Es čigāna meita biju ar Vestienas melodiju ir albuma Es čigāna meita biju dziesmu dziesma, uzskata folkloras kopas Laiksne vijolniece un dziedātāja Lauma Garkalne. Viņa (kā rakstīts Laiksnes mājaslapā - kopas «mazā, jaukā žubīte, kas tek teciņiem vien un kārto visas grupas vadītāja darīšanas») stāsta, ka ir pienākusi Laiksnes 20 gadu jubilejas reize. Svinībām par godu šovakar, 13. decembrī, plkst. 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī notiks jubilejas koncerts divās daļās.
Pirmajā daļā, piedaloties Laiksnes iepriekšējo gadu dalībniekiem un viesmāksliniekiem, tiks spēlētas un dziedātas grupas mīļākās tautasdziesmas. Jāteic, ka folkgrupas līdzšinējais mūžs bijis bagāts. Laika gaitā ar Laiksni sadarbojušies vairāki mākslinieki - Nils Īle, Atis Pelčeris, Einars Kvilis, Armands Kociņš, Mikus Čavarts, Kārlis Freibergs, Gatis Gaujenieks un Gatis Valters.
Otrajā koncerta daļā klausītājiem būs iespēja dzirdēt Laiksnes pastāvīgā sastāva - vijolnieces Laumas Garkalnes, koklētājas Dinas Liepas, dziedātāju Vinetas Romānes, Aijas Biezaites, Vēsmas Upenieces, Baibas Indrēvicas (viņa arī spēlē i akordeonu, i kokli) un bundzinieka Kaspara Indrēvica - priekšnesumu, kurā vairāk skanēs jaunā albuma Es čigāna meita biju dziesmas. L. Garkalne stāsta, ka albumā iekļautas dažādu novadu ķekatās, budēļos jeb čigānos ejamās dziesmas, protams, arī citas Ziemassvētkiem raksturīgas tautasdziesmas.
Jāteic, ka grupas repertuārs, tāpat kā tās nosaukums Laiksne, kas Austrumlatvijas izloksnēs nozīmē «ūdensroze», nāk no Latgales, kur līdz mūsdienām labāk saglabājies senāks tradicionālās mūzikas slānis. Melodijas un tekstus grupas dalībnieki meklē folkloras materiālu publicējumos, ekspedīciju materiālos un teicēju audioierakstos. Kurš gabals iepatīkas, tas tiek apstrādāts un celts priekšā klausītājiem. Koncertā Ziemassvētkiem par godu skanēs jestras, svētkiem piederīgas dziesmas ar čigānisku raksturu. Jautāta, vai Laiksne pati iet ķekatās, L. Garkalne teic: «Vedam ķekatās citus, ejam rotaļās, dančus spēlējam.»
Starp citu, ziemas saulgriežus šajā nedēļas nogalē senlatviešu tradīcijās ieskandinās arī Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs. 15. decembrī muzejs apmeklētājus gaida ciemos no plkst. 12.00 - būs iespēja liet un vēlēt laimes, nākotni zīlēt un iet ķekatās, būs arī radošās darbnīcas, kurās varēs gatavot tradicionālos svētku rotājumus - puzurus. Varēs iegādāties svētku dāvanas amatnieku tirdziņā. Būs arī tradicionālā bluķa vilkšana un pēcāk tā sadedzināšana, atbrīvojoties no visa ļaunā un atverot vārtus auglībai un pārticībai nākamajam gadam.