Iespējams, ekspertu vērtējumus plašāka sabiedrība uzzinās šodien, kad pieteikšanās studijām gan beigusies, jo izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis līdz šīs dienas beigām sola atrast veidu, kā apiet tiem uzlikto ierobežotās pieejamības informācijas statusu.
Pēc tam, kad R. Ķīlis pagājušajā nedēļā AIP nosūtīja vēstuli ar aicinājumu rezultātus publiskot, padome par šo jautājumu tās locekļu vidū sāka elektronisku aptauju, kas noslēgsies ceturtdien. AIP priekšsēdētāja Jāņa Vētras Dienai teiktais liecina, ka līdz šim viedokli paudušie locekļi nav naski uz rezultātu publiskošanu, jo tādējādi tikšot maldināta sabiedrība. «Ekspertu vērtējumi, protams, nevar mainīties, bet augstskolas šobrīd varbūt jau ir paguvušas ņemt vērā viņu aizrādījumus un uzrādītos trūkumus novērsušas. Var būt arī tā, ka negatīvi novērtētās programmas realitātē varbūt nemaz šobrīd neeksistē. Ja vairākums nolems, ka rezultāti ir jāpublicē tagad, tad publicēsim,» ierobežotās pieejamības informācijas statusa piemērošanu pamato J. Vētra.
Vaicāts, vai skaidrības labad rezultātus būtu lietderīgi darīt zināmus jau šobrīd, ņemot vērā to, ka pagājušajā nedēļā žurnāls IR publicēja no neoficiāliem avotiem iegūtus izvērtēšanas rezultātus, kas daļēji bija nepatiesi, J. Vētra atbild nekonkrēti: «No vienas puses, tas būtu pareizi, bet, no otras - mums jāapstājas un jānogaida.»
Izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa plāni liecina, ka studiju programmu izvērtēšanas rezultāti plašākai sabiedrībai varētu tapt zināmi vēl pirms AIP iekšējās aptaujas beigām, jo šīs dienas laikā IZM centīsies atrast veidu, kā to izdarīt tiesiskā ceļā. «AIP rezultātus ir klasificējusi kā ierobežotas pieejamības informāciju. Ja es tos publiskotu, piemēram, ieliekot linku Twiterī, ko mīļuprāt es arī darītu, tad rīkotos prettiesiski un tam varētu būt zināmas sekas,» Dienai pauž R. Ķīlis. Ministrs pieļauj, ka, viņaprāt, dīvainā AIP rīcība, rezultātiem piemērojot šādu statusu, varētu būt izskaidrojama ar korporatīviem iemesliem - citiem nezināmu padomes kopējo interešu aizstāvēšanu.
Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, pēc kura domām rezultātus vajadzēja publiskot jau no sākuma, R. Ķīļa aicinājumu uzskata par nenopietnu, jo ekspertu atzinumu ir arī IZM, kā projekta pasūtītājas rīcībā. «Tā ir tāda spēlēšanās. Jaunajiem cilvēkiem rezultātus vajag zināt. Mums [izglītības iestādēm] nav jāpilda projekta funkcijas. Lai paši tiek galā un rezultātus atklāj tas, kuram ir tiesības,» viņš pauž. M. Auziņš apgalvo, ka LU studentus negatīvi novērtētajās programmās neuzņēma, taču viņam zināms, ka citas augstskolas to ir darījušas. «Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) nav nekā slēpjama studiju programmu vērtējumā. It īpaši tāpēc, ka RTU programmas ir saņēmušas augstus novērtējumus,» Dienai pauž RTU mācību prorektors Uldis Sukovskis. Tomēr konkrētākās detaļās viņš neizplūst, jo ekspertu sniegtos vērtējumus šobrīd vēl neizmanto, lai pieņemtu lēmumus par studiju programmu tālāku nākotni, tādēļ tā būtu neobjektīvas informācijas izplatīšana. Rīgas Stradiņa universitātes pārstāve Zane Ozola atbild līdzīgi - rezultātus labprāt publicētu, bet šobrīd viss ir atkarīgs no AIP.
Tomēr nevar apgalvot, ka sabiedrība bijusi pilnīgā neziņā, jo dažas universitātes pēc pirmo izvērtēšanas rezultātu saņemšanas medijiem izplatīja preses relīzes, vēstot tikai par pozitīvi novērtētajām programmām. AIP par pārkāpumu to neuzskatīja un pauda, ka tā ir pašu augstskolu atbildība.