieztas deviņas mājas, taču iedzīvotāji nav vēlējušies evakuēties.
Līdzīgi arī Ozolnieku novada Salgales pagastā 10 mājām ir applūduši piebraucamie ceļi. Atbildīgie dienesti ir sazinājušies ar iedzīvotājiem un nepieciešamības gadījumā ir gatavi sniegt palīdzību.
Visā Latvijā ūdens līmeņi paaugstinās, tikai atsevišķos posmos tie krītas, stāsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra vadošā hidroloģe Līga Kurpniece. Visnopietnākā situācija ir Ogrē, kā arī Lielupē, posmā Staļģene-Jelgava, kur ūdens līmenis turpina kāpt. Nedēļas nogalē Lielupes augštecē pie Mežotnes ūdens līmenis pārsniedza pat četru metru atzīmi virs jūras līmeņa, bet pēc tam tas sācis pazemināties. Savukārt posmā no Staļģenes līdz Jelgavai tas turpina paaugstināties, jo šeit izveidojies sastrēgums, ir applūdušas palienes. Kurzemē nevajadzētu būt plūdu apdraudējumam, uzskata L. Kurpniece. Bet Vidzemē ūdens līmeņa kāpums vēl mazs, straujāks tas būs tuvākajās dienās, kad Vidzemes un Latgales upēs iespējama ledus sakustēšanās un straujākajos posmos arī ledus iešana. Ledus sakustējies pie Daugavpils, Krāslavas. Pie Daugavpils atlikuši vēl trīs metri līdz kritiskajam līmenim. Hidrologi prognozē, ka tuvākajās dienās arī šajā upē sāksies ledus iešana. Palienes varētu sākt applūst pie Berģiem. Savukārt pie Aiviekstes tās jau applūdušas.