Nupat veiktajā novērtējumā Ķemeru nekustamā īpašuma vērtība samazināta par 15%, tas, iespējams, domes vadībai ļauj atvieglojumā nopūsties, jo nu īpašums maksā ap pieciem miljoniem eiro.
Izsoles sākumcena vēl nav noteikta, tas tiks izdarīts pēc tam, kad Ķemeru sanatorijas īpašnieka Ominasis Latvia administrators Ainars Kreics tiksies ar nodrošinātajiem kreditoriem. Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas pārstāve Justīne Plūmiņa Dienai neslēpa, ka nav informēta par domes plāniem iegādāties īpašumu: «Vai tiešām? Tad tas ir jājautā Jūrmalas domei. Viņi arī iepriekš vēlējās pirkt, bet nebija urbuma.»
Aizķeršanās pie urbuma
Viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem Ķemeru sanatorijas ceļā uz otro elpu ir tās artēziskais urbums. Sanatorijai un urbumam patlaban ir divi dažādi maksātnespējas procesa administratori, kas liedz abus īpašumus pārdot kopā. Problēmu, iespējams, drīzumā atrisinās. Kā aģentūrai LETA norāda Ainars Kreics, patlaban notiek sarunas ar artēziskā urbuma īpašnieka Eiropas minerāls maksātnespējas procesa administratoru. Esot divi iespējamie varianti - vai nu A. Kreics kā maksātnespējas administrators atpērk artēzisko urbumu, lai to varētu pārdot komplektā ar sanatoriju, vai arī tiek organizēta kopīga izsole, sadarbojoties ar Eiropas minerāla maksātnespējas procesa administratoru. Šajā jautājumā skaidrība tikšot ieviesta tuvākajās nedēļās. Iepriekš A. Kreics bija izteicies, ka pārdošana varētu notikt pat bez izsoles, ja Jūrmalas pašvaldība vai kāda valsts institūcija izteiktu gatavību sanatoriju iegādāties.
Neveiksmīgās izsoles
Jūrmalas dome arī iepriekš bija izteikusi vēlmi iegādāties Ķemeru sanatoriju, tomēr, kad pienāca brīdis piedalīties izsolē, pašvaldība domas mainīja. Iepriekšējā izsole bija ieplānota 12. decembrī, tās sākumcena bija vairāk nekā četri miljoni eiro, neviens pretendents nepieteicās, kaut gan sākumcena bija noteikta 75% apmērā no pirmās izsoles. Jūrmalas domes pārstāve Elita Cepurīte norāda, ka lēmumu piedalīties izsolē dome mainīja pēc tikšanās ar zvērinātu advokātu Lauri Liepu. Viņš uzsvēris, ka būtu bezatbildīgi piedalīties izsolē, kamēr pašvaldība nav iegādājusies kompleksa teritorijā esošo un citam īpašniekam piederošo artēzisko urbumu, jo «pastāv nopietns risks, ka urbuma īpašnieks varētu traucēt vai pat liegt Ķemeru sanatorijas konservācijas darbus un kompleksa tālāko attīstību».
Kredītam maz laika
Tāpat kā pērnā gada maijā, arī tagad Ķemeru sanatorijas kompleksa novērtējumu veica nekustamo īpašumu kompānija Vindeks. Tās pārstāvis Arvīds Badūns Dienai norāda, ka ne jau īpašuma tehniskais stāvoklis ir pie vainas, ka tā vērtība samazināta par 15%. «Kompleksu ir plānots pārdot pavasarī. Īpašuma vērtība samazinās, jo nav laika gatavoties. Tagad pircējam nauda būs jāsagādā ātrāk. Ja būtu pusgads laika, tad varētu cerēt, ka potenciālais pircējs no bankas paņems kredītu, bet no bankas dabūt naudu, piemēram, nedēļas laikā, nav iespējams. Atliek tāda iespēja kā ātrie kredīti, kur procentu likme ir krietni augstāka,» uzsver A. Badūns. Vērtētājs teic, ka viņam nav informācijas, kurš plāno iegādāties kompleksu.
Nekustamā īpašuma vērtēšanas kompānijas PRO Nami pārstāvis Emīls Gusarovs nesaskata pretrunu tajā, ka īpašuma vērtība samazināta pēc tam, kad Jūrmalas dome šī gada budžetā jau atvēlējusi līdzekļus kompleksa iegādei: «Dome arī pirms tam it kā bija pircēji, bet uz divām izsolēm nav ieradusies.» Viņš pauž pārliecību, ka vērtētājs rīkojies pareizi - ja pirmās divas izsoles izgāžas, tas liecina, ka potenciālajiem pircējiem vērtība likusies pārāk augsta.