Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs Pauls Princis, taujāts, kādus organisma aizsargspējas paaugstinošus līdzekļus aptiekās izvēlēties, jautājumu par uztura bagātināju izvēli iesaka apspriest individuāli ar savu ģimenes ārstu. «Uztura bagātinātāji nav izslēdzami, arī tos var lietot, taču par kvalitāti, cik daudz un kā lietot, jākonsultējas ar ārstējošo ārstu. Zivju eļļa, omega-3 taukskābes, arī viens otrs ginko preparāts vai glikozamīns ir labi preparāti, tomēr arī to lietošanai vēlams ģimenes ārsta akcepts,» uzsver P. Princis.
Imunitātes stiprināšanai mediķis iesaka izvēlēties C vitamīnu, zāļu tējas, piemēram, mežrozīšu tēju. Kā vienu no efektīvākajiem imunitātes paaugstināšanai ģimenes ārsts iesaka hlorofilu saturošo zaļo skuju ekstrakta dzērienu. «Imunitāti stimulē arī ehinācejas preparāti, bet galvenais izvēlēties arī dabiskus vitamīnu avotus - ķiplokus, sīpolu, nereti piemirsto mārrutku. Labs būs pašgatavots dzērveņu morss vai brūkleņu, upeņu sula. Citronā gan nav tik daudz C vitamīna, tomēr tajā ir citas imunitāti stiprinošanas vielas, tāpēc ieteicams pie kumelīšu, asinszāļu, pelašķu, liepziedu, mētru tējas. Tiesa, ar tējām ir jāuzmanās, lielās devās ilgstoši tās nevar lietot, jo efekts zūd,» norāda P. Princis.
Kā obligātas speciālists iesaka arī fiziskas kustības, bet senioriem ar tām nevajadzētu pārspīlēt. «Jāņem vērā, ka laika apstākļi šajā periodā ir viltīgi, tāpēc jāizvēlas piemērots apģērbs un slodzei jābūt regulārai, patīkamai, dienā aptuveni pusstundas garumā. Senioriem it visā būtu jāievēro regularitāte.» P. Princis uzsver arī miega režīma nozīmi: «Miega traucējumi apdraud imunitāti. Ja cilvēks slikti guļ, organisma aizsargspējas krītas. Tāpat šajā laika periodā nevajadzētu pārāk daudz uzturēties sabiedriskās, slikti vēdinātās vietās, tai skaitā skolās. Jāuzmanās, jo gripa tuvojas! Kāda būs tās izplatība, prognozēt vēl nevar, bet pieņemu, ka tā mūs sasniegs arī šoziem, tikai saslimstības vilnis nebūs tik liels.»
Taujāts, vai arī masāža var palīdzēt imunitātes stiprināšanai, ģimenes ārsts atzīst - tā var gan palīdzēt, gan uz brīdi pazemināt imunitāti. «Tiem, kuri cieš no muguras sāpēm un masāžas kursu paraduši iziet divreiz gadā, tā ir ieteicama. Taču jāņem vērā kāda nianse - masāža var būt gan relaksējoša, gan tonizējoša. Pēc relaksējošas masāžas svarīgi, kādā vidē cilvēks pavada nākamās apmēram sešas stundas - stresā esošajam šī relaksācija palīdz nomierināties, bet atslābst arī imunitāte, kādu brīdi cilvēks kļūst uzņēmīgāks pret infekcijām. Savukārt tonizējošā masāža imunitāti sapurina. Arī te ieteicama konsultācija ar ģimenes ārstu - kādu masāžas veidu izvēlēties.»