Vēlētājiem referendumā būs jāatbild uz jautājumu, vai viņi atbalsta AES būvniecību. «Visaginas atomelektrostacija tiks būvēta uz Lietuvas zemes, tas radīs paaugstinātu bīstamību, tādēļ mums ir jāuzzina Lietuvas tautas viedoklis,» atzina opozīcijā esošo sociāldemokrātu deputāte Birute Vēsaite.
Savukārt pie varas esošie konservatīvie iebilda, pārmetot opozīcijai, ka tā šādi rīkojas, lai iemantotu lielāku atbalstu pirms vēlēšanām. «Dažiem iekļūšana parlamentā uz četriem gadiem ir svarīgāka par Lietuvas enerģētiskās neatkarības un līdz ar to ekonomiskās un politiskās neatkarības nodrošināšanu uz pusgadsimtu,» debatēs izteicās ārlietu ministrs Audroņus Ažubalis.
Tiek lēsts, ka AES būve varētu ilgt līdz 2020.-2021. gadam. Pēc Lietuvas Enerģētikas ministrijas aplēsēm, AES projekta izmaksas pašreizējās cenās varētu sasniegt piecus miljardus eiro (3,5 miljardi latu), bet, pieskaitot prognozējamos procentus, inflāciju un projekta investīciju vērtības izmaiņas valūtas kursu svārstību dēļ, - aptuveni 6,8 miljardus eiro.
Koncesijas līguma projekts paredz, ka Latvijas a/s Latvenergo šajā projektā varētu iegūt 20% daļu, ieguldījumam attiecīgi sasniedzot aptuveni vienu miljardu eiro (0,7 miljardi latu). Igaunija varētu iegūt 22% daļu, Lietuva - 38%, bet stratēģiskais investors Hitachi - 20%.
LETA