IKVD vadītāja Inita Juhņēviča Dienai skaidroja, ka invaliditāte nav attaisnojums, lai bērnu nereģistrētu skolā. Bērniem ar speciālām vajadzībām ir jānodrošina viņu spējām atbilstoša izglītība. Tā ir noteikts normatīvajos aktos, un vecāku pienākums ir reģistrēt bērnu izglītības iestādē, un skolas pienākums ir sniegt bērnam viņam atbilstošu izglītību.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa norādīja, ka daļa vecāku nezina par iespēju mācīt viņu bērnu. Cilvēki ar izglītību parasti saprot matemātikas un latviešu valodas mācīšanu, bet šajos gadījumos tiktu piedāvātas speciālas izglītības programmas. Piemēram, pedagogs var doties pie bērna uz mājām un kopīgi klausīties mūziku, lasīt priekšā un dibināt acu kontaktu, rūpīgi vērtējot iespējamos pasākumus atbilstoši bērna veselības stāvoklim. Pēc IKVD datiem, 2011. gadā Latvijā bija 97 bērni invalīdi, kuriem netika nodrošināta izglītība. Aprunājoties ar vecākiem un aktīvi iesaistot pašvaldības, gandrīz visas situācijas tika atrisinātas, pastāstīja L. Rieksta-Riekstiņa. Viņa uzskata, ka šādā veidā problēma tiks risināta arī šogad.
Pagaidām gan nav skaidrības, kā uzzināt par tiem bērniem, par kuriem pašvaldībām nav informācijas. Šāda situācija Latvijā neesot pieļaujama, Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē šonedēļ sacīja komisijas priekšsēdētāja Elīna Siliņa (ZRP). Patlaban ir 60 tādu pašvaldību, kuru rīcībā nav informācijas par visiem obligātā izglītības vecumā esošajiem bērniem. Piemēram, Rīgas pašvaldībai nav ziņu par 1977 bērniem, Jūrmalas pašvaldībai - par 190 bērniem, Jelgavas pašvaldībai - par 47 bērniem. Latvijas Pašvaldību savienības padomniece bērnu, jaunatnes un ģimenes jautājumos Ināra Dundure norādīja, ka ģimenes deklarē dzīvesvietu Latvijā, bet pēc tam ar bērniem aizbrauc uz ārzemēm un par to nepaziņo attiecīgajiem dienestiem. Tāpēc nav zināma informācija par šīm ģimenēm.
Komisijas deputātus sēdē interesēja arī jautājums, kā šāda statistika ietekmē valsts budžeta sadalījumu. Izglītības un zinātnes ministrijas Nodrošinājuma un finanšu departamenta direktore Svetlana Batare norādīja, ka par šiem bērniem nauda no valsts budžeta finansējuma netiek tērēta, jo finanšu līdzekļus izglītības iestādēm sadala pēc bērnu skaita, kas ir reģistrēti izglītības iestādē uz 1. septembri.