Lielākā daļa jauniešu skolu apmeklē un mācās ar interesi, tomēr katrs ceturtais atzīst, ka darbs stundās viņiem nepatīk, liecina skolēnu un skolotāju aptauja, ko Samsung skola nākotnei ietvaros veikusi LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docente Daiga Kalniņa. Pēc skolēnu domām, mācības interesantākas spētu padarīt tehnoloģiju, video, sociālo tīklu un spēļu izmantošana, arī skaidrojums, kā apgūstamo vielu var praktiski izmantot ikdienā. Skolēni atzīst, ka tas viss stundās tiek iekļauts jau patlaban, taču jautājums - cik bieži un jēgpilni? Kā norāda D. Kalniņa, ir arī citas lietas, kur prasās pēc pārmaiņām. Latvijā ap 40 000 skolēnu ikdienā sastopas ar mācībām, kurās galvenais uzsvars ir uz sacensību, nevis sadarbību. Skolās joprojām ir skolotāji, kas tikai «lasa lekciju» un stingri seko savam stundas plānam, bet nedod iespēju iesaistīties skolēniem, un tas mazina jauniešu motivāciju mācīties. 20% skolotāju uzskata, ka mācību process nav svarīgs, svarīgs ir rezultāts.
Tajā pašā laikā pētījumi rāda, ka efektīvāka mācīšana, kas vairāk atbilst XXI gadsimtam, ir tāda, kurā valda skolēncentrētas metodes - problēmu risināšana, pētniecība, sadarbošanās, projektos balstīta mācīšanās. Skolēniem jāļauj strādāt ar reālām problēmām, un zināšanu un prasmju apguvei jāiet roku rokā, uzsver D. Kalniņa. Tiesa gan, ir dažādi iemesli, kāpēc skolotāji šīs metodes neizmanto tik plaši, kā varētu: pedagogi saskaras ar klases organizēšanas problēmām, viņiem tad jāpārzina plašs dažādu mācību priekšmetu saturs, jāprot reaģēt, pieņemt lēmumus nekavējoties, jo vairs nevar sīki izplānot visu stundu, kā arī jāveic nepārtraukts skolēnu progresa monitorings, jo atskaites punkts vairs nav pārbaudes darbs vien semestra beigās. Skolotājiem bieži ir bail izlaist no rokām autoritātes grožus, ir arī grūti atzīties skolēniem - es nezinu, bet meklēsim atbildi kopā!
Lai to visu tomēr mācītos darīt un rezultātā audzētu arī skolēnu motivāciju, programmā Samsung skola nākotnei kā vadmotīvs šogad izvēlēts Jaunais skolēns. Līdzīgi kā iepriekšējos divus gadus, skolu pedagogu komandas programmai var pieteikties līdz 30. decembrim vietnē www.skolanakotnei.lv. Pēcāk 15 komandas, ko būs izvēlējusies programmas padomnieku grupa, vairāku mēnešu garumā mācīsies labāk izprast skolēnus un iesaistīt viņus mācību plānošanā un procesā. Apmācībās varēs arī uzklausīt praktiskus ieteikumus par mūsdienīga mācību satura veidošanu, iegūt iemaņas prezentēšanas mākslā un komandas veidošanā, digitālas prasmes un citas mākas, savukārt programmas noslēgumā skolotāju komandas veidos pārmaiņu projektus un sacentīsies par balvu - Samsung tehnoloģijām savai skolai 10 000 eiro vērtībā.