Ir apmeklētāji, kuri uz šo mākslas gadatirgu nāk katru tā norises dienu, lai pārliecinātos, ka nav palaiduši neko garām un ieraudzītu, kas jauns. Jau no šodienas - 18. decembra - Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) notiek ikgadējā izstāde, gadatirgus un labdarības akcija Jarmarka. Ikviens līdz pat 31. decembrim aicināts baudīt tās īpašo atmosfēru, apskatīt un iegādāties LMA studentu darbus.
Jarmarkas organizatore Gundega Turnele stāsta, ka gadatirgū pārstāvētas visas LMA nodaļas, būs gleznas, zīmējumi, grafikas, audekls, keramika, stikls, rotas, modes. «Viss, ko studenti radījuši savā studiju laikā.»
«Tie nav pārdošanai radīti darbi, bet, iespējams, veidoti ar domu «pakausī», ka tos varēs izstādīt Jarmarkā,» stāsta Gundega. Viņa domā, ka tirdziņa būtība ir arī iespēja pašiem studentiem ieraudzīt, ko katra LMA nodaļa dara. «Tas ir riktīgs mākslas bazārs. Neviens neskatās, vai kāds sapratīs izstādīto mākslu vai ne. Tur nekas nav jāsaprot. Tev patīk, tevi uzrunā - paņem, tas tavējais! Jarmarkā ir īpaša atmosfēra - sirsnīga vienkāršība.» Protams, te var nākt arī pērles pētīt - ar domu, ka nākotnē attiecīgais mākslas darbs būs vērtība, jo pastāv iespēja, ka kāds LMA students izaug par lielu mākslinieku.
Tirdziņā ir darbi, kuri maksā daudz, un tādi, kuri maksā mazāk. «Cits uzliek lielas naudiņas saviem darbiem, bet viņu mērķis nav pārdot, bet parādīt - es esmu es. Lai par mani parunā,» stāsta G. Turnele.
Jarmarka šogad svin 11 gadu jubileju, un tirdziņa organizatore stāsta, ka kopš tās dzimšanas tirgus dalībnieku - mākslinieku skaits ievērojami audzis. «Pirmajā gadā bija 100 studentu, pēdējos gados jau ap 300, kuri nu kopā iesniedz ap 10 000 vienību - mākslas darbu.»
G. Turnele pati ir arī mākslas gadatirgus idejas autore. «Māsa mācījās LMA, un viņai mājās bija daudz darbu, ko studiju laikā viņa bija veidojusi. Vienā brīdī nodomājām, ka ne viņai vien mājās ir kaut kas tāds - ienāca prātā doma par tirgu. Izstāstīju šo ideju akadēmijā. Viņi bija ar mieru, ja radām iniciatīvu 40 studentos,» stāsta Gundega. «Aicinājām studentus pieteikties un attiecīgo skaitu savācām. Pirmajos gados darbus izvietojām uz paletēm, vēlāk atradām citu risinājumu - celtniecības stalažas, no kurām vairs neesam atteikušies. Tāpat tirdziņam bija vajadzīgs nosaukums, kas neasociējas ar Ziemassvētku tirdziņu Doma laukumā. Lai gan esam saņēmušas pārmetumus, ka Jarmarka ir krievisks nosaukums, tas tomēr ir vācu vārds un nozīmē «gadatirgus». Mums šķita, ka nosaukums piestāv mākslinieku videi.» Jarmarkas organizatore arī piebilst, ka ik gadu tirdziņš ziedo desmito tiesu LMA ēkas restaurācijai.